Поняття, детермінанти та наслідки депривації у підлітковому віці

Сторінка 2

Порушення психічного і соціального розвитку дитини при депривації мають негативні наслідки і залежать від моменту початку, тривалості та умов, в яких перебувала дитина. У випадку ранньої депривації дитини можливі важкі довготривалі порушення:

- затримка розвитку мови – особливо «страждає» синтаксис та змістовні характеристики, соціальне використання мови, повідомлення переживань та побажань щодо майбутнього;

- затримка розвитку соцільних та гігієнічних навичок та звичок, при створенні яких потрібні тісні стосунки з дорослими;

- затримка розвитку дрібної моторики при низькій продуктивності інтелектуального розвитку;

- недиференційоване, примітивне ставлення до людей;

- інфантильна поведінка;

- емоційна тупість, яка виявляється у відсутності жалю та сором’язливості.

Деприваційні прояви можуть включати характеристики різних відхилень: затримки або відхилень психічного розвитку, ознаки олігофренії, незначні мозкові дисфункції тощо.

В ранньому дитячому віці депривація приводить до характерних порушень раннього розвитку (відставання в ранньому мовному розвитку, недостатній розвиток тонкої моторики і міміки). У подальшому можуть проявлятися й емоційні порушення у вигляді загальної згладженості прояву почуттів при частій схильності до страхів і тривог, поведінкові відхилення (часті реакції активного і пасивного протесту, відмови, недолік почуттів дистанції в спілкувані інших, ускладнень при спілкуванні).

Що стосується віку, то немає сумнівів, що чим молодшою є дитина і більша її безпорадність, тим сильніше вона залежить від умов, в яких проживає. Звичайно, що найбільш тісно благополуччя дитини пов’язано з особливостями дитячого закладу в віці немовляти та дошкільному віці. Саме від осередовища залежить і саме життя дитини. В подальші роки дитина набуває більшої самостійності, але її розвиток ще великою мірою визначається тими умовами, в яких формується її особистість і діяльність. Діти, що ростуть в закладах інтернатного типу в психічному розвитку з перших місяців починають відставати від своїх ровесників, які живуть в сім’ях. Це відставання набуває на кожному віковомуетапі якісних змін і не компенсується в ході дорослішання дитини в умовах цих закладів. Отже, депривація є шкідливою на кожному віковому етапі, але найбільш пагубно впливає на дітей-немовлят і дітей дошкільного віку. Чим швидше звільнити дитину від негативного впливу депривації, тим повноціннішим буде весь подальший розвиток особистості.

На думку М.Й. Варія, за тривалістю будь-яка депривація буває: короткотривалою (наприклад, робота водолаза кілька годин на дні моря, відпочинок на безлюдному острові, хвороба тощо); затяжною (наприклад, перебування космонавтів на навколоземній орбіті); довготривалою (відсутність фізичного навантаження упродовж років, зречення світського життя шляхом самоізоляції в монастирі, членство в культових організаціях (сектах) тощо).

Разом з цим будь-яка депривація має різні рівні розвитку: високий, середній, низький.

Власне таку класифікацію видів психічної депривації, виділивши окремо економічну із соціальної, ми візьмемо за основу для дослідження наявності депривацій у нинішньої студентської молоді України. Тому уточнимо сутність кожного з видів психічної депривації.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Нове про педагогіку:

Основні характеристики підліткових і молодіжних неформальних груп та особливості соціально-педагогічної роботи з ними
Насамперед, жити в суспільстві і бути відірваним від нього, одноосібно досягнути та реалізувати свої потреби є значно важче, чи навіть просто неможливо. Тому досягнути це в певній групі або молодіжно ...

Мета, завдання, зміст, форми, методи та засоби виховання культури взаємин батьків та підлітків в сім’ї і школі
Метою виховної діяльності педагога у загальноосвітніх навчальних закладах є створення умов для розвитку і самореалізації особистості школярів, виховання у них високої гуманістичної культури, здатност ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com