Соціально-педагогічна програма «В тебе є вибір»

Сторінка 6

Після закінчення роботи учасники зачитують варіанти і наклеюють стікери на фліп-чарт. Соціальний педагог узагальнює інформацію.

Важливо зробити висновок, що такі ситуації потребують відповідального ставлення, відповідальних рішень і поведінки, а часто – вміння протистояти.

Вправа 2. «Хто сильнішей?»

Мета: реалізувати позитивні з точки зору протистояння соціальному тиску форми поведінки. Усвідомити внутрішню слабкість позиції людини, яка щось наполегливо пропонує.

Хід вправи

Гру можна проводити у «трійках», тобто об’єднавши учасників у підгрупи по троє, а можна за технікою, відомою як «Акваріум», коли з групи будь-як обирається троє учасників, кожний з яких отримує свою роль. Вони сідають всередині кола з інших учасників і розігрують ситуацію, інші виконують роль спостерігачів.

Можливі ролі для «акторів»:

а) підліток, який щосб пропонує зробити, намагається нав’язати щось (наприклад, наркотики);

б) підліток, до якого звернена пропозиція першого і який намагається певним чином уникнути цієї пропозиції;

в) головний спостерігач (у випадку, коли всі учасники розбиваються на «трійки», - просто спостерігач).

Розігрування відбувається експромтом (тобто часу на підготовку практично не дається – не більше 1 хв на те, щоб усвідомити суть ситуації).

Після розігрування сценки проводиться «деролізація» «акторів»: соціальний педагог наголошує, що вони вже не є тими,коли грали, а знову стали самими собою; пропонує подякувати всім, хто грав, за отриманий учасниками тренінгу досвід.

Обговорення проводиться так: спочатку висловлюються ті, хто виконували ролі, а потім – спостерігачі. Запитання для обговорення:

які форми поведінки, слова, переконання героїв допомагали їм, а які заважали?

що було найвдалішим, а що – не дуже?

чим би, на ваш погляд, ця ситуація закінчилася?

Крім того, важливим є висновок про те, яка поведінка ефективніша – впевнена чи невпевнена. Сильна позиція полягає у впевненому висловлюванні своєї думки, рішення, переконання, або ж відчутті цієї позиції. При цьому не обов’язово наполягати і переконувати будь-кого у будь-чому.

Вправа 3. «Як показати свою невзгоду?»

Мета: формувати навички відмови в ситуаціях провокування.

Хід гри

Учасники об’єднуються у пари і розподіляють ролі: «того, хто підбурює (підбурювача)» і «того, хто відмовляється (відмовлювача)». «Підбурювач» записує своє умовляння на папіріці. Зміст написаного відомий тільки «підбурювачу» і може стосуватися будь-якої життєвої ситуації. Наприклад, може йтися про пропозицію піти на концерт відомого співака, прогуляти заняття, спробувати щось невідоме тощо.

Після того, які всі визначилися зі змістом своїх «підбурювань», ситуації розігруються одночасно всіма учасниками.

Невербально «підборювач» наполягає на своєму запрошені, його мета – змусити партнера прийняти пропозицію. Завдання іншого учасника – зрозуміти партнера, прийняти совє рішення і також невербально «висловити» його.

Час на розігрування – 3 хв. Після закінчення зачитується текст, написаний на папірці. Якщо дозволяє час, можна ще раз зіграти, помінявшись ролями. Наступний крок – обговорення за питаннями:

чи важко було «підборювати»? А відповідати?

у чому полягала складність для «підбурювача», а в чому – для «відповідача»?

Важливий висновок: наполягати нерідко значно складніше, ніж відмовити (особливо в ситуаціях, коли пропозиція неприємна, небезпечна тощо). Наполягати, пропонувати потребує значно більше зусиль, умінь, винахідливості (людина начебто залежить від рішення свого опонента), а для того, щоб відмовити, достатньо лише впевнено похитати головою.

Підсумки (5 хв.)

Модуль 4. «Кайф від наркотиків зникає, що далі? Що попереду чекає?»

Вправа 1. «Вплив наркотичних речовин на організм людини» (25 хв)

Мета: з’ясувати наслідки вживання НР.

Хід вправи

Учасники об’єднуються в три підгрупи, кожна з яких отримує завдання: за допомогою наданих інформаційних матеріалів (додаток Б) визначити на організм:

перша підгрупа – тютюну;

друга підгрупа – алкоголю;

третя підгрупа – наркотиків.

Використовуючи надані матеріали, учасникам потрібно підготуватисб до презентації цієї інформації іншим учасникам. Завдання може бути виконано у вигляді таблиць, схем, рисунків, плакатів тощо. Соціальному педагогу необхідно нагадати учасникам, що інформації, отриманої їхньою підгрупою, немає в інших, а тому їхнє завдання - повно і якісно донести її до всіх учасників тренінгу.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Нове про педагогіку:

Особливості змісту використання ідей вальдорфської педагогіки у сучасних школах
Стрижнем вальдорфської педагогіки є свобода, але не в значенні асоціальності людини. Вальдорфська школа не орієнтує дітей у виборі світогляду, конкретної "контр-культури", а допомагає їм ві ...

Особливості організації праці у молодшому шкільному віці
У початкових класах школи закладаються далі основи психологічної підготовки дітей до праці. Вона здійснюється на роках ручної праці і в результаті залучення учнів до інших, посильних для них видів су ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com