Особливості історичного матеріалу на уроках математики у початковій школі

Педагогіка і освіта » Відомості з історії математики як засіб формування мотивації учіння молодших школярів » Особливості історичного матеріалу на уроках математики у початковій школі

Сторінка 2

Цікаво, що Б. А.Кордемский у вирішенні зазначає лише другий варіант і з якихось причин не згадує перший.

Дуже цікавим є питання часу виникнення даної головоломки і її першоджерела. Б.А. Кордемский у книзі «Математична кмітливість» каже мимохідь: «Це . стародавнє завдання; є у творах VIII століття».

Спочатку схоже, що ми маємо справу з помилкою, адже перша чи одна з перших вітчизняних публікацій завдання «Вовк, коза і капуста» датована кінцем XVIII століття. У фондах Російської Історичної бібліотеки збереглася книга «Загадкова арифметика для забави і задоволення». На титулі значиться: «Наіжд. вид. І.Краснопольського», що означає «видавця І.Краснопольского». В раритеті на 62 сторінках сорок одне цікаве завдання. На сторінці 42- 43 перебуває вказане завдання.

Далі наводиться один варіант вирішення даної задачі (перший).

Цікаво, що у посібнику болгарських авторів «Математичний фольклор» завдання про вовка, козу й капусту вміщено в розділ «З математичного фольклору інших країн» із позначкою в дужках «Росія».

Повернімося до своєї історії завдання й питання: чи правий Б.А.Кордемский, який датував завдання восьмим століттям.

На думку ряду істориків, завдання має західне коріння. У. Арені вказує, що авторство хрестоматійного завдання приписується Алкуину.

У.Литцман, пропонуючи читачам ознайомитися з завданням про переправу у книзі «Веселе і кумедне у числах і постатях», мимохідь пише: «У Алкуина ми бачимо наступну розповідь».

Алкуин (735-804) був ученим ченцем і математиком з Ірландії, автором низки підручників з математики. Король Карл Великий сприяв вченим та всіляко заохочував розвиток наук. За королівським круглим столом нерідко проводилися змагання на вирішення хитромудрих головоломок, у яких Алкуин мав можливість виявити свої неабиякі здібності.

Алкуин заснував Палатинську школу в Туре (створену для дітей Карла V), брав участь у будівництві університету у Парижі. Додамо, що Алкуин був ще й учителем Карла Великого, його ученим радником.

Серед інших головоломок Алкуина найбільшу популярність отримали завдання

1) про гончу і зайця,

2) про купівлю свиней,

3) про трьох наступників і 21 бочку,

4) про сто гектарів пшениці,

5) про бика.

Але тільки головоломка про вовка, козу й капусту досі вражає і дітей, і дорослих. Цю та інші завдання Алкуин помістив у своєму трактаті «Завдання для відточування розуму молоді», написаний, як було тоді, латиницею.

Ви вже у кількох виданнях при поясненні вирішення цієї головоломки автори роблять ту ж помилку. Розкриємо на с. 244 посібник Є. А.Латия «365 ігор і викрутасів для дітей», де запропоноване рішення настільки фантастично, що його треба відтворити дослівно: «Розгадка: спочатку везуть вовка і капусту, залишають капусту на протилежному березі; везуть вовка і залишають на першому березі; забирають козу, переправляють на інший берег; там забирають капусту, везуть назад до вовка і вже разом їх остаточно перевозять на інший берег».

Якби вовка і капусту можна було везти в човні одночасно, то переправа завершилася б набагато швидше, ніж зазначено Є. А.Латиєм (але в умові завдання їх не можна переправляти разом!) Так, ще не всі таємниці чудовою завдання розгадані, і не виключено, що лукава усмішка Алкуина переслідуватиме не одне покоління авторів, укладачів та читачів.

Із завдань з однаковими цифрами

Перше згадування про подібні завдання можна знайти у вітчизняній книзі «Цікаві і розважальні завдання, видані Іваном Буттером». Символічно, що спільна кількість завдань збірника є число, що складається з однакових цифр: 111.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Методика використання принципів екологічного виховання В.О. Сухомлинського під час уроків мислення серед природи
Щоб змусити дитину мислити, стверджував Василь Олександрович, «вмійте примусити її дивуватися». Проводячи свої уроки мислення серед природи видатний педагог прагнув, щоб «слово народжувалося в спілку ...

Вимоги до батьків у процесі виховання дитини
Дитина надзвичайно чутливо реагує на всі зміни в сімейних ролях дорослих. Сучасна жінка має освіту і знання, достатні, щоб розібратися у найскладніших життєвих питаннях. Вона здатна зрозуміти запити ...

Навігація по сайту

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com