Риси бароко у п’єсі Кальдерона "Життя - це сон"

Сторінка 3

Проте чи не тому Сехізмундо й перетворився на звіра, і надзвичайно важливим є те, що ніхто й ніщо (ані церква, хоча Клотальдо і вчив його "католицького закону"; ані в’язниця, де він перебував із дитинства; ані спокуса владою, блага якої він відчув під час свого першого перебування в палаці) не перетворило Сехізмундо зі звіра на людину. Це зробив він сам, подолавши звіра в собі.

Отже, постійне прагнення робити добро є "необхідною умовою того, щоб людина була людиною, здолала шлях від зла до добра - ось перший "рецепт" Кальдерона й одна з провідних думок твору" .

Друга філософська проблема доби бароко - чи здатна людина перемогти долю, фатум? Ця проблема також тісно пов’язана з конфліктом драми Кальдерона: пророцтво про долю Сехізмундо не відповідає його справжній долі. То чи може людина впливати на свою долю, чи вона приречена жити за схемою фаталістів: "Хто долі скорився, той за нею іде, а хто ні - того вона тягне за собою силоміць"?

Кальдерон усе-таки залишає ледь помітні шпаринки в чорній запоні фаталізму, тим самим інтригуючи читача. Час від часу герої (хай побіжно й несміливо), але припускають, що долю можна здолати, принаймні на неї можна вплинути. Так, до Сехізмундо звертається Клотальдо:

"Але з вірою, що ти

Збореш лиховісні зорі,

Бо шляхетний муж і в горі

Здатний їх перемогти"

або Басиліо:

"Я бажання

Мав зустріть тебе на волі,

Коли ти зірок і долі

Переможеш віщування"

І правда, як мовило пророцтво, яке почало збуватися, "відмінилося": син пробачив батькові й повернув йому владу, а сивина Басиліо не стала килимом для його ніг. Здолав пророцтво саме той, проти кого воно віщувало, - Сехізмундо.

Через усю п’єсу "Життя - це сон" послідовно проводиться думка: "людина може й повинна долати не присуди долі, а себе - шляхом духовного й морального вдосконалення, це й є той істинний шлях, що веде до добра", підсумовує О.М. Ніколенко. Треба приборкувати в собі звіра, і тоді людина не повністю залежатиме від фатуму. Цей, другий, "рецепт" теж укладений у вуста Сехізмундо:

"Хто змогти бажає

Свою долю, той розумним

І терплячим бути має".

Клотальдо згодом так пояснює причину його ув’язнення:

"Ти страждав тому в неволі

І в темниці був закутий,

Схований, щоб відвернути

Зло й немилосердя долі".

Так само пояснює своє рішення й Басиліо:

". Повіривши у долю,

Що мені явило небо

Віщуваннями лихими

І майбутньою бідою,

Я рішився ув‘язнити

Звіра, зродженого мною".

Батько настільки повірив гороскопу, що наперед уважав невинну людину (бо хіба немовля винне, що його мати померла під час пологів?) звіром.

Басиліо не втік від своєї долі: навіть ув’язнивши сина вдруге, він отримав бунт війська й друге (тепер уже всупереч його волі) повернення "сина-звіра" до палацу. Зрештою, Басиліо визнав свою помилку і дійшов висновку, що "даремні людські справи / і стремління марні проти / Сили вищої й причини! / Я, аби від бунту й смерті/Увільнити батьківщину, / Сам її довів до того, / Чим боявся їй зашкодить" . Однак усе-таки Кальдерон вважав, що на долю вплинути можна, що й утілив у філософській драмі "Життя - це сон".

Третя провідна проблема бароко, утілена в драмі, - як свобода волі людини співвідноситься з волею Бога (долі)?

Мистецтво бароко буквально пронизане алегоріями, символами та емблемами. Згадаймо ланцюги й в’язницю (символи неволі), які постійно супроводжують Сехізмундо майже до фіналу твору. Він - невільник, це вже спочатку підкреслено Кальдероном. Саме прагненням до свободи просякнутий знаменитий монолог закутого принца з першої хорнади Він ставить риторичні запитання (на які нікому дати відповідь у страшній вежі), порівнюючи свою неволю зі свободою, яку мають тварини й навіть струмок:

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Зміст освіти
Зміст освіти – це науково обґрунтована система дидактично та методично оформленого навчального матеріалу для різних освітніх і освітньо-кваліфікаційних рівнів. Зміст освіти визначається освітньо-проф ...

Теорія та практика індивідуалізації навчально-виховної взаємодії при роботі з обдарованими та творчими учнями
Кожний сам повинен бути таким, яким має робити інших, кожний педагог повинен володіти мистецтвом робити інших такими. Я.А. Коменський Класно-урочна система потребує удосконалення навчального процесу ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com