Польські освітні програми для українських студентів та вчених

Педагогіка і освіта » Наука і освіта в Польщі » Польські освітні програми для українських студентів та вчених

Сторінка 1

Серед державних програм я б у першу чергу назвала стипендію Польського Уряду для молодих учених. Це стипендія, яка дозволяє випускникам українських і східноєвропейських ВНЗ протягом академічного року стажуватися чи навчатися у польських університетах чи наукових установах. Цю програму курує Міністерство закордонних справ, а безпосереднім опікуном є Студіум Східної Європи у Варшавському університеті.

Кінцевий термін подавання документів для участі у програмі Польського Уряду - це березень (цього року кінцевою датою для подання документів встановлено 1 березня 2009 року – ред.). До середини травня претенденти отримують відповідь про те, чи вони пройшли перший етап конкурсу.

У червні відбуваються співбесіди з кваліфікаційною комісією, що приїжджає до України. Після цього відбувається спільне засідання комісій, які їздили по різних країнах. Остаточне рішення ухвалюється приблизно у липні, не пізніше.

Якщо кандидат успішно пройшов конкурс, навчання чи стажування починатиметься від вересня.

Людина, яка подається, мусить передусім описати свій проект, а також подати рекомендації. Якщо вона подає рекомендацію від якогось польського дослідника, професора чи викладача, тоді вона може потрапити до тієї особи, з якою вона співпрацювала, якщо комісія визнає це доцільним для розвитку молодого вченого та з погляду успішності проекту.

Якщо такої рекомендації немає, тоді комісія має вирішити, в яке середовище потрапить учений. Ухвалюючи це рішення, комісія керується передусім тим, чи є в тому середовищі спеціалісти з тієї ділянки, в якій працює заявник. Тому великою мірою тягар відповідальності за форму цієї стипендії лягає на її організаторів. Вони не є чиновниками, а людьми з університетів.

На стипендію можуть подаватися передусім випускники університетів. Трапляються також учені, які вже мають ступінь кандидата наук, якщо вони дуже зацікавлені у стажуванні в Польщі.

Але передусім програма Польського Уряду надає стипендії для молодих учених. У людей зі ступенем є значно більше можливостей подаватися на інші програми. І зазвичай у них вже є робота, тому вони не можуть собі дозволити від’їхати на 9 місяців.

З державних великих освітніх програм є ще програма Вишеградської четвірки. Йдеться про програму чотирьох держав Вишеградської групи - Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини - що спільним фінансовим зусиллям пропонують певні програми науково-дидактичного та соціального спрямування для тих інституцій або учених, які подають свої проекти.

Освітні проекти націлені на молодих учених, а також, віднедавна, на студентів-старшокурсників (4-5 курс університету). Це стипендії високі за розміром; вони також вигідні і для університетів. Крім того, існує також система грантів.

Можна сказати, що загалом за кілька років функціонування програм стипендій Польського Уряду у ній взяли участь уже кількасот учених з України. Вони намагаються утримувати подальші контакти з польськими партнерами, інституціями, університетами, чи просто з тими дослідниками та колегами, з якими вони мали можливість працювати. Тобто це прекрасний капітал для подальшої науковій співпраці.

Крім стипендії Польського Уряду є ще стипендія Міністра культури – Gaude Polonia. Вона щорічно надається творчій молоді: митцям, художникам, літераторам, перекладачам, реставраторам, людям, які займаються музейною справою. Люди з академічних кіл також можуть подаватися на цю стипендію, але все-таки вона передусім орієнтується на митців, літераторів, художників тощо.

Ця стипендія дає можливість півроку пожити у Польщі, і працювати під опікою тютора. Тютора обирає комісія, до якої входять люди, які розуміються на цій справі, тому тут немає випадкових рішень.

Кінцевий термін подання документів - 15 жовтня.

Оператором цієї стипендії є Національний центр культури – польська державна інституція культури. Опікуються нею люди, які справді знають свою справу. Коли йдеться про інші державні програми – то це різного роду менші, коротші стажування. Частково цим займається Бюро міжнародної співпраці і визнання освітніх чи наукових титулів, яке є частиною Міністерства науки і освіти. Це окремі стипендії для людей, які пишуть свої докторські дисертації, або стипендії для навчання студентів, які їдуть до різних польських університетів.

Крім того, існують стипендії для тих людей, які вирішили протягом кількох тижнів навчатися в Польщі польської мови – так званні літні школи польської мови. Ними опікується Бюро визнання освіти і міжнародного обміну при Міністерстві науки і вищої школи. Літні школи польської мови тривають приблизно три тижні щоліта. І щороку у цих школах буває близько 50-60 студентів з України. Перше рішення про відбір студентів, які братимуть участь літній школі з вивчення польської мови, ухвалюють лектори польської мови, які працюють в українських ВНЗ.

Недержавні стипендії для навчання у Польщі надають різноманітні фонди. Існує відома стипендія імені Лейна Кіркланда, яка реалізується спільно з комісією Фулбрайта і Польсько-американським фондом свободи. Це досить елітарна стипендія, спрямована до людей, які мають амбіції бути політичними чи суспільними лідерами.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Еволюція поглядів на проблему престижу та характеру педагогічної праці
Аналіз науково-дослідних робіт вітчизняних та закордонних вчених, дав змогу прослідкувати еволюцію та нинішній стан розробки проблеми престижу та характеру педагогічної праці. В результаті чого варто ...

Методика експериментального дослідження
Вивчення та узагальнення теоретичних основ досліджуваної проблеми та аналіз педагогічного досвіду у цій галузі дозволили сформулювати робочу гіпотезу нашого дослідження: якщо на уроках в умовах малок ...

Навігація по сайту

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com