Будова слова. Науково-ігровий урок-залік

Сторінка 1

Мета. Закріпити знання учнів про морфемну будову слова, незмінність основи та змінність закінчення спорідненість слів, знання про корінь, префікс, суфікс, як значущі частини слова;

Узагальнити знання про зміни в коренях слів (чергування голосних та приголосних), правопис префіксів роз-, без-, з-, с-, при-, пре-, про словотворчу роль префіксів та суфіксів. Закріпити вміння самостійно виконувати морфемний аналіз слів, підбирати слова до поданих схем, вчити учнів розв’язувати кросворди, ребуси, чайнворди, самостійно складати морфологічні шаради. Навчати учнів точно і вільно розмовляти, формулювати правила, ставити і вирішувати проблеми, проблемні ситуації, спонукати дітей до міркувань, порівнянь, доведення;

Розвивати лінгвістичну пам’ять, увагу й інтерес до мови в ц3ілому, сприяти розвитку культури усного й писемного мовлення;

Виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до різноманітних мовних явищ, повагу і шану до рідної мови, землі, синівські почуття до природи, любов до матері.

Обладнання. Графічна дошка, переносні графічна та магнітна дошки, таблички («Перевір з па словником» з цитатами до творів відомих письменників), сигнальні картки, орфографічні словники.

Хід уроку

І. Організація класу, повідомлення теми, завдань уроку, знайомство з календарем уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання ( вміння складати морфологічні шаради).

Перевірка домашнього завдання (складених учнями шарад та правил на визначення морфем).

Сторінка уроку «Парадова»

Розгадування шарад, запропонованих вчителем:

А) корінь не важко в «путівці» знайти, префікс побачиш у «сутінках» ти, знайдеш у «збірнику» суфікс у мить. Разом навколо планети летить.

Б) корінь в слові «вихідний», там і перший префікс мій, другий – в слові «набуття», разом – родич відкриття.

2. Сторінка «Кмітлива»

3. Бесіда про закінчення та основу. (Правила, приклади).

3. Мовна гра «Замкни ланцюжок».

Називається слово (наприклад, весна), підкреслюється кінцева буква основи Н, далі називають слова, основа яких починається на Н (наприклад, номер) і т.д.

При цьому кожен учасник прагне дібрати іменник з початковим (кінцевим) звуком основи першого слова «Весна» («в»), щоб замкнути ланцюжок: весна-номер річка-Київ.

4.Бесіда про корінь слова (визначення кореня та споріднених слів).

4. Сторінка «Чайнворда».

Кожне слово в чайнворді – односкладовий іменник ( в якому): дітям дається завдання, а вони записують на дошці слова.

Синонім слова «покрівля» (дах).

Співочий колектив (хор).

Сім’я бджіл – (рій).

Спиртовий розчин хімічного елемента для дезинфікації ран (йод).

Корінь слова «подарунок» (дар).

Український відповідник російського слова «вєщь» (річ).

Талон з каси про оплату купленого товару (чек).

Домашня тварина, яку особливо полюбляють діти (кіт).

5. Сторінка «Ігрова».

Проблемне запитання до учнів.

чим відрізняються 2 групи слів:

Сніговій, хурделиця, метелиця, завірюха, хуртовина, хуга, заметіль, віхола, завія (синоніми).

Сніговій, сніг, снігопад, сніжинка, сніжок, снігурі, засніжений.

Снігурочка, сніговиця…(споріднені слова).

Проблемні запитання: яка різниця між словами-синонімами і спорідненими словами?

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Особливості сприймання дошкільниками поняття про величину предметів
Розглянемо програму з формування математичних уявлень про величину предмета в кожній з вікових груп. Друга молодша група Цей розділ програми пов'язаний з розвитком початкових уявлень у дошкільників п ...

Мета і завдання гуртка образотворчого мистецтва
Метою гуртків є забезпечення для дітей цілісного сприймання сучасного культурного простору України, розвиток у дошкільників творчої активності. Розв'язуються наступні завдання: 1. Ознайомлення з обра ...

Навігація по сайту

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com