Фактори ризику, що характеризують здоровий спосіб життя становлення особистості у підлітковому віці

Педагогіка і освіта » Здоровий спосіб життя як соціально-педагогічна умова становлення особистості у підлітковому віці » Фактори ризику, що характеризують здоровий спосіб життя становлення особистості у підлітковому віці

Сторінка 1

Вивчаючи спосіб життя підлітків і молоді, нами було визначено вісім факторів ризику, які простежуються у молодіжному середовищі і які характеризують спосіб життя чи здоров'я підлітків як ризикований. Дані національного опитування (жовтень 2007 р.) дозволяють розглядати ці фактори ризику здоров'я молоді не тільки теоретично, а й підтвердити їхню значущість емпіричним шляхом. В аналіз включені перераховані нижче параметри.

Надмірна вага - перевищення нормативних показників ваги відповідно статі, росту та віку.

Наявність хронічних захворювань. Цей показник розраховувався за самовизначенням респондентів, тобто, чи вважають вони самі, що в них є хронічне захворювання.

Небезпечна сексуальна поведінка. Цей показник використовувався тільки для молоді віком старше 15 років, і визначався як факт наявності сексуальних контактів без використання контрацептивних засобів.

Знижена фізична активність розраховувалась як показник відсутності регулярних фізичних навантажень при наявності розумових навантажень (перегляду телепередач або роботи на комп'ютері тощо) більше 12 годин на тиждень.

Психологічний дискомфорт. У даному випадку за показник психологічного дискомфорту прийняті дані про постійні конфлікти з батьками, вчителями, друзями.

Паління. У дослідженні респондент вважається як такий, що палить, коли він випалює щоденно більше однієї сигарети.

Вживання алкогольних напоїв. До групи тих, хто вживає алкогольні напої, включені молоді люди, котрі вживають будь-який алкогольний напій (пиво, вино, міцні напої) більше 4-х разів на місяць, тобто щотижня.

Вживання наркотиків. Цю групу ризику становлять респонденти, які вживали наркотики більше 3 разів протягом життя (не враховувалися ті, хто мав тільки одну спробу вживання наркотиків).

На рис 1.3. зображені показники зміни різних факторів ризику за віковими категоріями молоді.

Рис. 1.3 Фактори ризику за віковими категоріями молоді

Як бачимо, активне зростання всіх шкідливих звичок приходиться саме на підлітковий вік. Слід зазначити, що фактори ризику окремого індивіда утворюються не лише за рахунок яких-небудь його індивідуальних якостей. Всі підлітки схильні до сприйняття як до позитивного, так і негативного впливу свого оточення. Наявність стимулюючих факторів появи ризиків здоров`я призводить до збільшення (вище за середній показник) прояву саме таких факторів ризику, як вживання алкоголю, наркотиків тощо. Водночас посилення захисних факторів проти ризиків здоров`я гальмують розвиток таких шкідливих звичок.

В останні роки проводиться активний пошук універсальної моделі соціальної роботи, спрямованої на профілактику ризиків здоров'я. Світова практика показала, що найбільш наближеною за своїми характеристиками та вимогами є модель факторів ризику та захисту.

В житті кожної людини присутні як фактори ризику, так і фактори захисту. Практика засвідчує, що соціальна робота повинна спрямовуватись (і цей процес здійснюється) на зниження активності факторів ризику і підвищення дієвості захисних факторів. Найбільш складним у ході розробки факторної моделі виявилося питання виокремлення та ранжування факторів. Традиційно фактори ризиків і захисту розподіляють та три групи: особистісні, сімейні, соціальні (друзі, найближче оточення; загально соціальні; шкільні).

Фактори ризику є і будуть завжди, доки існує суспільство. Однак на одних людей вони мають згубний вплив, інші вміють з ними справлятися. Тому в умовах сьогодення важливо, щоб молода людина виробила адаптивні реакції стосовно стресів, насамперед навчилася не допускати розвитку емоційних реакцій, неадекватних за значущістю тих ситуацій, тобто які їх обумовлюють, необхідно навчити керувати емоціями та розумно долати ці емоційні стреси.

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Значення казки
Мовленнєвий розвиток молодших шко­лярів, успішне опанування ними елемен­тів знань із фонетики, граматики, орфо­графії відчутно залежить від інтересу до виучуваного, від того, наскільки в ході засвоєн ...

Номенклатура принципів навчання та їх реалізація
При організації навчально-виховного процесу вчителі актуалізують свої знання про закони діалектики, закономірності виховання чи навчання. У практичній роботі процес навчання організовується таким чин ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com