Організація та зміст роботи гуртка

Сторінка 2

Навчально-дослідницька діяльність з живими об’єктами на пришкільній ділянці (якщо такої немає, то це робиться на станції юннатів, у ботанічному саду та ін.) забезпечує формування моральних якостей учнів, виховання любові та бережливого ставлення до природи; повагу до трудової діяльності. На ділянці проводять уроки та екскурсії з ботаніки, зоології та загальної біології. Крім того, тут здійснюють позаурочну діяльність, позакласні заняття, юннатську, природоохоронну та опитну роботу. Результати проведення дослідів і вирощування колекції рослин протягом осені, весни і літа використовують для заготівлі демонстраційного та роздаткового матеріалів для уроків і лабораторних робіт.

У розробку структури навчально-дослідної ділянки та методики її використання в загальну освіту школярів великий внесок внесли П.І. Боровицький, М.М. Верзилін, Б.В. Всесвятський, В.А. Матісен, І.М. Пономарьова, Н.А. Риков, М.В. Сискова та інші видатні методисти-біологи. За П.І. Боровицьким, на навчально-дослідній ділянці повинно бути два відділи з вирощування рослин: колекційний і опитний. У колекційному вирощують велику різноманітність культурних рослин: зернові, плодові, ягідні, технічні, олійні. Притому кожну з цих культур розміщують на особливих ділянках з дотриманням сівозміни. У опитному відділі розташовують ділянки для типових дослідів на польових і овочевих культурах з дотриманням всіх норм і вимог до дослідів сортовипробування з рослинництва, для визначення впливу зовнішнього середовища або з іншої тематики.

За М.М. Верзиліним, на ділянці повинно бути чітко виділено кілька відділів: польовий, овочевий, плодово-ягідний, декоративний, біологічний і зоологічний. У кожному відводиться місце для колекції культур і дослідів з рослинами цього відділу. Головним для виконання навчальної програми є біологічний відділ, в якому вирощуються певні культури, проводяться досліди, є також живими ілюстраціями найважливіших біологічних процесів і закономірностей. Біологічний відділ має ділянку з ботаніки (відділи морфології, систематики, колекція «Квітковий календар ») і з загальної біології (колекції рослин «Критерії виду», «Методи селекції », «Пристосованість»).

Основними завданнями гуртка є:

• Виховання екологічно грамотної людини.

• Формування відповідального ставлення не тільки до людей, але і до природи.

• Формування усвідомленої відповідальності за долю природи кожною людиною – це ще одна важлива передумова для «укладення миру з природою».

• Розвиток пізнавального інтересу учнів, творчої активності.

• Навчити учнів користуватися науковою літературою.

• Навчити любити природу, правильно її використовувати.

• Всіляко використовувати інтегрований підхід в екологічній роботі.

• Вчити школярів комплексного застосування знань з різних предметів.

• Вивчати рослинний світ рідного краю.

• Навчити учнів використовувати свої знання і вміння для практичного використання.

• Виготовлення виробів з природного матеріалу.

• Виготовлення роздаткового матеріалу для уроків біології.

• Максимально залучати учнів до виконання індивідуальних занять і на цій основі розвивати їхні здібності.

• Навчити виконання навчально-дослідних робіт.

• Навчити гуртківців спостерігати за явищами природи, самостійно ставити мету, знаходити шляхи вирішення і робити висновки.

За зразок роботи ботанічного гуртка можна взяти оригінальну авторську програму «Сучасна ботаніка», що стала в 2004 році лауреатом VI Всеросійського конкурсу авторських освітніх програм додаткової освіти дітей.

На її базі підготовлена типова програма "Ботаніка" для закладів додаткової освіти дітей.

Діяльність гуртка розрахована на поглиблення біологічних знань школярів і на формування усвідомленого інтересу до живої природи. Навчальний курс гуртка орієнтований на учнів 7-9 класів, заняття тривають на протязі 2 навчальних років. Основний упор при проведенні занять ставиться на практичні та експериментальні роботи з рослинами, на вивчення флористичного багатства.

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Організація навчально-виховного процесу у вищих школах поліції Німеччини
Підготовка поліцейських кадрів у ФРН здійснюється в рамках програм, складених Поліцейською академією. До навчання поліцейських у ФРН відносяться дуже серйозно - це єдина країна, де на навчання одного ...

Діагностика рівня саморозвитку в професійно-педагогічній діяльності
Даний тест включає 18 питань і по три передбачувані відповіді на кожне. Однозначно обрані відповіді дозволять Вам визначити рівень прагнення до саморозвитку, самооцінку своїх якостей, що сприяють сам ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com