Поняття, детермінанти та наслідки депривації у підлітковому віці

Сторінка 2

Порушення психічного і соціального розвитку дитини при депривації мають негативні наслідки і залежать від моменту початку, тривалості та умов, в яких перебувала дитина. У випадку ранньої депривації дитини можливі важкі довготривалі порушення:

- затримка розвитку мови – особливо «страждає» синтаксис та змістовні характеристики, соціальне використання мови, повідомлення переживань та побажань щодо майбутнього;

- затримка розвитку соцільних та гігієнічних навичок та звичок, при створенні яких потрібні тісні стосунки з дорослими;

- затримка розвитку дрібної моторики при низькій продуктивності інтелектуального розвитку;

- недиференційоване, примітивне ставлення до людей;

- інфантильна поведінка;

- емоційна тупість, яка виявляється у відсутності жалю та сором’язливості.

Деприваційні прояви можуть включати характеристики різних відхилень: затримки або відхилень психічного розвитку, ознаки олігофренії, незначні мозкові дисфункції тощо.

В ранньому дитячому віці депривація приводить до характерних порушень раннього розвитку (відставання в ранньому мовному розвитку, недостатній розвиток тонкої моторики і міміки). У подальшому можуть проявлятися й емоційні порушення у вигляді загальної згладженості прояву почуттів при частій схильності до страхів і тривог, поведінкові відхилення (часті реакції активного і пасивного протесту, відмови, недолік почуттів дистанції в спілкувані інших, ускладнень при спілкуванні).

Що стосується віку, то немає сумнівів, що чим молодшою є дитина і більша її безпорадність, тим сильніше вона залежить від умов, в яких проживає. Звичайно, що найбільш тісно благополуччя дитини пов’язано з особливостями дитячого закладу в віці немовляти та дошкільному віці. Саме від осередовища залежить і саме життя дитини. В подальші роки дитина набуває більшої самостійності, але її розвиток ще великою мірою визначається тими умовами, в яких формується її особистість і діяльність. Діти, що ростуть в закладах інтернатного типу в психічному розвитку з перших місяців починають відставати від своїх ровесників, які живуть в сім’ях. Це відставання набуває на кожному віковомуетапі якісних змін і не компенсується в ході дорослішання дитини в умовах цих закладів. Отже, депривація є шкідливою на кожному віковому етапі, але найбільш пагубно впливає на дітей-немовлят і дітей дошкільного віку. Чим швидше звільнити дитину від негативного впливу депривації, тим повноціннішим буде весь подальший розвиток особистості.

На думку М.Й. Варія, за тривалістю будь-яка депривація буває: короткотривалою (наприклад, робота водолаза кілька годин на дні моря, відпочинок на безлюдному острові, хвороба тощо); затяжною (наприклад, перебування космонавтів на навколоземній орбіті); довготривалою (відсутність фізичного навантаження упродовж років, зречення світського життя шляхом самоізоляції в монастирі, членство в культових організаціях (сектах) тощо).

Разом з цим будь-яка депривація має різні рівні розвитку: високий, середній, низький.

Власне таку класифікацію видів психічної депривації, виділивши окремо економічну із соціальної, ми візьмемо за основу для дослідження наявності депривацій у нинішньої студентської молоді України. Тому уточнимо сутність кожного з видів психічної депривації.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Нове про педагогіку:

Функціональні можливості організму людини
Не надійтесь на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. М.М.Амосов. До теперішнього часу ведуться суперечки про те, які якості визначають фізичну підготовлен ...

Система освіти Великобританії
За законом всі британські діти зобов'язані вчитися з 5 до 16 років. До 11 років діти відвідують початкову школу, а з 11 до 16 років англійські учні ходять в Secondary School (середня школа). По закін ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com