Передумови та періоди розвитку природничих наук в античній Греції

Педагогіка і освіта » Точні і природничі науки в античній Греції » Передумови та періоди розвитку природничих наук в античній Греції

Сторінка 5

У Древній Греції у ряді міст були громадські лікарі, які безоплатно лікували бідних громадян і вживали заходи проти епідемій, були і домашні лікарі у знаті і багачів. Мандруючі лікарі – періодевти обслуговували торговців і ремісників. Світські лікарі обслуговували поранених під час воєн.

Разом з асклепейонами (приміщення, що призначалися для лікування при храмах) продовжували існувати лікарні, що носили ту ж назву, і школи лікарів не жерців; були і дрібні ятрейи –- тип приватної лікарні вдома у лікаря. Назва «асклепейон» походить від імені Асклепія. Асклепій (ескулап по-латині), що за переказами жив в північній Греції лікар, згодом був обожнений і вважався богом лікарського мистецтва – сином Аполлона того, що «зціляє». Багато великих лікарів Древньої Греції і Риму вважалися його нащадками. Покровительки окремих галузей медицини Гігиея (звідси термін «гігієна») і лікарській терапії (Панакея) вважалися його дочками.

Зазвичай Асклепій зображався з великою палицею, навколо якої обвилася змія – емблема мудрості, здоров'я і медицини. У міфології країн Древнього Сходу також часто фігурувала змія, зазвичай разом з божествами, яких зв'язували із здоров'ям людей і медичною діяльністю : зустрічається змія і в руках жриць, що возносять молитви або приносять жертви. Ця емблема дуже древнього походження : вона сходить до первісного тотемізму – культу тварин. Змія і ворон у багатьох народів вважалися уособленням мудрості. Професійною емблемою лікаря стала змія. Зображення це збереглося до наших днів, хоча первинний сенс його давно втрачений.

Храм Асклепія в Єпидаврі і інші асклепейони в Греції розташовувалися зазвичай в місцевості з хорошим кліматом, який у поєднанні з правильним режимом, тишею, живленням благотворно діяв на хворого.

Відому роль грало навіювання: готували хворого постом, молитвами, музикою, жертвопринесеннями, одурманюючими паліннями. Далі слідував сон хворих в храмі, і жерці тлумачили сни, які при цьому бачив хворий. Приділялася увага водолікуванню і масажу, робилися і хірургічні операції. При розкопках виявлені залишки хірургічного і іншого медичного інструментарію: ножі, ланцети, голки, пінцети, гачки для ран, кісткові шприци, зубні щипці, долота, шпателі, зонди і ін.

При розкопках виявлені зліпки хворих органів, що приносилися хворими в храми іноді як жертвопринесення сподіваючись на лікування, іноді як вдячність за лікування. Зліпки ці виготовлялися з глини, мармуру, дорогоцінних металів, представляючи в цьому випадку своєрідний вид гонорару жерцям. Вони дають уявлення як про хвороби, з приводу яких зверталися в храми, так і про рівень анатомічних відомостей у древніх греків.

Характерною рисою старогрецької культури була велика увага до фізичних вправ, до гартування і у зв'язку з цим до особистої гігієни. У сучасній фізкультурі збереглися старогрецькі терміни, наприклад стадіон та ін. Молодь вчилася в гімназіях – школах фізичних вправ. На численних грецьких вазах – предметах повсякденного ужитку - збереглися художні зображення відходу за тілом: обливань, розтирань, масажу і т. д.

Під впливом передових філософських навчань древніх греків – стихійного матеріалізму і наївної діалектики – передові лікарі Древньої Греції епохи її розквіту дали нові рішення багатьох питань медицини: про матеріальні причини хвороб, про зв'язок їх із зовнішнім середовищем, про хворобу як явище, що змінюється, проходить у своїй течії певні стадії, про необхідність спостереження за ходом хвороби і т. п. Ці нові підходи до хвороби і її лікування сприяли розширенню і поглиблення медичний знання. Найвидатнішим лікарем Древньої Греції був Гіппократ.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Нове про педагогіку:

Колективна форма навчання як фактор ефективності навчального процесу у початковій школі
Досвід свідчить, що колективне навчання має багато переваг. По-перше, воно допомагає учням розібратися, що саме їм потрібно, щоб знайти рішення або взяти участь у творчій роботі, і для цього їм не об ...

Застосування загадок, приказок, скоромовок, ребусів як наочність у початкових класах
Формування навички читання - тривалий і складний процес, що потребує постійної, неослабленої уваги до занять і забезпечується перед усім добором навчального матеріалу та відповідними методичними прий ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com