Організація домашніх робіт

Сторінка 1

Визнаючи чітко зміст і мету домашніх завдань, школа мусить відповідно й організовувати їх. Перш за все, треба уточнити їх обсяг. Домашні завдання мусять відповідати силам дітей. Занадто легкі завдання, що вимагають для свого виконання мало часу й зусиль, не виховують наполегливості в роботі і не забезпечують розвитку учнів, занадто трудні завдання, що вимагають від учнів багато часу й великих зусиль, можуть шкідливо вплинути на здоров'я дітей і викликати у них нехіть до науки.

Для домашніх завдань треба визначити певний час. Чим молодша дитина, тим цей час мусить бути меншим. Питання про тривалість домашніх завдань для дітей різного віку можна рознизати лише на підставі ретельного експерименту. На підставі шкільної практики можемо подати приблизно такі терміни тривалості обов'язкових домашніх робіт учнів. Для учнів перших двох класів початкової школи — тридцять-сорок п'ять хвилин, старших класів початкової школи — сорок п'ять-шістдесят хвилин; для учнів п'ятого-сьомого класів народної школи — півтори-дві години. Для учнів старших класів гімназії — дві-дні з половиною години.

Велике значення мас також правильний розподіл занять з окремих дисциплін. Є вчителі, що занадто навантажують учнів домашніми завданнями зі своїх дисциплін, не враховуючи того, що учні вивчають ще й інші дисципліни. Тому шкільна адміністрація і педагогічна рада мусять подбати про те, щоб навантаження учнів домашніми завданнями було урегульоване.

План домашніх завдань учитель має складати ще перед початком навчального року, як органічну частину свого робочого плану. Для цього він використовує підручники, задачники, допоміжну літературу, а крім того, складає власні оригінальні завдання. Особливо це стосується завдань, зв'язаних з місцевими умовами (дослідження місцевої природи, завдання практичного характеру і т. ін). Крім завдань, спільних для цілого класу, учитель іноді дає спеціальні завдання для окремих учнів, що визначаються якимись спеціальними нахилами, або для тих, що відстають від класу.

Велике значення має самий спосіб подання завдань. Слід рішуче засудити такий спосіб, коли завдання даються в кінці лекції перед самим дзвоником, навіть після нього. В таких випадках учні часто не розуміють завдань і не виконують їх. Крім того, при такому способі подання завдань в учнів виробляється формальне і навіть легковажне ставлення до них, бо вони бачать таке ж ставлення до них з боку вчителя. Подання домашніх завдань — це певна й досить важлива частина шкільної лекції, на яку приділяється хвилин п'ять-десять, в залежності від змісту завдань. Учитель мусить чітко сформулювати завдання, деякі з них записати на таблиці, а також вимагати, щоб і учні записали їх у свої зошити. Останнє допоможе й родичам учнів систематично стежити за їх домашньою роботою. Крім того, треба дати пояснення щодо самого виконання завдань, іноді ілюструючи це на прикладах. Особливо хакі пояснення потрібні для молодших учнів. Але пояснення вчителя не мусять послаблювати самостійної роботи учня, бо це знижувало б виховне значення завдань.

Нарешті, учитель мусить давати учням поради і щодо самої організації домашньої роботи. Одне з важливих завдань таких робіт, — це виховання в учнів здібностей раціонально використовувати час. Тому треба привчати учнів планувати свою роботу. План її має бути приблизно такий. Після обіду, десь о другій годині, спочинок і розвага на свіжому повітрі. Далі — це виконання трудніших завдань: розв’язання математичних задач, задач з хімії чи фізики, після недовгого спочинку — виконання легких завдань, після другого спочинку — читання художньої літератури, малювання і т. ін. Приблизно за годину до того, як лягати спати, учень мусить припинити всяку навчальну роботу й приготуватись до сну: вимитись, почистити зуби, приготувати на ранок все, що він має взяти до школи.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Використання таблиць як наочність у третьому класі
Важливим засобом підвищена ефективності навчання дітей, розвитку їхній самостійності, зацікавленості рідною мовою є застосування на уроках унаочнення, зокрема таблиць. Для молодших школярів таблиці з ...

Наука як інструмент організації ШIС
Еволюція та прогресування людини завжди стимулювалось спробою пізнати закономірності навколишнього середовища та визначити своє місце й значення в ньому. Якщо Людина знаходила (чи знаходить) відповід ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com