Проблеми вибору професії

Сторінка 1

Усвідомлений вибір професії як запорука життєвого успіху

Мета: сприяти усвідомленню взаємозв’язку між особистими цілями та професійним вибором, актуалізувати процес професійного самовизначення учнів; допомагати учням у визначенні своїх інтересів – основи професійного визначення; збагатити знання підлітків про світ професій.

Повідомлення теми ат мети заняття

Актуальність вибору професії для кожної людини

Відколи живе людство – існує і проблема вибору занять, трудової діяльності, професійної кар’єри. Слово «професія» виникло як найвище, найдосконаліше творіння природи. Це підтверджують найдавніші пам’ятки, знайдені археологами, лінгвістами та істориками. З різних історичних пам’яток відомо, що процес формування суспільних відносин супроводжувався розвитком ремесел, занять, появою різних професій. Відповідно, виникали і проблеми з їхнім вибором, перші прояви невідповідності професії, справи уподобанням. Дуже давно люди збагнули: справжню насолоду приносить лише та праця, яка обирається за власним бажанням, відповідно до інтересів, покликання, здібностей особистості. Всім відома ідея «сродної праці» Григорія Сковороди, відомого українського письменника і філософа, який вважав, що лише праця за покликанням може принести людині щастя.

1. Вправа «Знайомство»

Психолог: Всім учасникам пропоную по черзі назвати своє ім’я та професію, яку ви хотіли б отримати. Якщо хтось ще не вирішив – краще не поспішати з вибором, а поміркувати над цим питанням.

2. Вправа « Очікування». Перед вами намальоване дерево досягнень, у вас є стікери-яблука. Пропишіть, будь ласка, на них свої очікування та прикріпіть їх на нашому дереві.

3. Профорієнтаційна гра «Вгадай професію».

Соцпедагог: Давайте об’єднаємось у дві команди. Перша команда загадує професію і за допомогою іменників та прикметників характеризує її. Друга команда відгадує.Потім команди міняються ролями.

Психолог наголошує на тому, що вони намагаються вгадати професію, аналізуючи певні її ознаки.

4. Вправа-дослідження «Професійна спрямованість»

Психолог: У кожному прямокутнику представлено 4 професії (див. бланк). З 4-х пропонованих професій оберіть ту, яка приваблює вас найбільше, та виділіть її.

Якщо ви не знаєте, чим займається людина тієї чи іншої професії, зверніться по допомогу до дорослих та відповідної літератури.

Таким чином, усього у вас буде виділено 25 професій, по одній в кожному прямокутнику. Потім ви працюєте з бланком по вертикалі. 5 професій ви оцінюєте за 5-бальною шкалою: найцікавіша для вас оцінюється 5-ма балами, найменш цікава – 1бал. І так по всіх стовпчиках. Свої бали ви вписуєте у квадратики всередині прямокутника.

Аналогічно дієте по горизонталі, але тепер бали вписуються у відповідні трикутники.Після в кожному прямокутнику ви обчислюєте суму чисел у трикутнику і квадратику.

І, нарешті, визначаєте суму балів за кожною з п’яти категорій. Для цього ви сумуєте отримані бали у кожному прямокутнику у тому порядку, в якому вони пропонуються нижче.

«людина-людина» : 1, 10, 14, 18, 22;

«людина-техніка»: 2, 6, 15, 19, 23;

«людина-природа»: 3, 7, 11, 20, 24;

«людина-знакова система»: 4, 8, 12, 16, 25;

«людина-художній образ»: 5, 9, 13, 17, 21.

Порівнюємо отримані результати: там, де сума виявилась найбільшою, можна говорити про схильність учня до тієї чи іншої категорії професій. Результати також визначатимуть напрям подальшої роботи із цим учнем.

5. Обговорення ситуацій

Соцпедагог: Давайте розглянемо ситуації та висловимо свої думки про них.

Ситуація 1.Ми багато сперечалися з подругою – яку професію вибрати. І те начебто, не підходить, і це…

Я точно знаю, куди не піду: на вчителя – не хочу псувати нерви; не піду в хімічне виробництво, тому що від роботи з хімічними препаратами можна втратити здоров’я; на фабрику не піду, бо там перетворишся на робота, виконуючи механічну й одноманітну роботу. Я хочу, щоб на моїй роботі не псувалося здоров’я й було цікаво. Хотілося, щоб вона була пов’язана з тваринами і подорожами.

«Тоді тобі потрібно йти працювати в цирк! – вигукнула подруга і додала, - як на мене – аби лиш отримувати пристойні гроші».

Я потім довго думала. Сумніваюся, чи є в мене талант для цирку. Може, подруга мала рацію, і, якщо нема покликання, треба думати про заробіток?

Питання і завдання

- Які мотиви вибору професії у дівчат?

- Який прийом педагогічного впливу був використаний у цій ситуації?

Ситуація 2. Під час зустрічі випускників між хлопцями відбулася так розмова.

Віра – маленька худенька дівчина. Вона вже фармацевт. Слухати, як вона говорить про свою професію – одне задоволення:

- Ліки, - говорить вона, - це дуже відповідально. Найменша помилка, і навіть страшно подумати, що може трапитися… люди ж можуть отруїтися…я ледве сама не постраждала, так напробувалась…

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Типи сімей за стилем виховання
Соціологи, досліджуючи проблеми сучасних сімейних відносин, виявили наявність у нас чотирьох основних типів сімей. Перший тип характеризується перевагою авторитарних відносин і відповідним розподілом ...

Психологічні особливості невербальної поведінки та комунікації
Поряд із словесними (вербальними) засобами спілкування велике значення в педагогічній діяльності мають і невербальні засоби. Вони доповнюють та підсилюють взаємодію спілкування. З огляду на це, їх не ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com