Моделювання рольової гри, як мовленнєвої діяльності, до реальної комунікації

Педагогіка і освіта » Моделювання рольової гри, як мовленнєвої діяльності, до реальної комунікації

Сторінка 2

Готуючись на кожний урок, намагаюся реально відібрати реальні та уявні ситуації для мотивації дій учнів, щоб досягти мети уроку.

Перш за все використовую реальні ситуації, які постійно й непередбачено виникають у ході уроку.

Наприклад:

Учень спізнився на урок, або досить часто спізнюється.

Черговий забув про свої обов’язки і не витер дошку.

Раптові зміни в погоді.

У когось із однокласників день народження і потрібно його привітати.

Поряд з непередбачуваними реальними ситуаціями, організовую навчальні ситуації і заздалегідь включаю їх у план уроку.

Прикладом таких ситуацій можуть бути різні шкільні події, які відбуваються або відбулися, знаменні дати школи, міста, країни, різні повідомлення преси, радіо та телебачення.

Наприклад, знаючи про те, що відбувся вечір, присвячений Дню Святого Валентина, пропоную учням поділитися враженням про нього. Для цього учні можуть скористатися моїми правильними й неправильними твердженнями:

T: As far as I know the party didn’t start in time?

P: Oh, no. The party began in time.

You enjoy every minute of it.

It was so boring that left it soon.

Your classmates were responsible for the programme.

Така запланована бесіда, викликана реальною подією у школі, безперечно, викличе в учнів інтерес до теми спілкування і бажання спілкуватися.

Найбільше вдалими є ті ситуації, які торкаються особистих почуттів та переживань учнів. Реальні ситуації планую заздалегідь, наприклад ті, які стосуються таких подій як зустрічі з випускниками школи, учнями з інших шкіл.

Щодо уявних ситуацій, то вони плануються, передбачаються, їх зміст визначається уявою і фантазією вчителя та його вихованців.

Так, при вивченні теми «Travelling» можна запропонувати учням такі ситуації:

Уявіть, що ви в поїзді. Поряд з вами інші пасажири, розпочніть з ними розмову, щоб скоротати час.

Ви зустріли свого товариша. Поділіться з ним враженням про свою подорож.

У старшій школі використовую бесіди й дискусії з таких актуальних проблем: «Моє майбутнє», «Життя моїх ровесників за кордоном», «Проблеми екології навколишнього середовища», «Мій відпочинок і навчання» тощо.

Обговорення усіх цих питань набуває реального змісту, тому що старшокласники відчувають потребу в самостійному виділенні назрілих проблем у їхньому житті та житті всієї країни.

Важливу роль у створенні ситуацій для моделювання дійсності відіграють рольові ігри. Ефективність рольової гри як методичного прийому навчання підвищується, якщо правильно визначено тривалість мовленнєвого спілкування учасників.

За даними досліджень, тривалість оптимальної працездатності у спілкуванні п’ятикласників – п’ять хвилин, семикласників – до десяти хвилин, а дев’ятикласників – до п’ятнадцяти хвилин. Тому на кожен етап гри намагаюся встановити ліміт часу й домагаюся, щоб кожен етап йому відповідав.

Щодо учнів п’ятих класів, то їхні вікові особливості дозволяють використовувати різні варіанти рольової гри. В сюжетних рольових іграх із предметом я використовую фотоальбом, книги, журнали, ілюстрації, предмети побутового призначення, ляльку з набором одягу, іграшки.

П’ятикласники охоче сприймають навчальну ігрову ситуацію, нереальний, казковий чи фантастичний сюжет. Це дозволяє застосовувати на уроках сюжетні рольові ігри казкового змісту, так і рольові ігри на теми реального життя. Наприклад, коли діти вчаться описувати зовнішність людей, я завжди використовую гру «Друг заблукав».

T: You are in London with your friend. Suddenly you see that you friend is no longer with you. He has lost his way. You come to a policeman and tell him about it. The policeman asks you to describe your friend. Do it for him.

Можлива й така ситуація:

T: Ваш клас поїхав на екскурсію і зустрів групу одноліток з Лондона.

Ви познайомилися.

/About myself 5, 10/

Розповіли й дізналися про місця, де живете.

/Where I live 6, 10/

Вели розмову про захоплення, життя молоді, плани на майбутнє.

/Hobby. Life of youth. Plans for the future 8, 9, 11/

Розповіли про традиції своїх сімей і дізналися про традиції британців.

/National traditions 7, 8, 9/

Дуже люблять учні, особливо середніх класів перевтілюватися в книжкових персонажів або казкових героїв.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Запровадження кредитної системи
Із 1998 по 2004 рік у рамках Болонського процесу відбулося багато різнорівневих зустрічей, робочих нарад, конференцій на яких було сформульовано шість ключових принципів цього процесу: 1. Введення дв ...

Проблема спрямованості в загально-психологічних теоріях особистості
У загально-психологічних теоріях особистості спрямованість виступає як якість, що визначає її психологічний склад. У різних концепціях ця характеристика розкривається по-різному: "динамічна тенд ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com