Використання елементів краєзнавства на уроках в початковій школі

Педагогіка і освіта » Використання елементів краєзнавства на уроках в початковій школі

Сторінка 2

Значна увага на уроках у початковій школі приділяється традиціям, звичаям і обрядам народного календаря, які комплексно діють на особистість, всебічно розвивають її. Великий виховний зміст дат, подій, урочистостей народного календаря полягає в тому, що в основі – трудова діяльність людей, її різноманітні види в залежності від пори року. У процесі підготовки і відзначення народних свят, урочистостей в учнів виховуються почуття господаря рідної землі, працьовитість, дбайливість, ініціативність і підприємливість, якості турботливого сім’янина, охоронця природи.

Використання народних прикмет дозволяє реалізувати прогностичні функції народного календаря. В учнів формується творче мислення: вони аналізують, зіставляють географічні, біологічні, метеорологічні і астрономічні чинники, відшукують між ними взаємозв’язки і взаємозалежності, роблять узагальнення, доходять самостійних висновків, які збігаються з народними спостереженнями, прикметами.

Проведення виховних заходів у початковій школі також дуже часто супроводжується зверненням до зразків народної творчості, демонстрацією народних обрядів. До плану виховної роботи пропонуємо включити такі виховні заходи: «Традиції та реліквії моєї родини» «Бабусина скриня», «Берегиня», «Скриня народної мудрості», «Рушник моєї бабусі», «Дерево міцне корінням, а людина – родом».

Літературно-мистецтвознавче краєзнавство передбачає ознайомлення учнів з творчістю митців рідного краю. Наприклад, урок позакласного читання може бути проведений у формі зустрічі учнів з письменником, знайомство з його творами для найменших читачів; на один з уроків образотворчого мистецтва можна запросити художника і запропонувати йому провести майстер-клас для молодших школярів на відповідному рівні. Також вчитель може доповнити програмовий матеріал віршами, оповіданнями, піснями про рідний край відомих письменників минулого.

Народна музична творчість також повинна бути представлена в достатньому обсязі. Автори програми з музики зазначають, що підпорядкування матеріалу уроку основній темі дозволяє його змінювати (у межах 10%), використовуючи варіативний та етнорегіональний матеріал з аналогічними художньо-педагогічними якостями. У програмі зазначено: «Усі уроки мають бути пройняті думкою, що музична творчість українського народу – нев’януча окраса його духовної культури. Нехай народна музика увійде до свідомості учнів як безпосередньо живе, хвилююче мистецтво, а не як романтична спадщина, якій тільки слід вклонятися». Знайомство з народними музичними інструментами, мелодіями та наспівами рідного краю викликають у молодших школярів цікавість і захоплення.

Господарське краєзнавство включає знання про народні промисли, стародавні знаряддя праці, господарську діяльність людей в різні пори року та ін. На уроках трудового навчання учні вивчають народні промисли, отримують навички вишивання, в’язання, писанкарства тощо. Уроки природознавства передбачають ознайомлення з притаманними даному регіону видами господарської діяльності населення в різні пори року.

Екологічне краєзнавство є актуальним, адже стан навколишнього середовища є надзвичайно проблемним. Під час уроків серед природи необхідно вказати учням на проблеми, які притаманні даному регіону і окреслити шляхи їх вирішення, продемонструвати, що навички збереження природи рідного краю починають формуватися в ранньому дитинстві (у першу чергу, на прикладі бережливого ставлення до природи батьків та оточуючих дорослих). Учитель повинен створити умови для залучення молодших школярів до посильної природоохоронної діяльності (підтримка порядку і чистоти навколишнього середовища, охорона зелених насаджень, підгодовування зимуючих птахів тощо).

Історичне краєзнавство – учнів доцільно залучити до збору інформації про походження, історичні пам’ятки рідного міста чи села. Для цього формувати в школярів навички обробки періодичних та довідкових видань про населений пункт, в якому проживають: перші згадки, визначні події, видатні люди, участь у воєнних діях, народно-визвольних змаганнях тощо. Учням 3-4 класів доцільно запропонувати створити проект на тему «Моє село», «Легенди рідного міста», «Визначні історичні пам’ятки нашого міста».

Музеєзнавство – відвідування музеїв, ознайомлення з їх видами, особливостями функціонування. Крім краєзнавчих музеїв, учням цікаво відвідати музеї під відкритим небом, де презентовані зразки будинків, в яких жили наші предки, стародавній одяг, відтворено умови життя пращурів. До прикладу, в Івано-Франківській області функціонує Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття, розташований поблизу села Крилос. Поїздку до цього музею доцільно організовувати спільно з батьками учнів.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Текст як лінгвістична одиниця
Довгий час найвищою одиницею мовлення вважалося речення. Однак такий підхід не забезпечував ні теоретичного вивчення процесу мовного спілкування, ні виконання практичного завдання підвищення культури ...

Основні види самостійної роботи, що використовуються на уроках української мови
Розвиток пізнавальних інтересів, допитливості, спостережливості, бажання вчитися у молодших школярів — «вічні» завдання, які покликана вирішувати початкова школа. Одне з важливіших засобів їхнього ро ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com