Роль пісенної творчості в розвитку творчої активності дошкільнят

Педагогіка і освіта » Формування пісенної творчості у дітей дошкільного віку » Роль пісенної творчості в розвитку творчої активності дошкільнят

Сторінка 2

З великим задоволенням інсценують діти українську народну пісню "Ой єсть в лісі калина". Вони інтонаційно чисто ведуть мелодію, правильно передають зміст і характер твору, супроводжуючи спів імітаційними рухами (ламають цвіт калини і в'яжуть в пучечки). У приспіві на слова "комарики-дзюбрикн" діти поєднують спів з танцювальними рухами.

Вже з наведених прикладів можна зробити висновок, що інсценізацію подібних народних пісень можна робити на основі текстового змісту, пробуджуючи в дітей творче ставлення до виконуваного твору. Ми мали можливість спостерігати, як діти самі ведуть хороводи, інсценують народні пісні.

Поруч з інсценуванням народних пісень запроваджується також творче музикування. Для розвитку чистоти інтонування дітям пропонується на перших заняттях повторне проспівування мелодії, доспівування неза-кінчених фраз пісні, самостійне створення невеликих уривків з кількох звуків.

Правильне слухове сприйняття, свідоме ставлення до якості свого власного і загального співу виховується під час виконання спеціальних вправ, наприклад імітування співу зозулі ("ку-ку"), луни ("А-у"), наслідування звучання труби ("ту-ру-ру", "тра-та-та") тощо.

Відома музична гра "Луна" добре розвиває музичну пам'ять, активізує увагу, привчає дітей до злагодженого співу. Для проведення цієї гри діти поділяються на дві групи. Одна виконує "луну вчителя", друга - "луну Оленки".

Вихователь співає:

Перша група дітей, наслідуючи луну вчителя, тихенько повторює:

Оленка співає:

Друга група дітей, наслідуючи луну Оленки, тихесенько повторює:

У ході гри склад граючих постійно змінюється. Це викликає захоплення і активізує всіх учасників гри.

Кожен твір за допомогою музичних виражальних засобів передає відповідний настрій - радість, смуток тощо. Діти краще розуміють ці засоби, якщо вчитель пояснює їх на конкретних народнопісенних творах. Взяти хоча б російську народну пісню "На зеленом лугу". Вихователь розповідає дітям, що хлопчик знайшов "веселуху-дудочку", як часто її називають діти. Він радіє з цього приводу і весело виграє на дудочці. Але той, хто загубив іграшку, сумує. Почуття смутку можна передати виражальними засобами музики, проспівавши мелодію із сумними інтонаціями в мінорі. У тексті першого куплета замість слів "раз нашел" при допомозі вихователя діти знайшли відповідну заміну - "потерял".

Творчий процес вивчення народної пісні весь час ускладнюється. Так, продовжуючи роботу над українською народною піснею "Галя по садочку ходила", вихователь створює нову творчу ситуацію: друзі знаходять загублену хусточку і повертають її Галі; дівчинка, вклонившись, бере хусточку і сідає на своє місце. Вихователь підказує дітям, що доцільно було б не тільки вклонитися, а й подякувати друзям за знахідку. При допомозі вихователя діти придумують віршований текст подяки:

Коли діти добре засвоїли пісню і вже хороше виконують її, вихователь далі ускладнює творчі завдання. Хоч діти гарно співають та інсценують пісню, але вони виконують одну і ту ж мелодію в унісон. Пояснюємо, що такий спів зветься одноголосим. А хіба пісні завжди виконуються тільки в один голос? Діти правильно відповідають, що пісні можна співати на кілька голосів (багатоголосне).

У процесі створення нових варіантів мелодії дитина безліч разів уважно проспівує про себе відому їй пісню, внаслідок чого фіксується увага на окремих інтонаційних зворотах, детальніше аналізується мелодичний рисунок пісні та інтенсивніше виникають слухові уявлення.

Процес створення мелодичних варіантів досить активно впливає на формування музичних здібностей дитини і сприяє кращому засвоєнню народних пісень.

Отже, цілеспрямовані творчі завдання допомагають дітям глибше сприйняти твір, спонукають до появи нових думок, викликають у дитячій свідомості нові образи, уявлення, поняття, пробуджують почуття естетичної насолоди.

Творча атмосфера благотворно впливає на розвиток самостійності дітей. Кожна дитина має змогу (чи то у створенні нової мелодії або варіанта пісні, чи то у втіленні змісту твору в гру-інсценізацію) проявити свої творчі здібності. Вивчення народних пісень стимулює творчу активність дітей. Важливо тільки вміло використовувати різноманітні прийоми, узгоджуючи їх з відомими методами виховання.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Інноваційні технології реалізації навчально-виховного процесу
Конструювання навчального процесу в сучасній педагогічній літературі розглядається з двох сторін: навчання через інформацію і навчання через діяльність. Особливу роль у контекстному навчанні грають а ...

Структура педагогічної діяльності
Діяльність сучасного педагога має складну структуру. Психологічна наука розглядає її як багаторівневу систему, компонентами якої є ціль, мотиви, дії і результат. Натомість стрижневим підходом педагог ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com