Опрацювання тексту на уроках розвитку зв’язного мовлення

Педагогіка і освіта » Навчання побудови тексту » Опрацювання тексту на уроках розвитку зв’язного мовлення

Сторінка 1

Теоретичні знання про текст і його характерні ознаки повинні стати основою для створення власного тексту учнями початкової школи. Треба вчити дітей орієнтуватися в завданнях та умовах спілкування. Учні повинні знати, для чого вони створюють свій текст, кому він буде адресований. Повинні вміти планувати хід думки, обміркувати попередній план розгортання задуму, намітити тезу висловлювання, обдумати висновки і кінцівку.

Працюючи над своїм твором, учень порівнює компоненти свого тексту з кращими варіантами, вносить поправки. Для того, щоб твір став яскравим і насиченим, треба дібрати такі мовні засоби, які характерні для даного типу і стилю тексту.

Написання тексту-опису "Мій котик".

Створення будь-якого тексту розпочинається з орієнтування в умовах спілкування. Слід з ясувати, для чого створюється дане висловлювання, кому буде адресоване. Треба створити такі умови, які б викликали внутрішнє спонукання висловити свої думки і почуття, бажання розповісти про свої враження.

Діти, уявіть, що у вас є дуже гарний котик і ви хочете описати його своєму дідусеві. Якщо ми хочемо описати когось чи щось, то що це буде за текст? (Опис)

Про що ви розкажете у своєму тексті? (Про те, який котик, його ознаки)

Кому буде адресований ваш текст, одній близькій людині чи багатьом незнайомим людям? (Близькій людині)

Для чого ви створите свій текст? (Щоб дідусь уявив котика)

Обов’язково треба нагадувати дітям про те, що речення повинні бути розташовані в логічній послідовності. Нагадувати, що кожне наступне речення уточнює, розкриває задум попереднього, доповнює його.

Діти, не забувайте, що речення повинні бути у логічній послідовності, що треба свою думку доводити до кінця. Якщо скажете, що у котика гарні очі, то про що будете розповідати у наступному реченні? (Про колір очей, форму)

Після цього доцільно згадати про будову тексту. Для узагальнення знань про будову тексту-опису варто використати схему, що подана у статті О. Лобчук [Лобчук]

Обов’язково треба запитати дітей, чи може бути текст без зачину чи без кінцівки, основної частини. І зробити такай висновок, у якому нагадати, що у тексті повинні бути наявні усі частини тексту, інакше то буде не текст.

Чи може бути текст без зачину? (Ні) Чому?

А чи може бути текст без основної частини? (Ні) Чому?

А може існувати текст без кінцівки? (Ні) Чому?

Отже, для того, щоб утворився текст, повинні бути наявні усі частини: зачин, основна частина, кінцівка. Пам’ятайте про це!

Коли будете будувати текст, то про що розкажете у зачині? (Про те, що у мене є котик)

Про що у основній частині? (Його ознаки)

Про що у кінцівці? (Що я люблю свого котика)

Як починаємо писати кожну частину тексту? (З абзацу) Чому?

Скільки абзаців буде у тексті, який ви напишете? (3) Чому?

Треба постійно нагадувати про те, що до будь-якого тексту можна дібрати заголовок. І про те, що заголовок можна дібрати відповідно до теми і основної думки тексту.

Діти, якщо ми будуємо текст, то що до нього можна дібрати? (Заголовок)

Відповідно до чого? (До теми і основної думки)

Доберіть заголовок до свого тексту відповідно до теми тексту.

Перед тим, як писати текст, треба дібрати мовні засоби для вираження думки. Оскільки зараз працюємо над створенням тексту-опису, то треба дібрати прикметники, які є ознаками тваринки.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Аналіз методичної літератури із проблеми дослідження
Використання під час уроків і позакласних занять із математики елементів з її історії є не лише ефективним засобом розвитку інтересу учнів до предмета, але й має пізнавальне і виховне значення. Проте ...

Вивчення вікових показників лісових систем
У лісовій екології, лісівництві і лісовій таксації загальноприйнятим є застосування для визначення віку деревостану класів віку та віднесенням їх до вікових груп. Для більшості деревних порід, що зро ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com