Будова слова. Науково-ігровий урок-залік

Сторінка 2

Хитре запитання: чи є спорідненими такі слова: «ніж» і «ніжка»?

Гра на уважність: «знайди зайве слово»

(завдання: треба з групи слів відшукати слово, що не є спорідненим до інших).

1.Мова, примовляти, мовчанка, розмова, скоромовка.

2.Хліб, хлібчик, хлібороб, хлібинка, хлівець.

3.Ліс, проліс, лісник, лисичка, лісовий.

4.Село, селяни, сільський, сіль.

5.Запоріжжя, запорошений, запорожець, запорізький, пороги.

Добери споріднене слово.

Зима… (прикметник).

Весна… (іменник).

Дитина…(прикметник).

Радість…(дієслово).

Україна…(прикметник).

Запитання: які зміни можуть відбуватися в коренях слів? (чергування голосних та приголосних звуків) На дошці табличка з словами: берег, плуг, дорога, кожух, пух.

Завдання. Змінити слово так, щоб відбулося чергування.

Письмо: утворити нові слова (дібрати споріднені, щоб відбулося чергування):

1 варіант –«ходити».

2 варіант – «летіти».

Гра «Е чи И» (робота з сигнальними картами): стебло, весло, зима, село, весна, вишневий, озеро, великий, веселий, глибокий, цегляний, дев’ятий, черговий, швидкий.

Гра «Назви перевірне слово»: стежина, тижневий, шелестіти, береговий, березовий, листочок, шептати, щебече, 9вечеря), серпневий.

6. Сторінка «Словникова», «Ребусові»

1. Діти за словниками перевіряють написання слів – медаль, лимон, циклон, сметана.

2. Розгадування ребусів.

7. Сторінка «Жартівлива»

1. Ігровий прийом на уважність: визначити префікси, якщо вони є в словах: співати, співавтор, проміняти, проміння.

8. Сторінка «Кросвордова»

(4 учнів працюють самостійно біля дошки, решта групами по 4 чол. – 1 кросворд).

Висновки про написання роз, без, з, с, пре, при.

9. Гра з суфіксами

( на картинках – суфікси – хто більше з цими суфіксами утворить слів).

10. Сторінка «Щасливий випадок» (вчитель дає запитання – учні відповідають за 1 хв.).

11. Розбір слова за будовою (біля дошки «хто швидше?»: подорожник, проліски, засніжений, безхмарного, замріяного, прекрасними, соколяточка. Пояснення -2-3 хв.

12. Підбери слова за схемами.

13. Вікторина + розбір складних слів: буревій, сльзовий.

14. Сторінка «Співаночка» (виконуються пісні про морфему) – 5 хв. (Відпочинок).

15. Сторінка «Творча» (Написати твір-мініатюру за опорними словами (демонструються на дошці):

С.нє небо, ч.ста блак.ть, в.сняна пора, молоді л.сточки, білокорі б.різки, лаг.дне пром.н…

(Діти виконують завдання за вибором).

ІV. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

V. Домашнє завдання.

Скласти кросворд, ребус, або чайнворд.

Конспект уроку для третього класу

Тема. Закінчення слова.

Мета. Формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину. Вчити визначати закінчення в словах шляхом словозміни, виховувати повагу до праці хліборобів, бережливе ставлення до хліба".

Хід уроку

1.Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.

- Ви вже знаєте , як будуються текст і речення. Слова також мають свою будову. Досі ми ділили слова тільки на склади. Але в них можна визначати й інші частини, які мають певне значення. Вивчаючи складові частини слова, ви дізнаєтесь, як утворюються слова, як вони будуються, яких нових значень можуть набувати. Над темою "Будова слова" ми працюватимемо довго. Ви будете виконувати багато цікавих вправ, які допоможуть вам краще вивчити рідну мову.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Закони композиції та їх наочне демонстрування у навчанні
У дизайнерській діяльності уміння застосовувати закони композиції у творчих проектах дуже важливе. Незалежно від того, яку із сфер дизайну студент вивчає (модельєр, графік, фотовідеодизайн і т.д.), в ...

Життя та діяльність Л.І. Мечникова - освітянина, ученого, громадського діяча
У статті висвітлюються основні етапи життя та діяльності Л. І. Мечникова, аналізується практика його взаємодії з представниками різних національних культур. Ключові слова: педагогічна діяльність, осв ...

Навігація по сайту

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com