Поняття, детермінанти та наслідки депривації у підлітковому віці

Сторінка 5

Психокультурна

депривація

відсутність або обмеження можливостей для засвоєння творів літератури і мистецтва;

відсутність або обмеження можливостей для засвоєння загальнолюдських культурних цінностей;

переважання заходів із уживанням спиртних напоїв;

невідвідування театрів, музеїв, картинних галерей, виставок творів мистецтва і культури;

наявність системи особистісних культурних цінностей, яка суперечить загальноприйнятим у суспільстві;

обмеження свого культурного середовища субкультурою деструктивних культів чи малих груп (асоціальних).

Загалом психічна депривація підлітків у будь-якому випадку призводить до формування у їхній психіці певних утворень зі своїм змістом, психічне якого впливає на свідомість і поведінку. Разом з цим будь-які види депривації є небезпечними для студента, оскільки їх впливи на його психіку, як правило, призводять до безповоротних наслідків не лише в психічному, але і в соматичному розвитку (для організму).

Величина (глибина) і певна якість психічної депривації можуть бути різні. І це буде різним чином впливати на свідомість і поведінку студентів. У результаті дії психічної депривації відбувається не просто «сповільнене зростання» душі, а й те, що називають функціональною неповнотою психіки. Це означає, що деякі частини психіки або її складові не будуть сформовані зовсім чи будуть сформовані частково. Це робить психіку студента нерозвиненою, а його соціальні можливості зменшуються. При цьому формуються такі психічні комплекси, які прийнято називати комплексом неповноцінності.

Саме це і розуміють як функціональну неповноту розвитку психіки.

Внаслідок цього не лише якась властивість, скажімо, характеру студента не буде розвинена, а його особистість стає збитковою в багатьох відношеннях.

Особливо жахливі наслідки спостерігаються, коли в людини не формуються цілі структури психіки внаслідок відсутності впливу певного кола зовнішнього психічного .

У результаті впливу психічної депривації відбуваються відхилення в емоційному та інтелектуальному розвиткові, порушення соціальних контактів тощо.

Більшість депресивних станів студентів, почуття самотності, соціальних проблем особистості та розвиток комплексів у своїй основі мають емоційну депривацію. Саме тут приховані величезні можливості для створення сильних психологічних залежностей, яким може піддаватися студент у майбутньому в соціумі і / або міжособистому спілкуванні.

Якщо людина позбавлена необхідної кількості спілкування, соціальних контактів, життєвих вражень, то у неї можуть виникнути проблеми як психологічного, психіатричного, так і соматичного характеру. Це є наслідком переживання насамперед сенсорної, емоційної та соціальної депривацій в тому або іншому вигляді (нестача того або іншого виду інформації чи будь-яких вражень: зорових, вербальних, соціальних і навіть тактильних).

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Нове про педагогіку:

Політичні передумови розвитку освіти на Поділлі в рамках загальноімперської системи освіти
Розглядаючи політичні передумови розвитку освіти на Поділлі в другій половині XIX - на початку XX ст., потрібно відштовхуватись від того, про яку освіту буде йти мова - національну систему освіти чи ...

Зміст і методика проведення уроків-бесід про образотворче мистецтво у початкових класах
Малювання з натури, тематичного і декоративного малювання, в основному практичного, робота під час уроків-бесід полягає в тому, що учні розглядають та аналізують репродукції творів видатних майстрів ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com