З досвіду роботи керівників ботанічних гуртків Сумської області

Педагогіка і освіта » Оцінка ефективності ведення гуртків з ботаніки у школі » З досвіду роботи керівників ботанічних гуртків Сумської області

Сторінка 3

На Сумській міській станції юних натуралістів закладена колекційна ділянка «Сад лікарських рослин», яка об’єднує близько 40 видів дикоростучих, понад 200 видів квітково-декоративних і лікарських рослин, 40 видів дерев та кущів. Працює теплиця яка нараховує близько 550 видів рослин, з них – 300 видів кактусів. Постійне спілкування з таким рукотворним природним багатством дає змогу учням навчитись вирощувати і доглядати за квітами, пізнавати закони розвитку природи, а знаючи все це, ставати її захисниками.

Близько 10 років у закладі працює учнівське лісництво. На заняттях діти вивчають основи лісогосподарської справи, під керівництвом фахівців набувають навичок догляду за лісовими культурами, за завданням лісгоспу збирають насіння і плоди дерев, лікарські рослини, проводять інвентаризацію лісу, дослідницьку роботу.

Сумський міській центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (ЦЕНТУМ) є координаційним і методичним центром просвітницької еколого-натуралістичної роботи в місті, ініціатором та організатором природоохоронних акцій, операцій, творчих фестивалів. На його базі працює оргкомітет по проведенню міських етапів Всеукраїнських та обласних еколого-натуралістичних конкурсів. Заклад надає консультативну допомогу учнівським і педагогічним колективам навчальних закладів міста та області, проводить екскурсії, масові заходи. За клопотанням міської ради працівниками Держуправління охорони навколишнього природного середовища проведене обстеження і розпочаті роботи з підготовки документів для оголошення території Сумського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді об’єктом природно-заповідного фонду – ботанічним садом місцевого значення під назвою «Юннатівський» , площею близько 1,3 га.

Вихованці еколого-натуралістичних гуртків Білопільського районного БДЮ проводять ряд дослідів, направлених на вивчення властивостей лікарських рослин своєї місцевості. Приємно усвідомлювати, що діти, вивчаючи цілющу флору, плекаючи власними руками тендітні життєдайні паростки, зовсім по-іншому відносяться до свого здоров’я. Вони не вживають бромгексину, амброксолу, коли поруч ростуть більш надійні помічники, а саме як солодка, алтея, мати й мачуха. Маємо надію, що їх вихованці у майбутньому будуть використовувати набуті знання і практичний досвід, знаходити в рослині порятунок без шкоди для себе та оточуючого середовища. Адже, здорові діти — це здорова нація, міцна держава! (Бойко Н. Ф., методист інформаційно-методичної служби Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю).

Розуміючи важливе значення використання лікарських рослин для профілактики, лікування захворювань, особливо, в дитячому віці, у формуванні навичок здорового способу життя, педагоги позашкільних навчальних закладів області залучають вихованців до роботи в гуртках відповідного напрямку. Понад 400 дітей середнього та старшого шкільного віку щорічно відвідують творчі учнівські об’єднання: «Зелена аптека», «Травознай», «Світ рослин», «Ботанік», «Знавці лікарських рослин», «Лікарські рослини», «Фітотерапія» тощо. Гуртки працюють як за програмами, рекомендованими Міністерство освіти і науки України, так і за програмами, розробленими педагогами на основі власного досвіду. У більшості навчальних закладів для проведення занять, виконання дослідницьких робіт створена потужна навчальна база.

У такій екологічної ситуації, яка склалася на сьогодні, переоцінити значення ботанічного саду СДПУ им. А.С. Макаренка неможливо. Крім того, що наш сад є осередком поширення знань про рослинний світ, він завжди виступав, і в подальшому буде служити шляхетним цілям освіти та естетичного виховання, охорони навколишнього середовища. Він набуває все більшого значення як музей живої природи, сховище генофонду цінних декоративних рослин, центр екологічної пропаганди. Взагалі, ботанічний сад – це навчально-виховний заклад, що дає можливість керівнику поглиблювати знання гуртківців, стимулювати їх пізнавальний інтерес і сприяти екологічному вихованню. Заняття, які проводяться в оточенні зеленого різноманіття трав і дерев, мають найкращий ефект і для засвоєння, і для запам’ятовування навчального матеріалу.

Основне завдання – дати знання, прищепити навички з питань охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів. Адже навчити дитину дбайливо ставитися до навколишнього середовища, дбати про природу, виховати повагу до своєї "колиски", так само важливо як навчити її читати і писати.

Так, вихованці Кролевецької районної СЮН продовжують дослідження біологічних особливостей унікальної яблуні-колонії, працюють над дослідженням сортів картоплі.

Страницы: 1 2 3 4 5

Нове про педагогіку:

Типи класифікацій педагогічної занедбаності дітей
Є різні типи класифікації дітей з нестандартною поведінкою. І. Невський А. в основу класифікації ставить поведінку дітей, поділяючи їх на: • важковиховуваних; • педагогічно занедбаних; • підлітків-пр ...

Проблема навчання гри молодших школярів в баскетбол
Здавна освіта і виховання розглядалися в рамках теорії фізичного виховання як точки дотику між педагогікою і грою. Педагогіка пов'язує гру з процесом виховання, освіти, навчання, розвитку особистості ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com