Пошуки шляхів вдосконалення оптимізації учбової діяльності у молодших школярів

Педагогіка і освіта » Педагогічні умови оптимізації учбової діяльності молодших школярів » Пошуки шляхів вдосконалення оптимізації учбової діяльності у молодших школярів

Сторінка 5

Все це дає змогу попередити перевтому, досягнути високої працездатності в кінці навчального тижня. Якщо порівняти інтенсивність зниження працездатності протягом дня і протягом тижня, то виявляється, що динаміка денної працездатності протягом навчального дня виявляється більш чітко, більш закономірно, ніж протягом тижня, особливо, якщо кожен день тижня не пов'язаний зі значною перевтомою. Це означає, що правильно організований кожний навчальний день може зняти несприятливу тижневу динаміку.

Спостерігаючи за добовою динамікою розумової працездатності і її залежність від різноманітних факторів, ми бачимо, що найважливіший з них -вік. Чим молодший школяр, тим нижча його стійкість, т. б. коротший час оптимального рівня.

Спеціальними дослідженнями за динамікою розумової працездатності і функціональними зрушеннями стану організму школярів доведена мала ефективність четвертого уроку. Особливо відчутно знижується працездатність учнів перших класів. Це пояснюється не тільки віковими особливостями дітей (у шість-сім років важко протягом тривалого часу зосереджувати увагу, напружувати пам'ять, витримувати статичне навантаження і т.п.), але й складністю процесу адаптації до школи. До четвертого уроку у багатьох із них виражена перевтома, збільшується рухливий неспокій. Навіть після чотирьох уроків учнів часто скаржаться на втому, стають роздратованими, плаксивими. На жаль, ці питання ще не до кінця розроблені і враховані педагогами, психологами, гігієністами. Але є досвід шкіл, де навчальне навантаження розподілене раціонально протягом усього навчального дня, є елементом. режиму, що сприяє збереженню працездатності, є спортивний час після третього уроку, рухливі ігри під час перерв. Доведено, що активний відпочинок компенсує до 40% біологічних потреб дітей молодшого шкільного віку в рухах і сприяє збереженню достатньо високого рівня працездатності на наступних заняттях.

Приблизно половина дітей молодшого шкільного віку має до уроків середній рівень працездатності, котрий забезпечує гарну роботу на уроці, Успішне засвоєння матеріалу. Близько 30% учнів мають високу працездатність і приблизно 20% школярів мають низький рівень працездатності. Ось цей вихідний рівень впливає на розвиток перевтоми. Учні з високим і середнім рівнем працездатності втомлюються тільки при інтенсивній і довготривалій роботі, а учні з низьким рівнем працездатності швидко втомлюються навіть при мало інтенсивній і нетривалій роботі.

Для того, щоб враховувати динаміку працездатності в процесі навчальних занять, потрібно знати, які існують типи індивідуальної динаміки працездатності.

За динамікою змін протягом доби виділяємо: стійкий тип працездатності, але працездатність при цьому може бути на високому, і на середньому, і на низькому рівні і вихідний рівень зберігається до середин доби і стрімко падає в кінці доби; вихідний рівень знижується до середини доби і залишається таким до кінця дня; безперервне зниження рівня працездатності від початку до кінця дня; при низькому або середньому рівні працездатність підвищується протягом дня; погіршення працездатності в першій половині доби і покращення в другій.

Протягом уроку індивідуальна динаміка працездатності теж буває різною.

Як бачимо, динаміка працездатності може бути різною як протягом дня. так і протягом уроку. Ми наголошуємо, що на збереження високого рівня працездатності і сприятливої динаміки впливають різні фактори, але, як легший для школярів молодших класів назвемо стан здоров'я, маючи на увазі комплексну характеристику, що враховує фізичний і психічний розвиток учня. ступінь опору організму дії несприятливих факторів.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8

Нове про педагогіку:

Планування навчальних занять
Найнижчою ступеню планування є планування окремих навчальних занять – одиниць навчального процесу. Підготовка до конкретного навчального заняття у певній формі включає розробку орієнтовного плану про ...

Методика проведення занять гуртка
У шкільному навчанні поряд з встановленням обсягу змісту навчального предмета і відбирання матеріалу для уроку величезне значення мають методи викладання. Методи, обрані відповідно до змісту та віку ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com