Поняття адикції у соціальних науках

Сторінка 4

Епілептоїдний тип. Багато особливості епілептоідного характеру є компенсаторними при неглибокому ураженні мозку. Головною рисою епілептоїдного типу є схильність до дисфорій і тісно пов’язана з нею афективна вибуховість, напружений стан інстинктивної сфери, іноді досягає аномалій потягів, а також в’язкість, ваговитість, інертність, відкладають відбиток на психіці - від моторики і емоційності до мислення і особистісних цінностей. Афективні розрядки епілептоіда лише при першому враженні здаються раптовими. Їх можна порівняти з розривом парового котла, який закипає. Привід зіграти роль останньої краплі може бути випадковим. Афекти як дуже сильні, а й тривалі - епілептоід довго не може охолонути.

З перших років такі діти можуть подовгу, багатьма годинами плакати, і їх неможливо буває ні втішити, ні приструнити. У дитячій компанії вони претендують не просто на лідерство, а на роль володаря, який встановлює свої правила ігор і взаємин, диктує всім і все, але завжди на свою користь. Можна бачити також недитяча бережливе ставлення до одягу, іграшок. Будь-які спроби зазіхнути на їх дитячу власність викликають вкрай злісну реакцію.

У переважній більшості випадків картина епілептоідної психопатії розгортається лише в період статевого дозрівання - від 12 до 19 років. У цей період дисфорії звичайно виступають на перший план. Підлітки самі починають відзначати їх спонтанність Епілептоїдні підлітки схильні до сексуальних ексцесів, а їх статевий потяг пов’язан з садистськими, а іноді мазохістськими прагненнями. У ситуаціях, де нормальна статева активність нездійсненна (наприклад, в закритому закладі з одностатевим складом), підлітки цього типу нерідко вступають у гомосексуальні зв’язки.

Істероїдний тип. Його головна риса - безмежний егоцентризм, ненаситна жага постійної уваги до своєї особи, захоплення, здивування, шанування. На худий кінець, навіть обурення чи ненависть, спрямовані на свою адресу, але тільки не байдужість. Серед поведінкових проявів істероідності у підлітків на перше місце слід поставити суїцидальність. Мова йде про несерйозні спроби, демонстраціях, псевдосуіцідах, суїцидальному шантажі.

Алкоголізм або вживання наркотиків у істероїдних підлітків також іноді носить демонстративний характер.

Нестійкий тип. У дитинстві вони відрізняються неслуханням, непосидючістю, всюди і у всі лізуть, але при цьому боязкі, бояться покарань, легко підкоряються іншим дітям. Елементарні правила поведінки засвоюються з працею. За ними весь час доводиться стежити. У деяких з них зустрічаються симптоми невропатії.

З перших класів школи немає бажання вчитися. Разом з тим, рано виявляється підвищена тяга до розваг, задоволень, ледарства, неробства.

Вони тікають з уроків в кіно або просто погуляти по вулиці. Можуть заради компанії просто втекти з дому. Все погане немов липне до них. Істинної любові до батьків вони не відчувають. Рідні для них - лише джерело коштів для на розваги.

Не здатні самі зайняти себе, вони дуже погано переносять самотність і рано тягнуться до вуличних підліткових груп. Боягузтво і недостатня ініціативність не дозволяють їм зайняти в них місце лідера. Зазвичай вони стають знаряддями таких груп.

Сексуальне життя стає для таких підлітків таким же джерелом розваг, як постійні випивки і пригоди. Освіта закидається. Ніяка праця не стає привабливою. Працюють вони тільки в силу крайньої необхідності. Вражає їхня байдужість до свого майбутнього, вони не будують планів, не мріють про яку-небудь професію.

Втечі з дому і інтернатів - нерідкий вчинок нестійких підлітків. Вони шукають асоціальні компанії, підходящого попутника, під вплив якого легко потрапляють. Нерішучість є однією з основних рис нестійких.

Конформний тип. П. Б. Ганнушкин влучно змалював деякі риси цього типу - постійна готовність підкорятися голосу більшості, шаблонність, банальність, схильність до ходячою моралі, консерватизму. Головна риса цього типу - постійна і надмірна конформність до свого безпосереднього, звичного оточення. Цим особистостям властиві недовіру і насторожене ставлення до незнайомців. Представники конформного типу - це люди свого середовища. Їх головна якість, головне життєве кредо - «думати як усі», намагатися, щоб все у них було «як у всіх» - від одягу та домашньої обстановки до світогляду і суджень по животрепетних питань. Під «усіма» зазвичай мається на увазі безпосереднє оточення. Конформна особистість - цілком продукт свого середовища. У хорошому оточенні - це непогані люди і непогані працівники. Але, потрапивши в погану середу, вони засвоюють її звичаї і звички, манери і правила поведінки, як би вони не суперечили вже наявними та яким би згубним воно не було. Хоча адаптація у них в перший час протікає важко, пізніше нове середовище стає таким же диктатом поведінки, як раніше було колишнє. Конформні підлітки, позбавлені власної критичності та ініціативи, «за компанію» легко спиваються, можуть бути підбиті на вживання наркотиків та інших психоактивних речовин, можуть бути втягнуті в групові правопорушення, на втечу з дому або на розправу з «чужаком» [28, c. 9].

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Нове про педагогіку:

Методика ознайомлення дітей з новою іграшкою у іграх дітей старшої групи дитячого садку
Поява в групі нової іграшки — завжди радісна подія. Методика ознайомлення дітей з нею визначається перш за все тими завданнями, які хоче вирішити вихователь. Якщо він ставить завдання привернути уваг ...

Вивчення параметрів діяльності вчителя
Вивчення параметрів діяльності педагога, який атестується, здійснюється за такою пам’яткою, яка, на наш погляд, відповідає цілісному сприйняттю педагогічного процесу закладу: • чи реалізує і модерніз ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com