ІІІ. Підсумок уроку.
Практична робота. Виготовлення кутиків, обгорток, закладинок.
І
V
.Домашнє завдання.
Виговити кутики і закладинки для своїх підучників.
4 клас
Тема: Які книги допомагають мені вчитись?
Мета:
познайомити дітей з існуючою довідковою літературою, навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Бібліотекар.
Сьогодні урок у нас незвичайний. Тему уроку ви зараз мені скажете. Прочитайте прислів’я: „Золото добувають із землі, а знання – з книжок”.
(учні вголос читають прислів’я).
Бібліотекар.
З яких книжок добувають знання?
Відповідь учнів.
Бібліотекар.
Сьогодні ми познайомимося з довідковою літературою. Як ви гадаєте, яка це – довідкова література?
(Відповіді учнів).
Бібліотекар.
Ми сьогодні з нею познайомимося, будемо вчитися користуватися цією літературою.
Знайомство з довідковою літературою:
ДОВІДКОВА ЛІТЕРАТУРА
![]() |
СЛОВНИКИ ДОВІДНИКИ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ
Бібліотекар.
Чим ви вже користувались в своєму житті?
Учні.
Ми вже користувались деякою літературою. Зокрема орфографічним словником, словником синонімів, тлумачним словником.
Бібліотекар.
В якій послідовності записані слова у словниках?
Учні.
За алфавітом.
Знайомство із значенням слів.
Бібліотекар.
Візьміть тлумачні словники. Перший ряд визначатиме значення слова „словник”,
другий – слова „енциклопедія”
і третій ряд – значення слова „довідник”.
(Учні виконують завдання)
СЛОВНИК |
ЕНЦИКЛОПЕДІЯ |
ДОВІДНИК |
Збірник слів в алфавітному порядку з поясненням, тлумаченням або перекладом на іншу мову |
Наукові довідники у формі слова – систематизований огляд відомостей з будь-якої галузі виробництва або науки |
Книжки, що містять короткі відомості з певних питань |
Знайомство зі словниками, енциклопедіями, довідниками.
Словники – знайти щось про слово: наголос, будову слова, значення.
І
V
. Закріплення нових знань
Практична робота з довідковою літературою.
Бібліотекар.
В якій книжці ми шукатимемо, як правильно пишеться слово?
Учні.
В орфографічному словнику.
Бібліотекар.
Знайдіть, як пишуться слова „кропива”,
„конденсатор”.Напишіть на дошці.
(Учні виконують завдання)
Бібліотекар.
Де ми шукатимемо синоніми до слова .?
Учні.
В словнику синонімів.
Бібліотекар.
Знайдіть синоніми до слова „гарний”
Учні.
Хороший, красивий, красний, вродливий, чепурний.
Бібліотекар.
Синоніми до слова „пастух”.
Учні.
Чередник, скотар, табунник, отарник, вівчар.
Бібліотекар
. Знайдіть антонім до слова „святковий”
Учні.
Буденний.
Бібліотекар.
До слова „з’єднувати”.
Учні.
Роз’єднувати.
Бібліотекар.
Де ми шукатимемо переклад слів з російської мови на українську та навпаки?
Учні.
В російсько-українському та українсько-російському словнику?
Бібліотекар.
Перекладіть на українську мову слова „бесідка”, „ландыш”.
Нове про педагогіку:
Альтернативна освіта в Україні: ідейно-концептуальні і правові аспекти
Питання реформування системи освіти в Україні в світлі Болонського процесу, що визначає зміни, які переживає середня і вища школа, з необхідністю поставила перед педагогами, управлінськими структурам ...
Уміння і навички як категорії вираження цілей навчання
Знання самі по собі, без умінь їх застосовування мали б невелику цінність. Уміння надають знанням особливої ваги і значущості. Уміння — це знання в дії. Відомо, що в кожному продукті людської діяльн ...