Робота над текстом у зв’язку з вивченням лексико-граматичного матеріалу

Педагогіка і освіта » Навчання побудови тексту » Робота над текстом у зв’язку з вивченням лексико-граматичного матеріалу

Сторінка 1

Формування у молодших школярів мовленнєвих умінь слід здійснювати в зв’язку із опорою на вивчення лексико-граматичного матеріалу, зокрема із здатністю частин служити засобами зв’язності тексту.

Для того, щоб школярі поступово і неухильно опановували навички послідовного викладу думок, їм треба дати певний мінімум знань про закономірності побудови зв’язного мовлення, організовувати тренувальні вправи. Цьому сприяє зміст і структура підручників з української мови для 4-річної початкової школи.

Школярам варто пропонувати різноманітні вправи, наприклад:

аналіз тексту для визначення слів, що поєднують речення;

порівняння двох текстів в одному з яких речення сполучаються за допомогою абсолютного повтору, а в другому - різними словами, що називають той самий предмет;

заміна невиправданого повтору;

встановлення пропущеного засобу зв’язку.

Опрацьовуючи з другокласниками тему "Слова, які означають назву предметів (іменники)" вчитель може поряд із вивченням основного матеріалу пропонувати учням такі завдання.

1. Прочитайте текст.

Наша Батьківщина

Та земля, де ти народився, зветься Батьківщиною. Наша Батьківщина найкраща в світі. Сусідні держави з надією і любов¢ю дивляться на нашу Батьківщину.

Яке слово постійно повторюється? (Батьківщина)

Для чого це робиться? (Вчитель застосовує виправданий повтор)

2. Прочитайте тексти.

Маленьку білу кицю звали Пушинкою. Настя підібрала кицю на вулиці. У киці була перебита лапка. Дівчинка дбайливо доглядала кицю. Скоро лапка загоїлася. Киця залишилася жити у Насті.

Маленьку білу кицю звали Пушинкою. Настя підібрала її на вулиці. У тваринки була перебита лапка. Дівчинка дбайливо доглядала звірятко. Скоро лапка у киці загоїлася. Пушинка залишилася жити у Насті.

Про кого в них розповідається?

Яке слово постійно повторюється у першому тексті? Чи заважає це слово сприймати текст?

Які слова використано у другому тексті для того, щоб не повторювалося слово ²киця²?

Як ви гадаєте, для чого це зроблено? (Для уникнення повторів)

3. Прочитайте текст.

Під моїм вікном росте берізка. У берізки стрункий стовбур. У берізки біла кора з чорними цяточками, тонкі опущені віти. Влітку берізка вкрита зеленими листочками.

Яке слово у тексті повторюється?

Якими словами можна уникнути цих повторів?

Замініть слово "берізка" іншими, близькими за значенням, щоб уникнути повторів.

Під час вивчення теми "Слова, які означають назву предметів (іменники)" слід також вчити дітей замінювати родові поняття видовими в використовувати як засоби зв’язку.

1. Підкреслені слова замініть одним, що означає назву багатьох предметів.

А). У саду ростуть вишні, сливи, груші. Ці дерева фруктові.

Б). Ведмідь, вовк, лисиця живуть у лісі. Це лісові … (тварини).

В). Суниця, ожина, чорниця, малина - … (ягоди).

Г). Дуб, клен, сосна - … (дерева).

Д). Шпак, голуб, горобець - … (птахи).

Займенник у 2 класі як частина мови не вивчається. Але діти на практичному рівні знайомляться з тим, що займенники не називають того, про кого або про що йде мова, а тільки вказують на них. Діти також повинні знати, що займенники дають можливість уникнути одноманітності в тексті, що викликана повторенням одних і тих самих повнозначних слів.

Ознайомлення другокласників із займенниками має велике значення для розвитку мовного чуття, усунення одноманітності думки.

Учні 2 класу повинні усвідомити роль займенника в реченні. З цією метою вчитель організовує спостереження за займенниками. Здійснити це можна таким чином: дітям пропонується визначити, про кого йдеться в тексті - "Вона була тиха і несмілива. У класі була непомітна. Вона ніколи нікому не заважала".

Варто провести таку бесіду:

Чи можемо ми сказати, про кого йдеться в даному тексті?

Чому не можемо?

Страницы: 1 2 3 4

Нове про педагогіку:

Сутність принципу наочності у навчанні молодших школярів
У початкових класах застосування наочності має на меті збагачення й розширення безпосереднього чуттєвого досвіду учнів, розвиток спостережливості, пізнання конкретних властивостей предметів під час п ...

Дидактичний потенціал відеоматеріалів для формування та розвитку іншомовленнєвих умінь учнів 5 класу
Сучасний освітній процес важко уявити без використання засобів масової комунікації, серед яких особливе місце належить відеоматеріалам. Їхнє використання на заняттях з іноземної мови відкриває перед ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com