Визначення рівня логіко-математичного розвитку дітей за допомогою спостережень у природі

Педагогіка і освіта » Формування логіко-математичних уявлень у дітей старшого дошкільного віку засобами спостережень у природі » Визначення рівня логіко-математичного розвитку дітей за допомогою спостережень у природі

Сторінка 3

ІІІ. Обчислення та вимірювання кількості, відстані, довжини, висоти, ширини, об’єму, маси, часу.

«Неуважний художник» (дидактична вправа).

Мета: з’ясувати, чи усвідомлюють діти, що кількість не залежить від кольору, величини предметів, відстані між ними, просторового розміщення. У межах скількох чисел діти лічать і чи знають цифри.

Виявилось, що не всі діти вміють рахувати до 9 незалежно від того, що рахують. Всі діти цифри знають лише до 5, тільки одиниці називають правильно всі цифри до 9.

2. «День народження Сови». (дидактична вправа).

Мета: зіставляти числа, чи знають склад числа з двох менших чисел, викладати за допомогою карток з цифрами і знаками арифметичні дії, виконувати обчислення.

Вихователь: У Сови сьогодні день народження. Розумна Сова приготувала гостям частування. Скільки буде гостей? Як ви здогадалися?

Діти. – Гостей буде четверо – кожному по одному частуванню.

– Гостей буде двоє – по дві солодощі кожному.

Вихователь. Викладіть перед собою стільки ж квадратів. Хто з вас зможе скласти задачу про солодощі, які приготувала Сова.

Діти. Сова приготувала для гостей два тістечка і дві ватрушки. Скільки всього вона приготувала солодощів?

Вихователь. Діти, спробуй викласти цю задачу за допомогою карток із цифрами. Скільки тістечок? Скільки ватрушок? Яку дію ми зараз виконали? Як її записати за допомогою карток із цифрами?

Діти викладають картками 2+2=

Вихователь Про що ми маємо довідатися?

Діти (за невеликої підказки експериментатора). Скільки всього солодощів приготувала мудра Сова.

Вихователь. Яка відповідь у задачі?

Діти. Сова приготувала чотири солодких частування.

Отже, діти показують непогані результати, щодо визначення частини з цілого, підрахунку відповідних частин та їх елементів, знаходять правильну відповідь в процесі здійснення поступових, елементарних дій, розуміють поняття складу числа та самостійно або з допомогою вихователя роблять висновки, тобто формулюють правильні відповіді.

«Як дізнатися» (дидактична вправа).

Мета: з’ясувати, чи вміють діти використовувати нестандартні мірки для вимірювання об’єму.

Показуємо дітям дві пляшки до половини наповнені пшоном. Питаємо, як дізнатися, чи в якій із них більше пшона. Для дітей це завдання виявилося складним і вони почали запитувати, що знаходиться в пляшках, навіщо пшоно потрібне, чим воно корисне.

Вихователь. Пшоно виробляється з проса. Його дітям потрібно їсти, бо воно дуже корисне. Для смаку можна добавляти цукор, варення, мед.

Діти спільно, за підказкою, поставили пляшки рядом і відповіли, що пшона однаково в обох пляшках, і коли я перевернула одну пляшку догори дном і запитала, де тепер більше пшона і чому здається, що в цій пляшці його більше. Відповідь на це питання викликала труднощі, тому виконання було спільним зі мною.

Результати оцінювання вміння дітей обчислення та вимірювання кількості, відстані, довжини, висоти, ширини, об’єму, маси, часу (середній показник)

Групи

«Неуважний художник» (№1)

«День народження Сови» (№2)

«Як дізнатися» (№3)

Контрольна група

середній

середній

середній

Експериментальна група

високий

високий

середній

Аналіз проведених результатів розв'язування дошкільниками завдань дозволяє стверджувати, що логічні прийоми, за допомогою яких розв'язується кожне завдання, сформовані в дітей недостатньо, як в контрольних так і в експериментальних групах. Так, результати розв'язання завдань на класифікацію свідчать про недостатню сформованість логічних прийомів синтезу, узагальнення та абстрагування. Слід відмітити, що порівняння діти виконують вміліше ніж абстрагування. Оскільки їм ще важко відволікатися від несуттєвих ознак і виділяти тільки суттєві. Якщо порівнювати які стосуються серіації, то результати виявляються кращими. По цьому можна судити про достатньо високий розвиток логічних прийомів аналізу, синтезу та порівняння, бо саме вони лежать в основі серіації.

Страницы: 1 2 3 

Нове про педагогіку:

Вихователь у контексті особистісно орієнтованої системи в школі
Технології виховного впливу спрямовані не лише на виховання, а й на вихователя, вимагають інтенсивного залучення до виховного процесу його індивідуальних можливостей і особистісних схильностей. Вихов ...

Модель навчання техніки гри в баскетбол учнів молодшого шкільного віку
Традиційною проблемою навчання технічних прийомів баскетболу на етапі початкової підготовки є не відповідність стандартного спортивного устаткування фізичним можливостям учнів. Особливо актуальною є ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com