Вимоги до особистості вчителя

Педагогіка і освіта » Освітні технології » Вимоги до особистості вчителя

Сторінка 3

Тема: напруженість електростатичного поля у металах та діелектриках.

Мета: Сформувати такі знання: напруженість поля в металах, поле у діелектриках, діелектрична проникливість, її незалежність від напруженості, види діелектриків; розвивати логічне мислення, творчі здібності, уяву, вміння порівнювати вміння здобувати знання; виховувати та формувати науковий світогляд, цікавість до предмета.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Комплекс використаних методів: інтерактивні методи – робота в групах, проблемні досліди.

Список використаної літератури: Гончаренко С. В. Фізика: Навчальний посібник. 10кл.; В. Уроки фізики. 10 кл.

Обладнання: прилад для спостереження спектрів електростатичних полів.

План уроку

Проблемний дослід, формування теми і мети.

Робота в групах щодо пояснення дослідів та отримання нових знань.

Обговорення результатів роботи. Доповнення вчителя.

Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Оголошення теми і мети уроку

Учитель питає учнів, що буде відбуватися, якщо речовину помістити у поле. Чи буде поле всередині речовини? Учні висловлюють різні припущення. Тоді вчитель показує досліди за допомогою приладу для спостереження спектрів електростатичних полів. Між двома зарядженими «площинами» вмішуємо металеве кільце. За допомогою крупинок манки спостерігаємо відсутність поля всередині металу. Також можна показати дослід з електростатичною сіткою. Якщо її згорнути в кільце, смужки паперу всередині не відійдуть від сітки. Потім замість металевого кільця вмішуємо у поле кільце з діелектрика (наприклад, з поліетилену або можна вирізати з пляшки). Спостерігаємо результат. Учні, відповідаючи на питання вчителя, роблять висновок, що в металі поля не має, а в діелектрику є.

Учитель питає, що сьогодні нам треба вивчити на уроці. Формується тема «Напруженість електростатичного поля у металах та діелектриках».

Учитель питає, чого діти очікують від уроку. Формується мета уроку.

ІІ. Робота в групах

Групам дітей роздаються картки з питаннями.

1-а група. Поле в металах (провідниках)

Нехай кусок металу вмішують у поле.

Намалюйте силу, що діє з боку поля на електрони металу. Що буде відбуватися з вільними електронами металу під дією поля?

А чи можуть рухатися під дією поля позитивні іони?

В який бік будуть рухатися електрони?

Як розподіляють заряди на сторонах металу?

Чи можуть усі вільні електрони перейти на один бік?

Яке ще поле (крім зовнішнього) виникне в металі?

Що можна сказати про величину цих полів?

Чому дорівнює результуюче поле (сума напруженостей)?

2-а група. Поле в металах (провідниках)

Провідник має певний заряд. З’ясуємо, чи буде існувати поле у такому провіднику. Припустимо, що всередині провідника весь час існує поле.

Намалюйте силу, що діє з боку поля на електрони металу.

Що буде відбуватися з вільними електронами металу під дією поля?

А чи можуть рухатися під дією поля позитивні іони?

В який бік будуть рухатися електрони?

Отже, електрони почнуть рухатися спрямовано. А спрямований рух електронів у металах називається…

Тобто, якщо залишиться поле, буде існувати… .

А якщо тече струм, то, за законом Джоуля – Ленца, буде весь час виділятись… .

Це суперечить закону збереження… . Отже, неможливо (якщо мова не іде про надпровідність).

3-а група. Поле в діелектриках з неполярними молекулами

Пригадайте з курсу хімії, які речовини мають неполярні молекули та що це за неполярні молекули (тобто як у них розподілений заряд за відсутності поля).

В який бік буде діяти сила з боку поля на електрони такої молекули?

А на позитивні заряди (ядра)?

В який бік змістяться електрони? Ядра?

Чи будуть у полі збігатися центри позитивного і негативного зарядів?

Чи залишиться молекула неполярною?

Покажіть на рисунку (на кружечках; кружечки – це умовно частини молекули, заряджені різними зарядами), як тепер розподіляться позитивні і негативні заряди.

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Астрономічна культура – невід’ємна складова сучасної людини
Астрономія, як затверджував відомий історик астрономії кінця 19 ст. О. Буше-леклерк, – «це віра, яка говорить на мові науки, і це наука, яка не в змозі нічим, окрім віри, підтвердити свої принципи». ...

Історія становлення й розвитку проблеми дослідження
Проаналізувавши наукову літературу, можна зазначати, що питання про методологію формування в учнів уміння застосовувати природничі знання у нових навчальних ситуаціях, про їх зміст та розвиток, про м ...

Навігація по сайту

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com