Соціально-педагогічні особливості становлення особистості у підлітковому віці

Педагогіка і освіта » Здоровий спосіб життя як соціально-педагогічна умова становлення особистості у підлітковому віці » Соціально-педагогічні особливості становлення особистості у підлітковому віці

Сторінка 5

Визначити нормативи фізіологічних показників у молоді на порівняно довгий період дуже важко, оскільки на функціональний стан організму індивіда, популяції постійно впливає комплекс соціальних факторів: науково-технічний прогрес, зміни умов близького оточення, довкілля, виховання, медичного обслуговування й т.ін. Тому необхідно періодично (хоча б один раз на десять років) визначати нові нормативи, вносячи необхідні корективи щодо психофізичних показників, прийнятих на тому чи іншому етапі суспільного розвитку за норму.

За результатами дослідження була виявлена самооцінка стану здоров'я молоді, яка характеризується нині таким рівнем: дуже добрий - 24%; задовільний - 47%.; поганий - 11%; дуже поганий -1%, (17% з тих, хто відповідав на питання - вагалися з визначенням). Відповіді на запитання "Який стан вашого здоров’я?", що отримані нами в ході соціологічних досліджень (жовтень 2007 р.) свідчать про те, що більшість опитаних вважають себе практично здоровими (68%), хоч разом з тим 15% указують на наявність у них хронічних серйозних захворювань.

Однією з причин цієї негативної тенденції є відсутність у підлітків з раннього дитинства морально психологічних установок на усвідомлення цінності здоров'я. З іншого боку, притаманний молоді від природи високий темп життя, оптимізм, відсутність життєвого досвіду тощо формують легковажне ставлення до свого здоров'я, до медоглядів, консультацій, своєчасного лікування. Медики стверджують, що близько 75% хвороб у дорослих є наслідком умов життя у дитячі та молоді роки.

Проте в даний час факт наявності чи відсутності хвороби загалом залишається одним із найістотніших критеріїв здоров’я. Для молодого покоління його оцінку важливо робити не лише за рівнем загальної захворюваності, але, що особливо важливо, за такими характерними для молодіжного середовища недугами, як СНІД, венеричні захворювання, наркоманія, а також алкоголізм, тютюнопаління тощо.

Теоретичні наукові викладки підтверджуються також і практикою життєдіяльності підлітків. Нами були оброблені окремі дані національного опитування дітей і молоді у віці 10-22 роки, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень у жовтні 2007 р. (3255 респондентів віком 10-22) і виявлено, що сучасний спосіб життя підлітків і молоді України не сприяє збереженню і зміцненню їхнього здоров'я. Це підтверджують цифрові показники: регулярно займаються фізкультурою 26% підлітків і молоді, більше половини (57%) - нерегулярно, а 14% - не займаються фізкультурою взагалі.

Досить чималий відсоток підлітків і молоді (більше однієї третини) відчуває негаразди в різних аспектах психічного здоров’я, це насамперед, емоційна сфера та стосунки в системі ''особистість - оточення''. Кожна п’ята дитина віком 10-14 років не відчуває себе безпечно по дорозі до школи та додому, та безпосередньо в школі. Кожна двадцята дитина ніколи не відчуває себе у безпеці, тобто постійно перебуває в стані страху; 14% опитаних стикаються із жорстоким поводженням і насильством дуже часто, 18% - часто.

Що ж стосується здоров'я, то 17% опитаних вказали на наявність у них хронічних захворювань, у тому числі серед дітей 10-14 років 12% і 19% - серед молоді 15-22 років. Серед 14-16-річних респонденток 13% були один раз і більше вагітними. У молодіжному середовищі кількість тих, хто викурив сигарету хоча б один раз у житті, у півтора рази більша за тих, хто ніколи не курив - відповідно 60 і 40%. За результатами опитування у віці 10-22 роки лише 23% не вживали алкогольних напоїв.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Педагогічні умови успішного розвитку інтересу учнів до художніх ремесел на уроках обслуговуючої праці
Уроки трудового навчання є головними у практичній підготовці молодого покоління до участі у суспільному виробництві, бо саме через них, з точки зору діти дістають відомості про сучасну індустрію, роз ...

Модель навчання техніки гри в баскетбол учнів молодшого шкільного віку
Традиційною проблемою навчання технічних прийомів баскетболу на етапі початкової підготовки є не відповідність стандартного спортивного устаткування фізичним можливостям учнів. Особливо актуальною є ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com