Використання історичних задач на уроках математики у початковій школі

Педагогіка і освіта » Відомості з історії математики як засіб формування мотивації учіння молодших школярів » Використання історичних задач на уроках математики у початковій школі

Сторінка 5

Відповідь. За 34 хвилини, тому що за 35 хвилин вся банка буде заповнена.

Головоломка Переламана. Рік за три

Позавчора Федору було 17 років У наступному році йому буде 20 років. Як таке може бути?

Відповідь. Дане твердження висловлене 1 січня. День народження Феді – 31грудня. Позавчора йому було 17. Вчора йому виповнилося 18. У цьому році буде 19, а в наступному – рівно 20.

Головоломка Перельмана. Зграя качок

Летіла зграя качок. Одна попереду, дві позаду, одна позаду і дві попереду, одна між двома і три в ряд. Скільки летіло качок?

Відповідь. Летіли одна за одною три качки.

Після виконання ряду історичних завдань нами спостерігалося значне підвищення мотивації до вивчення математики. Діти із задоволенням виконували поставлені завдання та з нетерпінням чекали нових уроків із використанням історичного матеріалу.

Використання історизмів на уроках математики сприяє формуванню й розвитку пізнавального інтересу, а також є важливою умовою гуманізації змісту математичної освіти, ефективності навчально-виховного процесу і розвитку учнів. Зупинимося на цьому пункті більш детально.

У програмі з математики 2008-2009н.р. зазначено, що важливу роль у навчанні математики відіграє систематичне використання історичного матеріалу, який підвищує інтерес, стимулює потяг до наукової творчості, пробуджує критичне ставлення до фактів, дає уявлення про математику як невід’ємну складову загальнолюдської культури.

Моє курсове дослідження проводилося на базі Луцької ЗОШ №15 І-ІІІ ступеня.

Для з’ясування питань: чи використовують учителі початкових класів історичний матеріал на уроках математики, чи справді він викликає інтерес в учнів, якщо викликає, то який саме матеріал (історичні задачі, біографії вчених, повідомлення про походження символів, знаків, термінів), які труднощі відчувають вчителі при підготовці даного матеріалу, – ми провели анкетування вчителів.

Рис 1.

Крім того, я з’ясувала, на якому етапі вивчення теми використовують учителі історичний матеріал (рис. 2).

Рис 2.

Як видно з діаграми, вчителі здебільшого використовують історичний матеріал на початку вивчення теми й на останньому уроці семестру, проте, на жаль, дуже низький показник отримано за пунктом „систематично протягом семестру”.

На запитання: «Чи доцільно використовувати історичний матеріал на уроках математики, у позакласній роботі, з метою розвитку інтересу до вивчення математики» – практично всі відповіли „так”.

На запитання: «Які труднощі методичного характеру Ви відчуваєте при підготовці до уроків» – відповіді розподілились так, як подано на рис. 3.

Рис. 3.

Останнє запитання анкети для вчителів початкових класів визначило напрямки моєї роботи і показало, які саме прогалини існують.

У своєму дослідженні я також розглядали наявність історичного матеріалу в шкільних підручниках. (рис. 4).

Рис. 4.

Отже, на думку вчителів, кількість історичних задач і біографій учених необхідно збільшити. Проте обсяг підручника обмежений, і підручники спрямовані на виклад основного матеріалу, який зазначений у програмі. Оскільки результати анкетування вказують на зацікавленість учителів методичними розробками, що стосуються використання історичного матеріалу в шкільному курсі математики, то доцільним буде детальніше вивчити цю проблему та намітити шляхи її розв’язання.

Під час проведення курсового дослідження на практиці мною було з’ясовано, що у кожному класі поступово виділяються конкретні типи відношення дітей до навчання, на які насамперед слід орієнтуватися вчителю.

Найбільш поширений перший тип – хороші виконавці («слухачі та відповідачі»). Вони старанні, але безініціативні. Провідний мотив їхньої діяльності – опосередкований інтерес: радувати батьків, завоювати авторитет у класі, заслужити похвалу вчителя.

Другий тип – діти з інтелектуальною ініціативою: вони мають власну думку, уникають підказок, прагнуть працювати самостійно, люблять складні завдання.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Нове про педагогіку:

Профілактика адиктивної поведінки у загальноосвітньому навчальному закладі
Розрізняють загальну та індивідуальну профілактику адиктивної поведінки. Загальна профілактика — комплекс заходів щодо виявлення причин, які породжують протиправне діяння, і умов, що сприяють здійсне ...

Види позакласних занять з математики
Позакласна робота сприяє поглибленню знань, яких набувають учні на уроках, прищепленню навичок застосовувати ці знання на практиці, вихованню моральних якостей: волі, наполегливості, критичного ставл ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com