Дитячий фольклор - один з видів пісенної творчості

Педагогіка і освіта » Формування пісенної творчості у дітей дошкільного віку » Дитячий фольклор - один з видів пісенної творчості

Сторінка 1

Дитячий фольклор - багатожанрова система, що складається із прозових, речитативних, пісенних та ігрових творів. До дитячого фольклору зараховують як творчість самих дітей, так і твори, що виконуються для дітей дорослими. Такий поділ виникає з того, що ігрові і ритміко-інтонаційні можливості дітей залежать від віку. У ранньому віці (з перших днів народження і десь до трьох - трьох з половиною років) емоційний, моторний і розумовий розвиток дитини лежить цілком на обов'язку дорослих. Дорослі виконують для дітей раннього віку колискові пісні та різні забавлянки (утішки).

Жанри колискових і забавлянок мають виховне і комунікативне призначення. Особливо велика в них роль інтонації - як мовної, так і музичної. Саме тому колискові пісні і забавлянки - суттєвий складник не тільки фольклору, але й народної педагогіки.

Другу частину дитячого фольклору становлять твори, виконувані дітьми середнього і старшого віку. До них належать твори, що співаються або ритмічно промовляються: ігрові пісні, дражнилки, лічилки, небилиці, заклички, жартівливі пісні, а також прозові приповідки, скоромовки, загадки, казки. Частина з них складена дорослими для дітей, але велика кількість - це творчість самих дітей.

Дитячий фольклор несе різнобічне навантаження. Крім завдань розумового й емоційного розвитку, про що вже говорилося, ігри, пісеньки, дражнилки та ін. жанри і форми дитячої творчості скеровані найперше на вдоволення потреб дитини у спілкуванні. Допитливий дитячий розум постійно прагне до контактів: діти спілкуються з дорослими та поміж собою; пізнаючи світ, вони намагаються відтворювати звуки навколишнього середовища, в тому числі - запозичують пісні дорослих (як правило, переробляючи їх на свій лад, згідно дитячого сприймання і розуміння).

Багато дитячих ігор є наслідуванням вчинків, обрядів, процесів праці дорослих. Дитячі розваги, отже, паралельно мають і величезний практичний сенс: наслідуючи дорослих, дитина у такий спосіб оволодіває навичками, необхідними у житті, призвичаюється до сівби, жнив, догляду за худобою, роботи на подвір'ї і в домі. Мудрість народної педагогіки - у повсякденному залученні дитини до праці - і безпосередньо, і в ігрових формах.

Колискові пісні починають співати дитині з перших днів її життя. За часів язичництва співові над колискою надавалося значення оберегу: вважалося, що певні інтонації і "магічні" слова можуть вберегти немовля від хвороб та інших нещасть. Підтвердження "магічної" дії співу над колискою давні люди бачили в тому, що материнська пісня справді впливає на немовля заспокійливо. Згодом первісні уявлення вивітрилися і спів-оберег перетворився на колискову пісню.

Загалом тематика колискових пісень широка. Крім зрозумілих дитині образів і сюжетів, використовуються в ролі колискових і інші - в тому числі ліричні, баладні, навіть жартівливі пісні із "дорослого" репертуару. Жінка, співаючи дитині, нерідко, як писав Т.Г. Шевченко, "Свою нудьгу переливала в свою дитину".

Відомі факти, коли мати постійно співала над колискою баладу, - наприклад, "їхали козаки із Дону додому" ("Про Галю") і дитина спокійно засинала. Лагідний голос, знайомі інтонації робили свою справу.

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Вправи та ігри з профорієнтації
Вправа «Ланцюжок професій» Вправа використовується для розвитку вміння виділяти ять загальне в різних видах трудової діяльності. Дане вміння може виявитися корисним у випадках, коли людина, орієнтуюч ...

Визначення рівня логіко-математичного розвитку дітей за допомогою спостережень у природі
З раннього віку діти починають спостерігати у природі, засвоювати систему понять різного змісту, у тому числі й поняття про групу однорідних предметів. Дітям цікаво досліджувати у природі, спостеріга ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com