Особливості іграшок у іграх дітей старшої групи дитячого садку

Педагогіка і освіта » Експериментальне дослідження проблеми використання іграшок у іграх дітей » Особливості іграшок у іграх дітей старшої групи дитячого садку

Сторінка 1

Гра і іграшка — поняття нероздільні. Іграшка — це предмет, спеціально створений для дитячих ігор. Але це не зменшена копія реального предмету, а умовне його зображення, гранично узагальнений художній образ. Виразна форма, рухливість, яскравість і умовність забарвлення — все це вабить дитину до іграшки, викликає бажання грати з нею. Іграшка — художній твір, завдання якого – дати виразний образ людини, тварини, якого-небудь предмету. Хороша іграшка реалістична, вона передає основні, типові риси дійсності. "Качка повинна бути дійсно качкою, - писав А. М. Горький. — Зовсім не потрібно, щоб вона бентежила сприйняття дитини схожістю з поросям або зайцем . І потрібно прагнути до цікавості. Потрібно, щоб іграшка викликала більш менш тривале здивування дитини, бо здивування — почало розуміння і шлях до пізнання". Реалізм іграшки поєднується з деякою умовністю (наприклад, кінь на колесах, вантажівка, яку треба возити за мотузочок), необхідною для того, щоб дитина могла активно діяти. Така умовність допомагає розкрити реальний образ. Іграшка повинна бути привабливою, красивою, але простій. У ній недопустима химерність і хитромудрість. Привабливість іграшки досягається витонченістю форми, яскравістю забарвлення. Естетичне оформлення її визначається змістом, призначенням, матеріалом. Наприклад, до ялинкової іграшки пред'являються абсолютно інші вимоги, чим до образної: сенс першої — в її зовнішньому ефекті, блиску, казковості; сенс другої — в реальності, правдивості. Іграшка повинна бути безпечна для дитини (не мати гострих кутів, деталей, які можуть заподіяти шкоду), відповідати вимогам гігієни: вона повинна бути з такого матеріалу, щоб її можна було мити, дезинфікувати. А. С. Макаренко ділив іграшки на три типу (вигляду): готові, напівготові і іграшка-матеріал. Готова іграшка — автомобіль, пароплав, лялька - хороша тим, що знайомить дитину з складними ідеями і речами, викликає діяльність уяви. До другого типа іграшок А. С. Макаренко відносив розрізні картинки і кубики, конструктори, розбірні моделі. Ці іграшки ставлять перед дитиною завдання, для дозволу якої потрібна дисципліна мислення, логіка. Недолік цих іграшок в тому, що одні і ті ж завдання набридають дітям своїм повторенням. Особливо цінною є іграшка-матеріал (глина, пісок, шматки дерева, картон, папір), яка дає простір для творчої фантазії дитини. Практика підтверджує положення А. С. Макаренко про необхідність комбінувати в грі все три типу іграшок. На основі дослідження Е. А. Флеріна розробила детальнішу класифікацію, яка прийнята в теорії і практиці дошкільного виховання. Гідність цієї класифікації в тому, що вона відповідає видам дитячих ігор і допомагає підбору іграшок для дітей різного віку. У переліку, що приводиться нижче, іграшки представлені по видах згідно класифікації, розробленою Е. А. Флеріной.

Виділені іграшки моторні, сюжетні, технічні і будівельні матеріали, дидактичні, іграшки-забави, музичні і театральні іграшки.

Моторні іграшки призначені, головним чином, для розвитку і вдосконалення основних рухів дітей, дрібної моторики (руху грона руки, пальців), виховання культури рухів. На підбір ігор і іграшок, сприяючих розвитку дрібної моторики, слід звернути особливу увагу, оскільки вони мають велике значення для підготовки руки дитини до листа, до праці.

Сюжетні, або образні, іграшки, сприяють вихованню позитивних рис вдачі: ніжності, прихильності, дбайливості, бажання допомогти, а також пошани до дорослим і їх праці, уміння грати з однолітками і т.д.

Технічні іграшки в цікавій, доступній формі дають дітям уявлення про техніку, допомагають виховати інтерес до неї і реалізувати цей інтерес в грі. У старших дошкільників технічні іграшки з механізмами виховують допитливість, народжують прагнення дізнатися, як іграшка приводиться в рух, бажання самостійне спорудити що-небудь подібне. В цьому відношенні велику цінність представляють збірно-розбірні іграшки, конструктори і набори напівфабрикатів.

Ігри з будівельними матеріалами, в процесі яких дитина створює щось нове, найближче стоять до трудової діяльності людини: вони вимагають елементарного планування, визначення завдання, підбору матеріалу, послідовності і узгодженості дій, організації взаємин і т.п. Крім того, діти освоюють знання про форму, величину, просторове розташування і т.д.

Дидактичні іграшки — збірно-розбірні та інші дуже важливі для вдосконалення сенсорних процесів і загального розвитку дітей.

Іграшки-забави, в основі яких лежить рух, несподіванка, несуть дитині радість, викликають веселий сміх, гарний настрій, а у дітей постарше будять допитливість, виховують відчуття гумору.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Вплив інформатизації на освіту та навчання англійської мови
Одним із наслідків інформатизації суспільства і в той же час одним з її умов є формування нового освітнього середовища, інформатизація освіти, яка несе в собі риси современної освітньої революції. Як ...

Екологічне виховання на уроках природознавства
Як відомо, виховання в широкому змісті слова - це процес і результат розвитку особистості під впливом цілеспрямованого навчання і виховання. Навчання ж - це процес взаємодії вчителя й учня, в ході як ...

Навігація по сайту

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com