Народний орнамент

Сторінка 1

Багато добутків народних майстрів виявляють собою зразки справжнього мистецтва, у яких форма, декор і зміст знаходяться в нерозривній єдності. Народ століттями відбирав у природі зроблені форми, радісні сполучення квітів, стилізував їх і створював нові, дивуючи і радуючи своєю винахідливістю і смаком.

Особливо цікаві для нас розпису майстрів Хохломи, Городця, Димкова, Гжелі, вологодські візерунки російського мережива і набійки, орнаменти курського килима, узбецької кераміки, української мальовки. Вони красиві, повні оптимістичного світовідчування, добре виражають форму і можуть бути використані в роботі з дітьми з метою виховання художнього смаку, любові до рідної природи, до народу і його мистецтву і, звичайно, для розвитку технічних і композиційних умінь і навичок.

Хохломський розпис. Ім’ям стародавнього торгового села в Горьковської області стала називатися розпис дерев’яного посуду і меблів. Виточена на токарському чи верстаті вирізана ножем з чи липи берези річ ретельно покривається найтоншим шаром глини ("вапи"). Просушена "поваплена" річ, багаторазово покрита оліфою, фарбується сріблистим алюмінієвим порошком, по якому потім наноситься розпис олійними фарбами, головним чином чорної і червоний як найбільш жаростійкими. Розписану річ знову кілька разів оліфят і сушать у печі, після чого срібло дає золотавий відтінок, а червоні візерунки ще більш полум’яніють на золотому і чорному тлі, тому Хохлому називають "золотий" і "полум’яної".

Хохломський розпис являє собою рослинний орнамент, складений зі стебел, листів, квітів і ягід, називаних "травичкою" і "кудриною".

Хохломський розпис виконується кистю від руки без попереднього малюнка, з маху. При цьому кисть ставиться поверхні, що перпендикулярно прикрашається, унаслідок чого вдається дуже швидко і точно нанести округлі контури квітів, листів і завитків. Останні елементи легко зображуються навіть дітьми дошкільного віку прикладанням (примакуванням) кисті, насиченою фарбою, до папера і розчерком, тобто одним рухом кисті з різним натиском на неї. Ці прості технічні і композиційні прийоми майстрів Хохломи, будучи творчо використані в роботі з дітьми, збагатять їхньої можливості в створенні дуже цікавих і виразних візерунків.

Городецький розпис. Оригінальні вироби майстрів Городця: прядки, луб’яні короби, дитячі меблі, іграшки, декоративні панно. Тими ж прийомами кистьового махового листа на кришках столів, на спинках і сидіннях стільчиків, табуреток-скриньок, коней-качалок зображуються великі "розани" (яблука), квіти шипшини й інших рослин, зібраних у букет, чи гірлянду вінок. Їх яскраві червоні, рожеві, сині, блакитні і зелені фарби різко виділяються на золотавому чи іншім кольоровому полі виробу, додаючи йому радісний, святковий вид. Часто для посилення контрастності між тлом і візерунком останній обводять білою фарбою, а пелюстки і листи гілок оживляють білими штрихами-"оживкою", що наносять кінцем кисті. Традиційна городецький розпис зображує різні жанрові сцени з життя городян: чаювання, застілля, гулянка, що гарцюють коней і вершників, птахів з розпущеними хвостами і т.д. Побутові картини доповнюються пишними квітами і гілками, що заповнюють вільні місця. Усі композиції мають парадний, показний характер, основні персонажі зображуються що позують.

Гжельський розпис. Орнамент російського керамічного посуду дуже близький до орнаментації дерев’яних виробів Хохломи і Городця. Він також виконується кистю і також зображує квіти; в основі керамічного розпису лежить подібна ж хвиляста лінія-стеблинка, що утворить квіткову стрічку, що підкреслює границю чи форми виділяє головні частини її. Але особливості матеріалу, техніки випалу і традицій наклали своєрідний відбиток на весь розпис.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Характеристика функціонального стану сенсорних систем дітей
Ряд фахівців в галузі фізіології, фізичного виховання і спорту вважають, що формування і вдосконалення рухових навиків неможливе без участі сенсорних систем. Багато дослідників вказують, що залежно в ...

Засоби навчання, їх класифікація
Упровадження ІКТ у навчальний процес істотно змінює характер взаємодії між учителем і учнем, орієнтуючи останнього на активне засвоєння знань за допомогою інформаційно-комунікативних технологій. Діял ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com