Цікаво, що Б. А.Кордемский у вирішенні зазначає лише другий варіант і з якихось причин не згадує перший.
Дуже цікавим є питання часу виникнення даної головоломки і її першоджерела. Б.А. Кордемский у книзі «Математична кмітливість» каже мимохідь: «Це . стародавнє завдання; є у творах VIII століття».
Спочатку схоже, що ми маємо справу з помилкою, адже перша чи одна з перших вітчизняних публікацій завдання «Вовк, коза і капуста» датована кінцем XVIII століття. У фондах Російської Історичної бібліотеки збереглася книга «Загадкова арифметика для забави і задоволення». На титулі значиться: «Наіжд. вид. І.Краснопольського», що означає «видавця І.Краснопольского». В раритеті на 62 сторінках сорок одне цікаве завдання. На сторінці 42- 43 перебуває вказане завдання.
Далі наводиться один варіант вирішення даної задачі (перший).
Цікаво, що у посібнику болгарських авторів «Математичний фольклор» завдання про вовка, козу й капусту вміщено в розділ «З математичного фольклору інших країн» із позначкою в дужках «Росія».
Повернімося до своєї історії завдання й питання: чи правий Б.А.Кордемский, який датував завдання восьмим століттям.
На думку ряду істориків, завдання має західне коріння. У. Арені вказує, що авторство хрестоматійного завдання приписується Алкуину.
У.Литцман, пропонуючи читачам ознайомитися з завданням про переправу у книзі «Веселе і кумедне у числах і постатях», мимохідь пише: «У Алкуина ми бачимо наступну розповідь».
Алкуин (735-804) був ученим ченцем і математиком з Ірландії, автором низки підручників з математики. Король Карл Великий сприяв вченим та всіляко заохочував розвиток наук. За королівським круглим столом нерідко проводилися змагання на вирішення хитромудрих головоломок, у яких Алкуин мав можливість виявити свої неабиякі здібності.
Алкуин заснував Палатинську школу в Туре (створену для дітей Карла V), брав участь у будівництві університету у Парижі. Додамо, що Алкуин був ще й учителем Карла Великого, його ученим радником.
Серед інших головоломок Алкуина найбільшу популярність отримали завдання
1) про гончу і зайця,
2) про купівлю свиней,
3) про трьох наступників і 21 бочку,
4) про сто гектарів пшениці,
5) про бика.
Але тільки головоломка про вовка, козу й капусту досі вражає і дітей, і дорослих. Цю та інші завдання Алкуин помістив у своєму трактаті «Завдання для відточування розуму молоді», написаний, як було тоді, латиницею.
Ви вже у кількох виданнях при поясненні вирішення цієї головоломки автори роблять ту ж помилку. Розкриємо на с. 244 посібник Є. А.Латия «365 ігор і викрутасів для дітей», де запропоноване рішення настільки фантастично, що його треба відтворити дослівно: «Розгадка: спочатку везуть вовка і капусту, залишають капусту на протилежному березі; везуть вовка і залишають на першому березі; забирають козу, переправляють на інший берег; там забирають капусту, везуть назад до вовка і вже разом їх остаточно перевозять на інший берег».
Якби вовка і капусту можна було везти в човні одночасно, то переправа завершилася б набагато швидше, ніж зазначено Є. А.Латиєм (але в умові завдання їх не можна переправляти разом!) Так, ще не всі таємниці чудовою завдання розгадані, і не виключено, що лукава усмішка Алкуина переслідуватиме не одне покоління авторів, укладачів та читачів.
Із завдань з однаковими цифрами
Перше згадування про подібні завдання можна знайти у вітчизняній книзі «Цікаві і розважальні завдання, видані Іваном Буттером». Символічно, що спільна кількість завдань збірника є число, що складається з однакових цифр: 111.
Нове про педагогіку:
Розумове виховання у сім’ї, його функції
Очевидно, школярі по своїй сильній вразливості і спостережливості не залишають без уваги жодного з навколишніх їхніх явищ; необхідно тільки, щоб їхнє прагнення не зустрічало перешкоди з боку навколиш ...
Український фольклор як засіб виховання
У попередні десятиліття у вихованні часто домінували однобічність, поверховість, втрачався комплексний підхід до формування цілісної особистості, зокрема засобами українського фольклору. Педагогів сп ...