Обладнання:
6 карток із зображенням вітру;
віяло для кожної дитини;
картки із зображенням різних видів вертушок;
конструктор;
картки для моделювання вертушки;
фен.
Попередня робота:
ознайомити дітей з таким природним явищем, як вітер;
спостерігати з дітьми за вітром під час прогулянок;
відзначати природні зміни в календарі погоди;
ознайомити природні зміни в календарі погоди;
ознайомити дітей із правилами роботи з конструктором.
Хід заняття:
(діти входять під спокійну музику і сідають за столи)
Вихователь: Діти, щоб дізнатися про що ми сьогодні говоритимемо на занятті, відгадайте загадку:
Рукавом махнув, дерева нагнув.
Ні рук ні очей не має, а дахи знімає.
(вітер)
Вихователь: Правильно, діти, саме про вітер ми сьогодні й поговоримо. Як ви вважаєте, чому вітер називають невидимкою?
Діти: Вітер буває теплий, холодний, сильний, слабкий, злий, ніжний, північний, південний.
Вихователь: А що вміє робити вітер?
Діти: Дути, гойдати дерева, кружляти листя, підіймати хвилі на воді, зривати дахи з будинків, відкривати двері тощо.
Вихователь: Багато різних справ уміє робити вітер: і добрих, і поганих. Є у мене картинки, на яких зображено справи вітру. Діти, спробуйте здогадатися, який вітер в них зображено – добрий чи злий?
(Проводиться гра «Відгадай який вітер». Вихователь показує дітям картки із зображенням доброго та злого вітру. Коли показує дії доброго вітру, діти мають плескати в долоні, а коли злого – треба гудіти та тупати ногами).
Вихователь: Чи знаєте ви, що таке вітер?
Діти: Це рух повітря.
Вихователь: А чим можна повітря рухатися?
Діти: Рукою, віялом, аркушем, книгою, тканиною, вентилятором тощо.
(Вихователь роздає всім дітям віяла)
Вихователь: Діти, спробуйте зробити легенький вітер за допомогою віял. (Діти махають віялами). Спробуйте помахати віялом швидше. Відчуваєте, як вітер посилюється і стає прохолодно?
Діти: Так.
Вихователь: А хто з вас знає, як можна довідатися, чи на вулиці дме вітер?
Діти: Треба подивитися у вікно: якщо гілочки гойдаються, листя рухається, отже вітерець є. Або можна відкрити віконце: якщо штори колихатимуться, то на вулиці є вітер.
Вихователь: Для того щоб зрозуміти, чи є вітер на улиці, люди вигадали вертушку. (Показує спочатку картки із зображенням різних видів вертушок, а потім картку для моделювання вертушки із конструктивного набору).
Вертушка – це такий пристрій, за допомогою якого можна дізнатися про силу вітру. Цей пристрій складається з таких основних частин, як балка, вісь, лопаті. Якщо лопаті крутяться, то вітер є. Діти, давайте ми теж побудуємо вертушки із конструктора, чи є сьогодні вітер.
(Для конструювання моделі «Вертушка» діти об’єднуються в пари. Вихователь роздає їм двобічні карти для моделювання вертушок, де з одного боку зображено вертушку, а з іншого послідовність збирання цієї моделі)
Вихователь: Перед вами лежать деталі конструктора та картки для моделювання вертушки. Скажіть, деталі конструктора одинакові чи різні? Поясніть, чому ви так вважаєте?
Діти: Різні, бо вони мають різну форму, розмір та колір.
Вихователь: На що вони схожі?
Діти: Дві довгі деталі з дірочками схожі на прямокутники; дві жовті деталі на прямокутники; ось ця синя деталь схожа на палку; дві зелені деталі схожі на метеликів; жовті деталі схожі на гачок або овал з хвостиком тощо.
Вихователь: Кожна деталь має власну назву. Ось ця найдовша прямокутна деталь з дірочками називається балкою з отворами. Тоненька та коротка прямокутна деталь жовтого кольору називається пластиною. Синя паличка – вісь із зубчатим колесом. Округла зелена деталь, яка схожа на метелика – лопать. А округлі маленькі деталі жовтого кольору, які схожі на гачки – рукоятки. Подивіться уважно на зображення вертушки та розкажіть, із яких деталей вона зроблена.
Нове про педагогіку:
Перевірка ефективності розробленої методики та обробка її результатів
Для визначення ефективності посилення між предметних зв’язків при підготовці трактористів машиністів автором було проведено дослідження у ПТНЗ № 6, де ведеться підготовка таких фахівців. Під час прох ...
Необхідність та
ефективність правового виховання в сучасній загальноосвітній школі
Необхідність проведення та вдосконалення правового виховання в сучасній загальноосвітній школі пояснюється тим, що воно сприяє розвитку: міцної бази знань у галузі права й політики (прав людини і дем ...