Становлення точних наук в Греції античного періоду

Педагогіка і освіта » Точні і природничі науки в античній Греції » Становлення точних наук в Греції античного періоду

Сторінка 8

Також варто хоч би згадати про будівництво пірамід, зрошувальних каналів, акведуків, церковних храмів і амфітеатрів. Антична наука, до якої разом з математикою слід з повним правом зарахувати і механіку, досягла дуже високого ступеня досконалості. Адже тільки винаходів Ктезібія і Герона виявилося б цілком досить для того, щоб перша парова машина з'явилася на дві тисячі років раніше.

Проте вона так і не була винайдена навіть попри те, що древні з їх розвиненою культурою добре уявляли собі роль заліза в техніці і уміли його добувати і обробляти. Аналіз визначення машини, цього Витрувієм, створює, проте, враження, що античне суспільство майже не було зацікавлене в доведенні нових відкриттів і винаходів до практичного використання. Очевидно, велику роль грала тут дешевизна робочої сили, оскільки праця рабів в рабовласницькому суспільстві того часу опинялася вигіднішою, ніж створення нових, часом мало кому зрозумілих пристроїв. В силу цього в античний період значного розвитку досягали лише деякі досить примітивні форми машин.

Тільки відсутністю інтересу до практичного використання видатних відкриттів в природних науках, і зокрема в механіці, можна пояснити, чому Ктезібій, Герон Олександрійський і інші механіки старовини не залишили яких-небудь згадок про механічний вічний двигун. Можливо, подібний пристрій мав на увазі римський поет Клавдіан, коли писав, що легендарний математик і механік старовини Архімед нібито винайшов оригінальний прилад у вигляді сфери із скла із зображенням небесного склепіння, на якому відтворювався рух усіх відомих на той час небесних світил. Цей прилад, за свідченням поета, представляв собою деякий автоматичний пристрій, що безперервно обертався саме по собі.

У згадці про архімедівський скляний глобус, що міститься в одній з поем Клавдіана, написаною близько 400 р., говориться також про «замкнутий усередині дух», який підтримує глобус в постійному русі. Значення слова «дух», що має тут, найімовірніше, сенс рушійної сили, пояснювалося ученими по-різному. Так, наприклад, польський єзуїт Коханьський, сучасник Яна Амоса Коменського, приймав його за «парацельсів астральний газ». Правдоподібніші відомості про цей глобус наводяться Цицероном в його творі «Про державу». Сучасні ж дослідники античної техніки вважають, що для обертання архімедова глобуса використовувалася сила води, що падала.

Страницы: 3 4 5 6 7 8 

Нове про педагогіку:

Формування уявлень про іменники – назви істот і не істот
Подальше формування поняття «іменник» передбачає роботу над лексичним значенням іменника і його грама­тичною ознакою – відповідає на питання хто? що?. Уміння ставити до слів – назв предметів запитанн ...

Закони композиції та їх наочне демонстрування у навчанні
У дизайнерській діяльності уміння застосовувати закони композиції у творчих проектах дуже важливе. Незалежно від того, яку із сфер дизайну студент вивчає (модельєр, графік, фотовідеодизайн і т.д.), в ...

Навігація по сайту

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com