Роль пісенної творчості в розвитку творчої активності дошкільнят

Педагогіка і освіта » Формування пісенної творчості у дітей дошкільного віку » Роль пісенної творчості в розвитку творчої активності дошкільнят

Сторінка 4

Третій ступінь складності. Самостійне створення всієї пісні однією дитиною, яка повинна передати різні інтонації - і спокійного, й співчутливого запитання, і ледь жалісливої відповіді.

На експериментальних заняттях були присутні лише шестеро дітей і завдання між ними були розподілені так: завдання першої складності були доручені Ірі В. і Сергійкові Г. Хоч Іра - дівчинка музикальна й непогано впоралася із завданням, але дуже сором'язлива, загальмована. Треба було зміцнити її впевненість, підкресливши, що їй першій дається завдання, бо вона добре з ним упоралася минулого разу. У Сергійка рівень музичного розвитку невисокий, а хлопчик він кмітливий, і якщо він переживе певне розчарування від відчуття неспроможності втілити те, що він почуває, то це може загальмувати його розвиток в майбутньому.

Завдання другого ступеня складності дали Марині Д. і Саші Б. Марина повинна заспівати першу фразу, тобто виконати складніше завдання і тим полегшити становище Саші, який виконав завдання з труднощами, неточно інтонуючи.

Завдання третього ступеня складності доручили Мишкові М. і Наталці Я. Ці діти творчо активні. Проте Мишко виявив під час констатації розгубленість, зустрівшись із незнайомим завданням, отже, його активність виявлялася тільки в знайомій сфері. Необхідно було перевірити його вдруге. Наталка, навпаки, діяла надто рішуче, необдумано. Важливо тепер було звернути її увагу на якість продукції, пробудити в неї здатність до самокритичної оцінки своїх дій.

З продукції і процесу дитячої творчості можна було судити, чи мала прямий вплив пісня, використана як зразок, чи ні.

Можна сміливо говорити про вплив зразка на наступну творчість дітей. Вони, безперечно, відчули й спробували відтворити ліричний характер мелодії зразка у своїх поспівках. Треба відзначити також і прохальні інтонації в репліках киці, що доводиться характером мелодичної лінії, ладовою та ритмічною організацією дитячих творів.

Інтонації відповіді на слова "молока хоч трішечки" діти розв'язали по-різному. Насамперед, слід підкреслити, що вони не використали буквально мелодичну лінію відповіді, а в деяких випадках (Саша, Мишко, Наталка) навіть змінили напрям мелодії. Але діти по-різному виражали "жалібне прохання", застосувавши різні музичні засоби. Іра проспівала секундову поспівку з низхідним рухом, зупинившись на нестійкому звуці (IV ступінь), що надало характеру невпевненості, чекання. Сергійко проспівав зменшену кварту, яка також ішла вниз, що звичайно падає мелодії напруженого характеру, до того ж, нижнім звуком цього інтервалу був VII ступінь, і це посилило тяжіння до тоніки. Усі ці засоби підкреслили мінорний лад і тим сприяли осмисленій передачі настрою літературного тексту. В процесі розвитку мелодії Саша змінив тональність фа мінор і закріпився в тональності мажорної домінанти, переконливо виразивши інтонації скарги завдяки використанню інтонації малої секунди (фа-мі-бекар).

Наталка також для вираження цієї інтонації застосувала малу секунду і низхідний рух на малу терцію - прохання звучить досить переконливо. Тільки Мишкові це не вдалося.

В цілому треба відзначити, що діти добре відчули характер пісні й спробували виразити інтонації прохання в другій побудові - у відповіді. Це вдалося їм зробити без прямого наслідування, новими засобами вираження. Вони застосували секундові ходи, зменшену кварту, зупинку на нестійких звуках - отже, не усвідомлюючи, чисто імпульсивно вони застосували саме ті засоби, які можна було б використати й під час свідомих пошуків. Але ці інтуїтивні удачі народилися внаслідок умисного бажання виразити відповідне почуття.

Тільки дві останні ноти пісні-зразка і мелодії Марини різні. Слідом за Мариною співав Мишко, який точно відтворив Маринину мелодію. Наталка, яка виконувала завдання після них, вже не повторила їхні мелодії. Мишко, очевидно, йшов не за зразком пісні, а за варіантом, придуманим Мариною, бо помітив ті зміни, які придумала вона. Проте він зробив і свій вклад: змінив тональність на одноіменний мажор. Але через те, що при цьому ля-бекар звучав нечисто, тут важко говорити про тональність.

Отже, ця частина пісні не відзначається використанням нових засобів пісенної виразності.

Оцінюючи результати проведеного експерименту, треба особливо відзначити ставлення дітей до творчих завдань. Спершу, щоб викликати зацікавленість дітей, була створена атмосфера, близька до гри. "Ви немовби композитори", - казали дітям. Для них ця пропозиція була несподіваною і дуже захоплюючою. Уже в процесі занять став очевидний великий інтерес дітей до нової діяльності. Але особливо вартий уваги такий факт, що після занять (на яких діти і грали, і танцювали, тобто в них було багато яскравих переживань), одягаючись на прогулянку, вони дружно продовжували імпровізувати мелодію на задані їм слова Вони проспівували всю мелодію, ставили запитання, відповідали - і все це з великим захопленням.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Можливості ігор у формуванні пізнавальної активності
Гра є одним з найцікавіших видів людської діяльності, провідною діяльністю дитини, засобом його всебічного розвитку, важливим методом виховання. Її назвали "супутником дитинства", хоч у жит ...

Основні поняття дослідження
Оскільки, одне із завдань дослідження полягає в уточненні основних понять, тому зупинимось на розгляді нижче зазначених термінів: педагогічна праця, педагогічний процес, педагог, престиж, характер та ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com