Діагностика рівнів пізнавальної активності, самостійності і творчого мислення при вивченні основ інформатики та обчислювальної техніки молодших школярів

Педагогіка і освіта » Розвиток творчих здібностей молодших школярів засобами інформаційних технологій » Діагностика рівнів пізнавальної активності, самостійності і творчого мислення при вивченні основ інформатики та обчислювальної техніки молодших школярів

Сторінка 1

Вивчивши і проаналізувавши теоретичний аспект проблеми «Використання нових інформаційних технологій для розхвитку творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку» постала необхідність впровадження експерименту відповідно меті, завданням, гіпотезі дослідження. Як стверджував Лобачевский Н.І., людина народилася бути паном, володарем, царем природи, але мудрість, з якою він має керувати, не дана від народження: вона набувається навчанням. Тому на педагогічній практиці у 3-Б класі м. Сніжне ЗОШ №3 перевірявся рівень творчиїх здібностей як на початку так і наприкінці практики, щоб перевірити рівень успішності педагогічної діяльності в цьому класі. Всього виконували завдання 15 учнів з них хлопчиків – 8, дівчаток – 7. Було проаналізовано рівень сформованості інформаційної культури учнів третього класу та готовність їх до вивчення основ інформатики у четвертому класі.

Перше завдання передбачало виявити, як учні орієнтуються в напрямках «угору», «униз», «праворуч», «ліворуч». Для розпізнання учням були представлені зображення фігур, з якими вони ознайомилися в 2 класі.

Перші досліди показали, що загальний рівень самостійності у дітей на уроках інформатики досить низький -60%, лише у деяких дітей він високий – 20%. Це було виявлено під час виконання багатьох завдань з інформатики.

Завдання 1. Намалюй круг праворуч квадрата, але ліворуч трикутника.

Завдання виконали вірно 11 учнів.

Простим та доступним для школярів було друге завдання, в якому потрібно було виконати дії, для зображення малюнку.

Майже всі учні виконали це завдання правильно. Проте описати принцип побудови виявилось для учнів набагато складнішим, незважаючи на те, що вони вивчали. Лише третя частина учнів вказала шлях малюнку, п’ята частина – пояснила як шлях, так і виконала завдання, решта нічого не сказати про зображення.

У третьому завданні (мал. 2), яке можна віднести до творчого рівня, учні мали не лише порахувати предмети, а й записати їх. Кожний четвертий учень побачив правильну кількість, а решта вказувала меншу кількість. У наступному завданні учням необхідно було показати роботу з множинами (мал. 3). Два учні з трьох виконали це завдання вірно.

Нескладним виявилось для учнів і наступне завдання (мал. 4).

У цьому завданні учні мали показати відмінності. Лише 7 учнів з 15 назвали правильно всі відмінності.

В інших варіантах учням пропонувалися наступні завдання.

У кожному рідку викресли зайві предмети.?

Не відриваючи олівець від зошита, намалюй малюнок.

Порівняй числа, незнаючи лдеяких цифр

Майже всі учні правильно відповіли на перше запитання.

Більше половини учнів правильно відповіли на друге запитання

Найменше правильних відповідей отримали на третє запитання.

На основі цих даних виділились три рівні розвитку дітей і це дало можливість диференційовано підходити до керування розумовим розвитком дітей. Так, діти з високим і вище середнього рівня розвитку мають достатній рівень інтелектуальних здібностей, що характеризується високим рівнем пізнавальної активності і діяльності, виявляють інтерес до завдань вчителя. Охоче підтримують спілкування. До виконання завдань включаються одразу, прикладаючи зусилля до подолання перешкод. При виконанні тестів охоче включаються в ігрову ситуацію, вносячи елементи ініціативи, фантазування, творчості. Діти з середнім рівнем активності не проявляють особливого інтересу до завдань, але в роботу включаються порівняно охоче. Є варіанти, коли до завдання проявляється підвищений інтерес, але він швидко згасає. Особистої ініціативи в спілкуванні з вчителем у виконанні завдання не вносить. Діти з низьким рівнем пізнавальної активності: інтерес обмежується цікавістю до обстановки, в якій проходить обстеження. До виконання завдань переходить тільки після додаткових звертань, а під час роботи відволікається. При виконанні завдань робить багато помилок.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Характеристика розумової працездатності
На відміну від фізичної роботи розумова працездатність людини характеризується більшою інтенсивністю. У зв’язку з цим надмірний вид розумової праці впливає на функціональний стан організму людини. Ос ...

Пояснення і показ дій
У деяких випадках пояснення гри вихователі починають з прийому нагадування, за допомогою якого можна піднести інтерес вихованців до наступної гри. Такий прийом застосовується особливо тоді, коли сама ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com