Особливості корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами

Педагогіка і освіта » Корекція заїкання у дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами » Особливості корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами

Сторінка 2

Пасивний запас слів у міру необхідності й можливості використовується дітьми в активному мовленні під час відповідей на запитання.

Накопичення словника і його активізація в самостійному мовленні дітей без заїкання розглядаються як єдиний корекційний процес.

На кожному етапі навчання дітей, які заїкаються, з розумовими вадами потрібно мати на увазі два напрями в роботі:

1) накопичення мовленнєвих зразків (сприйняття моделей мовлення логопеда, вихователя);

2) активне користування самостійним мовленням без заїкання на засвоєному матеріалі.

Щоб уточнити розуміння слів, які в подальшому будуть вживатись в активному мовленні, широко використовуються вправи у виконанні доручень дітьми мовчки: «Покажи прапорець», «Знайди зелене яблуко», «Покажи великий червоний кружок». Під час виконання доручень дитиною доцільно привертати увагу до нього всіх дітей, які будуть слідкувати за правильністю його виконання. Щоб попередити появу заїкання, перевірка також може здійснюватися мовчки, наприклад: «Якщо Саша правильно виконає завдання, то ви піднімете червоний кружечок» тощо.

Об'єм уточнюваного словника визначається матеріалом наступних занять. Сюди входять назви предметів, з якими будуть займатись діти, їх ознак, станів або дій, які будуть проводитись в процесі образотворчої чи конструктивної діяльності або під час розгляду картин, іграшок.

Крім уточнення словника, велике значення потрібно надавати сприйняттю мовленнєвих зразків (моделей мовлення логопеда, вихователя) у вигляді простих речень, якими дитина старшого дошкільного віку буде користуватись у своїх відповідях. Значить, у сприйнятті й накопиченні дітьми мовленнєвих зразків виділяються дві самостійні задачі, які повинні вирішуватись одночасно на кожному занятті:

- уточнення і накопичення словника для вживання в активному мовленні найближчим часом;

- сприйняття і накопичення моделей простих речень для використання їх пізніше).

Для набуття певного словникового запасу проводиться серія занять на одну і ту ж тему. На цих заняттях мовлення логопеда (чи вихователя) займає максимальну кількість часу. Показ «моделей мовлення» потребує використання певних прийомів: наприклад, інтонаційне виділення нового слова; звертання уваги дітей старшого дошкільного віку з розумовими вадами на можливість вживання його в іншій формі, чітка вимова закінчення, багаторазове вживання слова в поєднанні з іншими словами тощо.

У зв'язку з цим мова дорослого повинна бути максимально правильною. Наведемо зразок мови педагога на занятті з аплікації: «Сьогодні я вам покажу папір (слова підкреслюються інтонаційно). Папір (пауза) буває різним: тонким або товстим. Цей аркуш паперу (пауза) товстий. А цей аркушик (пауза) тонкий. Пестливо про нього можна сказати — тоненький. Тоненький листочок. Обидва аркуші паперу білі. А ще я вам покажу кольоровий папір. Папір різного кольору. Пестливо можна сказати (пауза) червоненький. А цей аркушик (пауза) синій, можна сказати (пауза) синенький. Цей папір зелений, а пестливо кажуть (пауза) зелененький папірець». Потрібно дати дітям потримати папір.

Після пояснення, метою якого є уточнення знань і словника дітей про різні кольори, педагог перевіряє, чи всі діти правильно орієнтуються у відшукуванні паперу заданого кольору. З цією метою кожній дитині пропонується завдання: знайти на столі той чи інший аркуш і показати його (тонкий — товстий, білий — чорний тощо). При цьому можна коментувати дії дітей, користуючись різними словосполученнями і їх варіантами: «Саша знайшов тонкий аркуш паперу. У Сашка тоненький папірець. А Вова взяв товстий аркуш паперу». Після виконання завдань дітям пропонується виконати аплікацію.

Щоб діти добре засвоїли назви основних кольорів, а потім і додаткових, необхідно провести кілька аналогічних занять з різним матеріалом. Для цієї мети можна використовувати олівці (перед малюванням), пластилін (перед ліпленням), кольоровий будівельний матеріал (перед конструюванням) тощо. Таким чином, на ранньому етапі діти з розумовими вадами, які заїкаються, більше вслухаються в мовлення педагога, виконуючи його завдання мовчки, постійно накопичують і засвоюють необхідний словник.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Уміння —діяльність учня
У навчанні виокремлюють його зовнішній та внутрішній боки. Зовнішній — це той, що можна безпосередньо спостерігати: виклад учителем матеріалу, його бесіда з учнями, різного роду вказівки до завдань с ...

Аналіз змісту програми образотворчого мистецтва для 1-4 класів
Значення і місце малювання в школі визначається завданнями всебічного і гармонійного розвитку особистості. Малювання як навчальний предмет дає учням знання елементарних основ образотворчого мистецтва ...

Навігація по сайту

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com