Використання елементів краєзнавства на уроках в початковій школі

Педагогіка і освіта » Використання елементів краєзнавства на уроках в початковій школі

Сторінка 2

Значна увага на уроках у початковій школі приділяється традиціям, звичаям і обрядам народного календаря, які комплексно діють на особистість, всебічно розвивають її. Великий виховний зміст дат, подій, урочистостей народного календаря полягає в тому, що в основі – трудова діяльність людей, її різноманітні види в залежності від пори року. У процесі підготовки і відзначення народних свят, урочистостей в учнів виховуються почуття господаря рідної землі, працьовитість, дбайливість, ініціативність і підприємливість, якості турботливого сім’янина, охоронця природи.

Використання народних прикмет дозволяє реалізувати прогностичні функції народного календаря. В учнів формується творче мислення: вони аналізують, зіставляють географічні, біологічні, метеорологічні і астрономічні чинники, відшукують між ними взаємозв’язки і взаємозалежності, роблять узагальнення, доходять самостійних висновків, які збігаються з народними спостереженнями, прикметами.

Проведення виховних заходів у початковій школі також дуже часто супроводжується зверненням до зразків народної творчості, демонстрацією народних обрядів. До плану виховної роботи пропонуємо включити такі виховні заходи: «Традиції та реліквії моєї родини» «Бабусина скриня», «Берегиня», «Скриня народної мудрості», «Рушник моєї бабусі», «Дерево міцне корінням, а людина – родом».

Літературно-мистецтвознавче краєзнавство передбачає ознайомлення учнів з творчістю митців рідного краю. Наприклад, урок позакласного читання може бути проведений у формі зустрічі учнів з письменником, знайомство з його творами для найменших читачів; на один з уроків образотворчого мистецтва можна запросити художника і запропонувати йому провести майстер-клас для молодших школярів на відповідному рівні. Також вчитель може доповнити програмовий матеріал віршами, оповіданнями, піснями про рідний край відомих письменників минулого.

Народна музична творчість також повинна бути представлена в достатньому обсязі. Автори програми з музики зазначають, що підпорядкування матеріалу уроку основній темі дозволяє його змінювати (у межах 10%), використовуючи варіативний та етнорегіональний матеріал з аналогічними художньо-педагогічними якостями. У програмі зазначено: «Усі уроки мають бути пройняті думкою, що музична творчість українського народу – нев’януча окраса його духовної культури. Нехай народна музика увійде до свідомості учнів як безпосередньо живе, хвилююче мистецтво, а не як романтична спадщина, якій тільки слід вклонятися». Знайомство з народними музичними інструментами, мелодіями та наспівами рідного краю викликають у молодших школярів цікавість і захоплення.

Господарське краєзнавство включає знання про народні промисли, стародавні знаряддя праці, господарську діяльність людей в різні пори року та ін. На уроках трудового навчання учні вивчають народні промисли, отримують навички вишивання, в’язання, писанкарства тощо. Уроки природознавства передбачають ознайомлення з притаманними даному регіону видами господарської діяльності населення в різні пори року.

Екологічне краєзнавство є актуальним, адже стан навколишнього середовища є надзвичайно проблемним. Під час уроків серед природи необхідно вказати учням на проблеми, які притаманні даному регіону і окреслити шляхи їх вирішення, продемонструвати, що навички збереження природи рідного краю починають формуватися в ранньому дитинстві (у першу чергу, на прикладі бережливого ставлення до природи батьків та оточуючих дорослих). Учитель повинен створити умови для залучення молодших школярів до посильної природоохоронної діяльності (підтримка порядку і чистоти навколишнього середовища, охорона зелених насаджень, підгодовування зимуючих птахів тощо).

Історичне краєзнавство – учнів доцільно залучити до збору інформації про походження, історичні пам’ятки рідного міста чи села. Для цього формувати в школярів навички обробки періодичних та довідкових видань про населений пункт, в якому проживають: перші згадки, визначні події, видатні люди, участь у воєнних діях, народно-визвольних змаганнях тощо. Учням 3-4 класів доцільно запропонувати створити проект на тему «Моє село», «Легенди рідного міста», «Визначні історичні пам’ятки нашого міста».

Музеєзнавство – відвідування музеїв, ознайомлення з їх видами, особливостями функціонування. Крім краєзнавчих музеїв, учням цікаво відвідати музеї під відкритим небом, де презентовані зразки будинків, в яких жили наші предки, стародавній одяг, відтворено умови життя пращурів. До прикладу, в Івано-Франківській області функціонує Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття, розташований поблизу села Крилос. Поїздку до цього музею доцільно організовувати спільно з батьками учнів.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Характеристика функціонального стану сенсорних систем дітей
Ряд фахівців в галузі фізіології, фізичного виховання і спорту вважають, що формування і вдосконалення рухових навиків неможливе без участі сенсорних систем. Багато дослідників вказують, що залежно в ...

Розробка дидактичних і методичних матеріалів з ТН засобами програми Microsoft Excel
Microsoft Excel являє собою потужний інструмент, призначений для опрацювання, аналізу і відображення даних за допомогою електронних таблиць. Дидактичні матеріали, розробленні за допомогою табличного ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com