Становлення точних наук в Греції античного періоду

Педагогіка і освіта » Точні і природничі науки в античній Греції » Становлення точних наук в Греції античного періоду

Сторінка 7

До найбільш древніх і найчастіше простим механізмам, що використалися, відноситься також клин, відомий вже у дуже старих культур, передусім у формі примітивних інструментів – долота і сокири, а пізніше в якості допоміжного елементу при піднятті тяжкості. Колесо у своєму первинному виді було покликане служити для заміни тертя ковзання тертям кочення при транспортуванні великих і важких вантажів. Первинні круглі дерев'яні пластини у перших возів незабаром перетворилися на колеса з ободом, які єгиптяни, греки, римляни і перси встановлювали на своїх одновісних і двовісних возах. Дуже важливе застосування цей елемент знайшов і в якості педального колеса і колеса з кінним приводом. По суті кінний привід зробився найважливішою складовою частиною двигунів різного роду млинів, у тому числі водяних, тоді як основне призначення педального колеса, по Філону Візантійському, полягало у використанні його для приводу водяних насосів і підняття тяжкості.

Дуже істотним елементом древньої механіки було також зубчасте колесо, що розвинулося, ймовірно, із звичайного колеса. І хоча ще до кінця не ясно, чи можна згадка в «Механічних проблемах» розглядати як найперше повідомлення про появу зубчастого колеса. Проте поза сумнівом, що систематично ми починаємо зустрічатися із зубчастими колесами тільки у Герона Олександрійського в його знаменитому годометрф – приладі для виміру пройденої відстані – або, в аналогічній формі, у вигляді цівкових коліс у ряді його автоматів.

Як окрему главу в історії розвитку античної механіки можна розглядати еволюцію гідравлічних і пневматичних машин і механізмів. Використовуючи Архімедів закон про виштовхуючу силу, діючу на занурене в рідину тіло, двох найбільш відомих механіків і інженера старовини Ктезібій і Герон Олександрійський побудували цілий ряд оригінальних пристроїв. До них відносяться, наприклад, винайдений Ктезібієм двоциліндровий розпилювач одноразової дії і запропонований Героном автоматичний механізм для відкривання храмових дверей. Гідравліка стала грати значну роль і у вимірах часу, особливо коли (починаючи з 422 р. до н.е.) збільшилося число тих, що використали для цього водяних годинника-клепсидр, з яких найбільш досконалі і найбільш складні в конструктивному відношенні розробив усе той же Ктезібій. З машин-двигунів римлянам було відомо тільки водяне колесо, приведене в дію води, що силою падає, — важливий елемент приводу передусім для роботи водяних млинів.

Дуже істотними для античного світу були і відкриття в області аеромеханіки. Окрім еоліпіла (парової кулі) Герона – попередника сучасних парових турбін і реактивних двигунів – слід обов'язково згадати також про побудований Ктезібієм орган і особливо про його пневматичний самострілі, в якому дія аеромеханічних елементів переноситься на іншу область додатків – створення військових машин. Оскільки античності не був відомий порох, забійна сила зброї того часу залежала від пружності або гнучкості дерева, кістки і інших матеріалів, з яких виготовлялися дуги луків і самострілів. Заміна Ктезібієм дуги (класичного елементу лука) пневматичним метальним механізмом поза сумнівом свідчить про високий технічний рівень його винаходів.

Страницы: 2 3 4 5 6 7 8

Нове про педагогіку:

Індивідуальний підхід у навчанні як захід педагогічного впливу
Навчання як специфічний вид діяльності являє собою двосторонній процес, у якому розрізняються викладання (діяльність навчальних) і навчання (діяльність учня). Задача навчання полягає в тім, щоб підня ...

Авторська програма використання творів образотворчого мистецтва для дітей старшого дошкільного віку
І квартал ІІ квартал ІІІ квартал IV квартал Декоративне малювання Знайомство з Петриківкою Хохлома Зустріч з гжеллю. Опішня Городецький розпис Розгляд картин Пейзаж осінь Натюрморти Портрет Пейзаж зи ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com