Соціально-педагогічні чинники формування здорового способу життя особистості

Педагогіка і освіта » Здоровий спосіб життя як соціально-педагогічна умова становлення особистості у підлітковому віці » Соціально-педагогічні чинники формування здорового способу життя особистості

Сторінка 4

Отже, можна сказати, що саме у підлітковому віці, коли особистість перебуває у складному психологічному стані, засоби масової інформації мають досить відчутний вплив на формування способу життя та світогляду взагалі, і при цьому слід сказати, що вплив цей досить неоднозначний. Ще одна особливість засобів масової інформації - вони мають змогу здійснювати так званий опосередкований вплив на особистість через соціальні інститути, інших людей, сім'ю, ровесників тощо.

За оптимальних умов формування здорового способу життя є одним із важливих напрямів сімейного виховання. Багато в чому формування здорового способу життя залежить від традиційних складових цього впливу: стилю життя сім'ї, способу організації життя, характеру взаємостосунків між подружжям, участі обох батьків у вихованні, правильної організації вільного часу сім'ї, ставлення самих батьків до вживання алкоголю, паління, застосування наркотичних речовин. Саме в ній діти та підлітки набувають позитивного ставлення до світу, накопичують індивідуальний досвід соціальної поведінки. А позитивні взаємини з батьками та близькими дорослими - головна умова фізичного, психічного, духовного і їх соціального розвитку.

Незалежно від того, наскільки самі батьки усвідомлюють свою роль у формуванні здорового способу життя молодого покоління, підлітки відзначають досить широкий аспект тем, на які вони можуть розмовляти з батьками. Якщо відкинути таку тему, як навчання та уроки, то найчастіше підлітки говорять з батьками про своє майбутнє (60%-70%), своє здоров’я (55%-65%), своїх друзів (50%-60%), своє харчування (45%), поведінку не тільки в школі, а й на вулиці, в транспорті, з незнайомцями (до 40%), а також про стосунки у сім”ї (біля 40%).

Свідченням того, що батьки є надзвичайно важливим та впливовим фактором формування здорового способу життя, є також те, що 36% 10-16-річних підлітків повністю довіряють батькам і відверто обговорюють з ними будь-які питання, а ще 52% довіряють батькам, хоча деякі питання не можуть (або не бажають) обговорювати з ними. Таким чином, 88% підлітків довіряють батькам, а це значить, що довіряють і тій інформації, яку вони отримують від них. Лише 1% респондентів зазначили, що вони зовсім не довіряють батькам.

Разом з тим, існують і певні проблеми щодо впливу батьків на формування здорового способу життя у неповнолітніх. Так, 15% підлітків (10-14 років) відверто стверджують, що вживали алкогольні напої у більшій кількості, ніж їм дозволяли батьки; 6% впевнені, що мати, та 6% впевнені, що батько дозволили б їм випивати без всяких обмежень та заперечень. Ще 27% відповіли, що їм дозволили б випити лише з особливої нагоди; близько 21% не знають, як би відреагувала їх мати на вживання алкоголю, та така ж кількість невпевнена щодо батьківської реакції на цей факт. Серед тих, хто ще не спробував палити підлітків (10-14 років) на час опитування, 25% відзначили такий “стримуючий” чинник, як “мої батьки не палять”. Це другий за рейтингом чинник після усвідомлення шкідливого впливу звички палити на стан здоров’я. Серед респондентів віком 14-16 років палили або палять 39,5% респондентів. Лише незначна кількість осіб засвідчує, що вони палять у зв’язку з конфліктами з батьками. Напевне, таку ситуацію можна пояснити і тим, що чимала кількість батьків (38%) палить в помешканні, де вони проживають разом з дітьми, 70% дітей свідчать про те, що їм батьки не дозволили б палити взагалі.

Друзі та ровесники є одним із досить впливових джерел інформації для молоді щодо питань формування здорового способу життя. Слід зазначити, що із дорослішанням підлітків друзі та ровесники починають домінувати і серед джерел потрібної інформації. З одного боку це пов’язано з “набуттям досвіду” серед ровесників, з іншого - з “гостротою тематики”, особливо, що стосується алкоголю, наркотиків та міжстатевих стосунків. Крім того, саме ровесники є найбільш “легкодоступним” джерелом інформації в умовах недостатнього розвитку інформаційних центрів та анонімних консультацій для молодого покоління.

Страницы: 1 2 3 4 5

Нове про педагогіку:

Форми і методи виховання особистості на засадах християнської моралі
Основними методами і способами морального виховання дітей і молоді Ушинський вважав переконання, запобігання неправильній поведінці, педагогічний такт учителя та заохочення і покарання, але не тілесн ...

Профільна загальноосвітня підготовка в системі початкової та середньої професійної освіти
Необхідність одночасного засвоєння учнями установ початкової та середньої професійної освіти навчального матеріалу, обумовленого двома стандартами (загальної середньої та професійної освіти), призвед ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com