Вивчення ліричних творів Б. Олійника

Сторінка 2

Отже, у циклі «Кредо» Б. Олійник розкрив багатий внутрішній світ людини. Це людина високої громадянської свідомості, невіддільна від народу, спадкоємець усіх душених багатств людства. Вона керується принципами, найцінніші норми загальнолюдської моралі.

«На березі вічності». У циклі «Кредо» є вражаючий образ: «мертві очі двадцяти мільйонів», що «чатують у пильному безсонні». І в інших творах Б. Олійника повторюється мотив величезної відповідальності нас, живих, перед тими, хто живе в народній пам'яті («Батьки і діти», поема «Урок»). Ці твори перегукуються своїм ідейним змістом з такими відомими поезіями, як «Я знаю, никакой моей вини .» О. Твардовського, «Реквием» Р. Рождественського.

По-різному можна провести аналіз чудового твору Б. Олійника.

Перший варіант. Тихо звучить музика. То може бути пісня «Степом, степом .» (слова М. Негоди, музика О. Пашкевича) або «Мрії» Р. Шумана. І на тлі цієї мелодії учитель проникливо читає «На березі вічності». Потім — кілька хвилин зосередженого роздуму над почутим. І все.

Цей спосіб аналізу забезпечує високу емоційність сприймання. Але ж завдання вчителя значно ширше, він повинен впливати і на почуття, і на розум учнів, розвивати їх мову, вчити висловлювати свої думки й почуття. Тому такий метод можна застосувати не в кожному класі.

Другий варіант. Учитель читає уривок поезії від початку — до слів: «і нєсть їм кінця і начала» (можна теж на фоні музики). Вірш написаний п'ятистопним амфібрахієм, ритм якого нагадує ритм траурного маршу. Розбивка рядків на сходинки допомагає читцю підібрати правильні інтонації, паузи та логічні наголоси.

Після хвилини роздумів учні відповідають на запитання:

1. Який прийом вжив поет у творі? Чи можете привести приклади його використання з історії української літератури?

У поезії Б. Олійника використано прийом видіння, тобто образ, що постає в уяві, уві сні. Поет наче буквально «розшифровує» метафоричний вислів: живі у пам'яті народу. І перед нами проходять, наче живі, ті незабутні двадцять мільйонів, що навічно залишилися на полі битви — і в наших серцях.

Цей прийом іде від класичної літератури. Згадаймо хоча б видіння в поемі «Сон» Т. Г. Шевченка, в поезії «Каменярі» І. Я. Франка. Наш поет, застосувавши традиційний прийом, створив картину, яка вражає нас і зворушує до сліз, викликає почуття святої шани до тих, хто віддав своє життя за щастя прийдешніх поколінь, збуджує прагнення бути гідними синами й внуками безсмертних героїв.

2. Які поетичні образи і деталі особливо нас хвилюють?

Напевно, юнаки й дівчата скажуть про матерів, наречених, дружин, які до смерті не перестають чекати повернення з війни своїх рідних і близьких. Звернімо увагу на порівняння жінок зі «зляканими птицями» (в пам'яті постане Ярославна, що готова полетіти «зигзицею» за милим), на стилістичну роль архаїзмів (грядущі, сущі, нєсть їм кінця і начала та ін.).

Серед тих, хто проходить у величному мовчанні, і батько ліричного героя, тепер уже молодший за свого сина.

3. Який заповіт дають нам герої, що загинули під час Великої Вітчизняної?

Учні читають уривок від слів: «Сини наші вірні» — до слів: «І наших знамен краснотали».

Третій варіант. Учні самостійно працюють над поезією, готуючи відповіді з широким використанням тексту за даним планом:

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Аналіз технічних і дидактичних засобів навчання
Засоби навчання – це різноманітні матеріали і знаряддя навчального процесу, завдяки яким більш успішно і за короткий час досягаються визначені цілі навчання. До засобів навчання належать підручники, ...

Вікові особливості музичного розвитку дітей молодшого шкільного віку
Однією із цілей музичного виховання є музичний розвиток дитини. Музичний розвиток, вважала Н. Ветлугіна, - складне явище. Між його компонентами встановлюються різноманітні взаємозв'язки: між природни ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com