Вправи та ігри з профорієнтації

Сторінка 1

Вправа «Ланцюжок професій»

Вправа використовується для розвитку вміння виділяти ять загальне в різних видах трудової діяльності. Дане вміння може виявитися корисним у випадках, коли людина, орієнтуючись на конкретні характеристики праці, сильно обмежує себе у виборі (як би "зациклюючись" на одній-двох професіях з цими характеристиками), але ж такі ж характеристики можуть зустрічатися в багатьох професіях.

Проводити вправу краще в колі. Кількість учасників від 6-8 до 15-20. Час проведення від 7-10 до 15 хвилин.

Основні етапи наступні:

1. Інструкція. Зараз ми по колу вибудуємо " ланцюжок професій ". Я назву першу професію, наприклад, металург, наступний назве професію, у чомусь близьку металургові, наприклад, кухар. Наступний називає професію, близьку до кухаря і т.д. Важливо, щоб кожен зумів пояснити, в чому схожість названих професій, наприклад, і металург, і кухар мають справу з вогнем, з високими температурами, з печами. Визначаючи подібність між різними професіями, можна згадати схему аналізу професії, наприклад, подібність за умовами праці, за коштами і т.д.

2. У ході гри ведучий іноді ставить уточнюючі питання, типу: "У чому ж схожість вашої професії з щойно названої?". Остаточне рішення про те, вдало названа професія чи ні, приймає група.

3. При обговоренні гри важливо звернути увагу учасників, що між самими різними професіями іноді можуть виявлятися цікаві загальні лінії подібності. Приміром, якщо на початку ланцюжка називаються професії, пов'язані з металообробкою (як у нашому прикладі), в середині - з автотранспортом, а в кінці - з балетом (для підтвердження сказаного наводимо приклад подібної ланцюжка: металург-кухар - м'ясник - слюсар (теж - рубає, але метал) - автослюсар - таксист - сатирик естрадний (теж "зуби заговорює") - артист драмтеатру - артист балету і т.д.). Такі несподівані зв'язки між самими різними професіями свідчать про те, що не слід обмежуватися тільки одним професійним вибором, адже дуже часто те, що Ви шукайте в одній (тільки в одній!?) Професії, може виявитися в інших, більш доступних професіях .

Досвід свідчить, що зазвичай більше двох разів проводити гру не слід, тому що вона може набриднути гравцям.

Іноді схожість між професіями носить майже гумористичний характер, наприклад, може бути спільного між професіями водій тролейбуса і професор у вузі? Виявляється і у того, і в іншого є можливість виступати перед аудиторіями, та ще у водія тролейбуса аудиторії бувають більші (скільки людей тільки в години пік через салон тролейбуса проходить? ). Якщо учні вказують на подібні, або навіть на ще більш веселі лінії подібності між професіями, то ні в якому разі не можна їх засуджувати за таке творчість - це один з показників того, що гра виходить.

Профорієнтаційна гра "Людина - професія"

Мета: на асоціативному, образному рівні навчитися співвідносити людини (в тому числі, самого себе) з професіями і, таким чином, підвищити готовність школярів розрізняти професійні стереотипи.

Гра проводиться в колі, розрахована на кількість гравців від 6-8 до 15-20.Час одного програвання - від 7-10 до 15 хвилин.

Основні етапи:

I. Загальна інструкція: "Зараз ми загадаємо будь-якого з тих, що сидять в колі, а хтось намагатиметься відгадати цю людину. Але відгадувати він буде за допомогою одного єдиного питання: з якою професією ця людина (задуманий) асоціюється, тобто загальний вигляд людини яку професію найбільше нагадує? Кожен по колу повинен буде називати найбільш підходящу для загаданого професію. Професії можуть повторюватися. Після цього у відгадують буде можливість подумати (приблизно 30-40 секунд) і називати свої варіанти відгадки. Цікаво, який за рахунком варіант буде правильним? "

2. За бажанням вибирається доброволець - відгадують і відправляється на деякий час в коридор, а інші швидко і тихо (!) вибирають будь-якого з присутніх. При цьому загадані може бути і сам відгадують, адже повернувшись з коридору, він також буде сидіти під час гри в колі.

3. Учасник,що відгадує , сідає в коло і починає всім, але черги задавати питання: "З якою професією асоціюється ця людина?". Кожен повинен швидко дати відповідь (вона повинна бути правильною, але це має бути відверта підказка).

4. Після того, як усі дали свої варіанти асоціацій, відгадувач думає й починає називати тих, хто на його думку, найбільшою мірою відповідає названим професіями. Якщо гравців небагато (6-8 чоловік), то відгадують може звернутися до учасників з цим же питанням повторно, тобто як би пройти друге коло.

5. Обговорення організовується наступним чином. Якщо когось назвали помилково, то можна запитати в нього, наскільки відповідає його уявлення про себе названим професій, тобто чи так вже сильно помилився відгадують? У ту людину, кого насправді загадали, можна запитати, чи згоден він з названими професіями (наскільки вони відповідають його власному уявленню про себе, про свій спосіб .). У відгадують можна поцікавитися (коли він вже буде знати, кого насправді загадували), чиї відповіді-професії допомагали, а чиї заважали йому відгадувати.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Болонський процес і вища освіта в Україні
Ідеї пан'європеїзму, що довгий час висувалися мислителями впродовж історії Європи, з особливою силою зазвучали після Другої світової війни. У післявоєнний період на континенті з'явилися ціла низка ор ...

Методико-математичні основи застосування моделювання
Практичний досвід використання моделей при вирішенні завдань на рух у 5 класі. У навчально-методичний комплект (УМК), необхідний для навчання математики, включається: Підручник як провідний елемент У ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com