Стан здійснення родинного виховання в гімназії

Педагогіка і освіта » Родинне виховання в сучасній сім’ї » Стан здійснення родинного виховання в гімназії

Сторінка 1

Ефективність родинного виховання залежить від багатьох факторів: цілеспрямованої діяльності педагогів на формування педагогічної культури сім’ї, єдності педагогічного впливу школи і родини у вихованні дітей, оновленні змісту роботи з батьками, оновлення змісту їх педагогічної освіти.

Серед названих факторів чи не найголовнішим є оновлення змісту педагогічної освіти батьків засобами культурно-освітньої роботи та їх педагогічної самоосвіти.

За висновком В.Сухомлинського, в наші дні немає важливішого у сфері виховання завдання, ніж навчити батька та матір виховувати своїх дітей. “Учіть батьків мистецтва виховання як найблагороднішої, найлюдянішої, найвищої творчості, як виконання високого громадського обов’язку”

Як показали дослідження, на прикладі 8-Б класу спеціалізованої школи № 162, робота педагогів з батьками здійснюється в двох напрямках: з колективом батьків та індивідуально. В арсеналі педагогів багато традиційних форм роботи: загальні та класні збори батьків; колективні та групові консультації, бесіди, лекції, конференції, відвідування сімей учнів, батьківський всеобуч. При цьому класний керівник намагається забезпечити диференційований підхід до процесу формування педагогічної культури батьків, враховуючи їх освітній рівень, життєвий досвід та вікові особливості їхніх дітей. Такі підходи підвищують рівень педагогізації батьків, дають можливість залучити їх до організації навчально-виховного процесу в школі, керівництва гуртками тощо.

Класний керівник вивчає і рівень обізнаності батьків з родинною педагогікою. З цією метою пропонують батькам анкети. Аналіз анкет дає можливість визначити проблеми, які варто обговорити з батьками на колективних консультаціях, батьківських зборах і які, в свою чергу, розширять об’єм знань батьків з родинного виховання на засіданнях народної педагогіки.

В ХСШ № 162 створена бібліотечка родинного виховання. Вона укомплектована творами видатних педагогів та етнографів, збірками статей з журналів та газет.

На батьківських зборах обговорюються проблеми: “Національні традиції українського народу і їх врахування в родинному вихованні”, “Про родину демократію”, “Мати й батько як першовихователі”, “Роль родини в організації дозвілля дитини” та ін.

Міцно увійшли в практику роботи школи конференції. В їх організації і проведенні активну участь беруть батьківські комітети. На таких конференціях йде обмін досвідом родинного виховання. Цікавими є такі тематичні конференції “Шануймо свій рід”, “Батьківський авторитет”.

Традиційними стають проблемні “круглі столи”, наприклад, “Особистий приклад і педагогічний такт батьків”.

Проводяться дні відкритих дверей, на яких батьки знайомляться зі змістом, методами та прийомами навчально-виховного процесу.

Поряд з питаннями загальношкільного плану чимало місця відводиться розгляду суто родинних проблем:

побудова внутрішньо родинних стосунків;

створення оптимального мікроклімату в сім’ях учнів;

організація спільного дозвілля дітей і батьків.

Саме тут для педагогів неоціненним є досвід використання народних традицій.

Аби педагогічна освіта батьків була якнайефективнішою в багатьох школах формуються проекти програм батьківського всеобучу, до якої

вносяться найактуальніші проблеми, зокрема:

завдання і зміст родинного виховання в сучасних умовах;

вікові особливості дітей молодшого шкільного віку і їх врахування в родинному вихованні;

роль батька й матері у вихованні дітей в родині;

традиції української родини;

організація дозвілля в сім’ї;

типові помилки родинного виховання, їх врахування батьками в організації виховного процесу;

культура спілкування в родині;

роль сім’ї у громадянському вихованні особистості;

виховання у дітей готовності до праці;

можливості родини в естетичному вихованні дитини;

турбота батьків про фізичний розвиток і здоров’я дітей та ін.

Практика свідчить, що одним із головних шляхів підвищення ефективності родинного виховання є використання нетрадиційних форм і засобів роботи з батьками, які базуються на народно-педагогічних традиціях.

Серед них – родинні свята в школі

Мета родинного свята містить у собі соціально-виховні, розвивальні і навчальні цілі, які сприяють формуванню, пробудженню, закріпленню й розвитку у школярів морально-етичних і громадських якостей.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Види і форми організації навчання студентів
Одним з важливих питань, яке розглядає сучасна теорія навчання (дидактика) - ас питання форм організації навчально-виховного процесу. Якщо зміст навчання виповідає на питання "чому вчити?", ...

Весільні обряди в Україні
За церковним календарем 15 лютого – Стрітення Господа нашого Ісуса Христа. Відзначають його в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського храму Ісуса Христа на 40-й день після його ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com