Уточнення та розвиток зорових та просторових сприймань та уявлень

Сторінка 1

Особливо слід зупинитися на питанні про зміст організації роботи по розвитку і уточненню зорового сприймання, оскільки зір при навчанні відіграє важливу роль.

Проводяться спеціальні вправи з дидактичними посібниками. Вони будуються у суворій системі (тісний зв'язок зорових сприймань з процесами інтелектуальної діяльності).

Посібники, які використовуються у даному випадку, поділяються на три основні серії.

Перша серія розрахована на проведення вправ, мета яких виховати точність зорових сприймань у дітей. Тут пропонуються таблиці з комбінаціями різнокольорових смужок чи простих предметів, які поступово ускладнюються. До кожної з цих таблиць є набір кольорових смужок і карток з відповідними малюнками. Вправи з кожною з цих таблиць будуються з такою послідовністю:

а) зображена на таблиці фігурка ретельно розглядається під керівництвом вчителя, а потім відтворюється учнями, зразок завжди знаходиться перед дітьми;

б) таблиця висить перед учнями, вони самостійно відтворюють її зміст;

в) таблиця після розбору прибирається, і діти відтворюють її по пам’яті.

Друга серія дає матеріал для вправ у виробленні умінь знаходити схожість і відмінність предметів. Необхідно, щоб після порівняльного розбору двох зображень учні правильно дібрали і розташували їх дублікати.

Третя серія вправ передбачає аналіз і синтез різних фігур і малюнків, на яких зображені предмети. В даному випадку учні повинні розділити предмети на складові частини, а потім з окремих частин скласти в одне ціле (будиночок – фундамент, стіни, дах).

Вправи за цими трьома серіями таблиць повинні вестись не послідовно, а паралельно.

З метою підготовки до читання в добукварний період необхідно вести систематичну роботу, направлену на набуття уміння зберігати послідовність глядіння зліва направо і переходу від одного рядка до іншого. Тут використовуються наступні види вправ:

Учням пропонуються картинки, на яких у кілька рядів розташовані різноманітні малюнки, на яких зображені знайомі предмети і фігурки. Учень повинен послідовно указкою показати зображені предмети, називаючи їх. Інші уважно слідкують.

На класній дошці виставляється ряд малюнків. Учню пропонується розташувати під ними дублікати, промовляючи бачене.

На дошці розміщується модель будь-якого добре знайомого предмета (риба). Діти називають його частини (голова, тулуб, хвіст), а потім вправляються у складанні даної моделі із її окремих частин в тому ж порядку.

За аналогією можна розробити цілий ряд посібників і вправ.

В процесі добукварних занять діти працюють з орнаментом, створеним з паличок, геометричних фігур, зображень фруктів, овочем. Для того, що наблизити орнаментальне малювання до графічного зображення букв, учням пропонується порівняти два орнаменти, складених, наприклад, із кольорових паличок у вигляді букв. Після вправ на відтворення фігур за зразком, учні викладають їх по пам’яті, словесній інструкції, що сприяє розвитку точності зорової орієнтації, збільшенню об’єму зорової пам’яті, формуванню предметно-просторового уявлення.

Підготовка учнів до навчання письма

У зміст загальної підготовки, крім інтелектуального та загально-мовленнєвого розвитку, формування фонематичного сприймання, умінь звукового аналізу, уявлень про явища мови і мовлення, розвитку здібностей до елементарного усвідомлення цих явищ, включається і підготовка до оволодіння технікою письма. Формування передумов письма передбачає виконання таких завдань:

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Вивчення теми "Будова слова" у початковій школі
На уроках української мови у 2 класі учні вивчають тему "Будова слова". Спочатку вони ознайомлюються із спорідненими словами. Коли школярі починають добирати спільнокореневі слова, вчитель ...

Сучасні помічники вчителя
З появою в роботі вчителя комп’ютера та Інтернету значно підвищуються можливості сучасного педагога. З`являються нові теми, цікаві завдання та способи їх розв’язання, нові способи самореалізації, що ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com