Внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині

Педагогіка і освіта » Внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині

Сторінка 9

Проведений науковий пошук дає підстави стверджувати, що місцем підвищення професійної майстерності працівників дошкільного виховання на Слобожанщині в межах визначеного нами хронологічного періоду стали короткотермінові, а згодом дворічні літні курси, ініціатором проведення яких стало місцеве земство. Про це свідчать архівні дані щодо відвідувачів курсів. Так, у списку курсистів згадувалися слухачки Фребелівських педагогічних курсів К. Маврова, М. Шенфогель, К. Менькова, Ю. Герасименко, А. Савицька, Ф. Пушкарьова та інші. До переліку предметів, що планувалося читати слухачам, увійшли загальна педагогіка, педагогічна психологія, методика російської мови, методика початкової математики, методика природознавства, методика ручної праці, малювання, ліплення, народна і дитяча література, загальна психологія, психологія дитинства, курс виразного читання тощо. Для читання лекцій та проведення практичних занять були запрошені знані педагоги-науковці, фахівці з дошкільної педагогіки з Москви, С.-Петербурга, Харкова тощо.

Установлено, що постачальником учительок рукоділля та фахівців з проведення рухливих ігор та гімнастичних вправ для дошкільних закладів і установ регіону стали також місцеві приватні навчальні заклади й асоціації, при яких були організовані відповідні курси – професійне училище А. Ільяшевої-Менчиць, Харківське товариство сприяння фізичному вихованню та захисту дітей тощо.

Аналіз архівних матеріалів дає підстави свідчити, що одним із напрямів громадсько-приватної ініціативи була також видавнича діяльність приватних осіб, а саме Шрамченка, Кнорінга, які ініціювали видавництво журналів для дітей у Харкові.

У розділі доведено, що однією з форм вияву громадсько-приватної ініціативи, спрямованої на розвиток виховання дітей дошкільного віку в регіоні, стало ініціювання руху та безпосередня участь приватних осіб, органів місцевого самоврядування та громадсько-педагогічних об’єднань у заснуванні, організації й діяльності установ і закладів для виховання дітей дошкільного віку – дитячих притулків, сирітських будинків, ясел, дитячих садків, літніх колоній та майданчиків.

За даними історико-педагогічних джерел, одними з перших закладів для виховання дітей дошкільного віку на Слобожанщині стали дитячі притулки, що діяли в Харкові, Старобільську, Лебедині, Вовчанську, Сумах та інших містах і селищах регіону. Ініціаторами їх відкриття стали доброчинні асоціації (харківське Благодійне товариство, Товариство боротьби з жебрацтвом дітей), товариства педагогічного спрямування, органи місцевого самоврядування та приватні особи. Метою цих установ передусім стало «вигодовування і виховання» дітей, що залишилися без піклування й засобів існування, попередження старцювання та правопорушень. Головна увага вихователів притулків була звернена на релігійне виховання, розвиток доброї моральності, ремісничу освіту, яка мала стати запорукою майбутнього добробуту вихованців. Наглядачі-вихователі навчали дітей молитов, читання, письма, лічби. До переліку занять входили також хоровий спів, гімнастика, рукодільні й господарські роботи тощо. Зауважимо, що кількість дітей, котрі влаштовували до притулків залежала від коштів асоціацій, які у свою чергу складалися із щорічних членських внесків, пожертвувань, субсидій урядових і громадських установ, прибутків, отриманих від проведених виставок, публічних лекцій, концертів, спектаклів тощо.

З’ясовано, що наприкінці 80-х рр. ХІХ ст. у Слобідській Україні, з ініціативи громадсько-приватних кіл (лікарів, священиків, учителів шкіл та інших приватних осіб), для дітей селян, робітників заводів та фабрик були відкриті ясла та ясла-притулки. Такі заклади розміщувалися переважно у школах різних відомств, у будинках священиків, на місцях мешкання дільничних лікарів, і діяли на кошти, надані їх власниками та приватними благодійниками. Метою цих установ стала боротьба зі смертністю дітей, їх подальше виховання та розвиток, поширення серед дорослих корисних відомостей про правила утримання маленьких дітей, про гігієну, збереження майна від пожеж, особливо в сільській місцевості тощо.

Страницы: 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Нове про педагогіку:

Дистанційне навчання як перспективна інноваційна технологія навчання
Використання нових технологій передачі інформації, як уже відзначалося, істотно впливає на весь процес навчання, який заснований на цих технологіях. Оскільки вітчизняна практика дистанційного навчанн ...

Функції сім’ї. Виховання в системі функції сім’ї. Мета, завдання та зміст виховання у сучасній українській сім’ї
Сучасний погляд на сім’ю інтегрує два основних підходи: аналіз сім’ї як соціального інституту – її роль, функції та механізм взаємодії з іншими інститутами суспільства та вивчення сім’ї як малої груп ...

Навігація по сайту

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com