Становлення точних наук в Греції античного періоду

Педагогіка і освіта » Точні і природничі науки в античній Греції » Становлення точних наук в Греції античного періоду

Сторінка 4

Перші два завдання зводяться до кубічних рівнянь. Архімед пізніше дав загальне рішення кубічних рівнянь за допомогою конічних перерізів. Проте багато коментаторів продовжували вважали подібні методи неприйнятними. Гіппій з Еліди (V століття до н. е.) показав, що для трисекції кута корисна квадратриса (перша трансцендентна крива в історії математики); вона ж, до речі, вирішує і задачу квадратури круга (Дінострат, IV століття до н. е.).

Окрім перерахованих, греки активно досліджували завдання ділення круга : які правильні багатокутники можна побудувати циркулем і лінійкою. Без зусиль вдавалося розділити коло на 3, 4, 5, 15 частин, а також подвоїти перераховані значення. Але семикутник нікому не піддавався. Як виявилося, тут також виходить кубічне рівняння. Повну теорію опублікував тільки Гаус в XIX столітті.

Другого удару по піфагореїзму завдав Зенон Елейський, запропонувавши ще одну тему для багатовікових роздумів математиків. Він висловив більше 40 парадоксів (апорій), з яких найбільш знамениті чотири. Усупереч багатократним спробам їх спростувати і навіть висміяти, вони, проте, досі служать предметом серйозного аналізу. Тут порушені найделікатніші питання підстав математики – кінцівка та нескінченність, безперервність і дискретність. Математика тоді вважалася засобом пізнання реальності, і суть суперечок можна було виразити як неадекватність безперервної, нескінченно поділеної математичної моделі фізично дискретній матерії.

У кінці V століття до н. е. жив ще один видатний мислитель – Демокрит. Він знаменитий не лише створенням концепції атомів. Архімед писав, що Демокрит знайшов об'єм піраміди і конуса, але доказів своїх формул не дав. Ймовірно, Архімед мав на увазі доказ методом вичерпання, якого тоді ще не існувало.

Вже до початку IV століття до н. е. грецька математика далеко випередила усіх своїх учителів, і її бурхливий розвиток тривав. У 389 році до н. е. Платон засновує в Афінах свою школу – знамениту Академію. Математиків, що приєдналися до Академії, можна розділити на дві групи: на тих, хто отримав свою математичну освіту поза Академією, і на учнів Академії. До числа перших належали Теєтет Афінський, Архит Тарентський і пізніше Євдокс Кнідський; до числа других – брати Менехм та Дінострат.

Сам Платон конкретних математичних досліджень не вів, але опублікував глибокі міркування за філософією і методологією математики. А учень Платона, Аристотель, залишив безцінні для нас записки по історії математики.

Євдокс Кнідський перший створив геоцентричну модель руху світил з 27 сферами. Пізніше ця конструкція була розвинена Аполлонієм, Гіппархом і Птоломеєм, які збільшили число сфер до 34 і ввели епіцикли. Йому ж належать два видатні відкриття: загальна теорія стосунків (геометрична модель дійсних чисел) і античний аналіз – метод вичерпання.

Після завоювань Олександра Македонського науковим центром стародавнього світу стає Александрія Єгипетська. Птоломей I заснував в ній Мусейон (Будинок Муз) і запросив туди видатних учених. Це була перша у грекомовному світі державна академія, з найбагатшою бібліотекою (ядром якої послужила бібліотека Аристотеля), яка до I століття до н. е. налічувала 70000 томів.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8

Нове про педагогіку:

Порядок і терміни проведення чергової атестації у школі
До 20 вересня адміністрації шкіл видають накази про створення атестаційної комісії та атестацію педагогічних працівників у поточному році. До 10 жовтня атестаційна комісія приймає: • заяви від педаго ...

Проблеми вибору професії
Усвідомлений вибір професії як запорука життєвого успіху Мета: сприяти усвідомленню взаємозв’язку між особистими цілями та професійним вибором, актуалізувати процес професійного самовизначення учнів; ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com