Вимоги, що пропоновані грою в баскетбол, до рівня фізичної і психологічної підготовки спортсменів

Педагогіка і освіта » Підготовка гравців в студентських баскетбольних командах з акцентом на застосуванні тактичних вправ » Вимоги, що пропоновані грою в баскетбол, до рівня фізичної і психологічної підготовки спортсменів

Сторінка 1

Баскетбол - одна з найпопулярніших ігор, у тому числі, і серед студентів. Для неї характерні різноманітні рухи: ходьба, біг, зупинки, повороти, стрибки, ловля, кидки і ведення м'яча, здійснювані в єдиноборстві із суперниками. Така розмаїтість рухів сприяє зміцненню нервової системи, рухового апарата, поліпшенню обміну речовин і діяльності всіх систем організму студентів. Баскетбол є засобом активного відпочинку для багатьох категорій громадян, особливо для осіб, зайнятих розумовою діяльністю.

В даний час баскетбол - це не тільки швидкісно-силова і точнісна гра гігантів, це також гра інтелектуалів і один з видів спорту, що поєднує в собі інтелектуальний, психологічний і фізичний розвиток. До висот світового баскетболу доходять гравці з високими значеннями майже всіх показників інтелекту і психічних здібностей.

При високому рівні розвитку усіх фізичних якостей - швидкості, сили, витривалості, спритності - баскетболіст повинний ефективно виконувати такі високоточні рухи, як кидки в кільце на фоні стомлення і психологічного тиску суперників, глядачів, суддів. З погляду інтелектуального розвитку, пропонованого до гравців, баскетбол знаходиться на другому місці після шашок і шахів по кількості комбінацій протягом гри. Крім того, тактичні рішення при грі в баскетбол повинні прийматися швидко і правильно. Усе це висуває високі вимоги до рівня функціонування всіх систем організму баскетболісток. У них повинні бути максимально розвиті як фізичні якості, так і психологічні й інтелектуальні здібності.

Усе це обумовлює велике значення баскетболу як засобу розвитку особистості і пояснює його популярність і поширеність у вищих навчальних закладах.

Баскетбол як спортивна гра може бути охарактеризований з різних сторін: педагогічної, сенсомоторної, фізіологічної, біомеханічної, психологічної й інших. Розглянемо окремо різні сторони впливу баскетболу на розвиток людини.

Баскетбол є навантаженням, що пред'являє досить високі вимоги до рівня функціональної підготовки. Навантаження перемінної інтенсивності є чинником посиленого впливу на серцево-судинну систему. Якщо порівняти спортивні ігри з навантаженнями в циклічних видах спорту, то найбільш підходящим порівнянням є біг на середні дистанції. При грі споживання кисню складає 50-70% від максимального, ЧСС підвищується до максимальних величин (180-190 уд/хв, і навіть більш ніж до 200 уд/хв) у перші хвилини гри у всіх гравців, незалежно від амплуа і виду гри. Якщо характеризувати баскетбол як роботу аеробно-анаеробного характеру, то можна зробити висновок про різноманітний вплив баскетболу на організм, і розділити фізичну роботу під час змагань таким чином :

1) чисто аеробна робота (наприклад, стійка, пересування кроком або повільним бігом);

2) аеробно-анаеробна робота (наприклад, біг при переході з нападу в захист або навпаки, пересування під час позиційного нападу);

3) анаеробна гліколітична робота (наприклад, інтенсивна гра в захисті, ривок при стрімкому нападі);

4) анаеробна алактатна робота (стрибки при боротьбі за відскік, кидок у стрибку) .

Таким чином, сучасний баскетбол характеризуються як робота аеробно-анаеробного характеру з фізіологічними зрушеннями в організмі максимальних і близькомаксимальних величин.

На підставі літературних даних установлено, що проблема підвищення рівня професіоналізму в будь-якому виді діяльності вимагає високих показників стану здоров'я і наявності визначених психофізіологічних властивостей і особливостей мислення. Однак підготовка студентських баскетбольних команд має свої складності в зв'язку протиріччям у завданнях, зв'язаних з необхідністю прагнення до максимальних спортивних результатів, і необхідністю професійного удосконалення в обраній професії. Крім того, існують об'єктивні складності організаційного характеру при побудові навчально-тренувального процесу в студентських баскетбольних командах.

Для рішення поставлених завдань у даному дослідженні застосовувалися наступні методи:

1. Аналіз літературних джерел. Результати аналізу літератури, присвяченої питанню особливостей побудови навчально-тренувального процесу в баскетбольних командах ВНЗ, освітлені в першому розділі.

2. Метод технічного протоколювання ігор.

3. Педагогічне тестування. При проведенні педагогічного тестування застосовувалися тести, рекомендовані для виявлення рівня спеціальної фізичної і технічної підготовленості баскетболісток.

4. Експертна оцінка техніки виконання основних технічних прийомів.

5. Психофізіологічні методи дослідження, що включали визначення показників почуття часу, швидкості реакції, рівня уваги, здатності до зосередження, розумової впрацюємості і психологічної витривалості, а також визначення суб'єктивної оцінки сприйманої напруженості навантаження, здатності диференціювати зусилля. Показники почуття часу визначалися також в умовах тренування.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Альтернативна освіта в Україні: ідейно-концептуальні і правові аспекти
Питання реформування системи освіти в Україні в світлі Болонського процесу, що визначає зміни, які переживає середня і вища школа, з необхідністю поставила перед педагогами, управлінськими структурам ...

Український національний костюм на уроках математики
Задумаймося, що може бути спільного між вивченням українського національного костюма та уроками математики в початкових класах. Мабуть, нічого - скажете Ви. Але це тільки на перший погляд. Як показал ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com