Розширення словника учнів 4-го класу за допомогою дидактичних ігор на уроках української мови

Педагогіка і освіта » Збагачення активного словника учнів початкових класів засобами дидактичних ігор у процесі вивчення української граматики » Розширення словника учнів 4-го класу за допомогою дидактичних ігор на уроках української мови

Сторінка 2

Урок на тему "Відмінювання іменників" з використанням дидактичних ігор.

Мета: ознайомити учнів із відмінюванням іменників, назвами відмінків та відмінковими запитаннями; розвивати мислення учнів, вміння спостерігати за мовними явищами, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Обладнання: опорна схема "Іменник", квітки з назвами відмінків і їхніми запитаннями.

Хід уроку

І. Організація класу

Діти приготуйтесь до уроку української мови.

ІІ. Удосконалення каліграфічних навичок

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення про іменник.

(Демонстрація опорної схеми.)

Пригадайте все, що ви знаєте про іменник:

Що означає? Назвою чого є? Які бувають? Як змінюються?

2. Розповідь учителя.

Предмети, що оточують нас, мають різну форму. (демонстрація олівця, крейди, підручника, квітки тощо.)

Слова, як і предмети, також можуть мати різну форму. Це відбувається тоді, коли у слові змінюються тільки закінчення, а значення залишається незмінним.

Наприклад, слово книга має такі різні форми. (Запис на дошці.)

книга

книги

книгу

книгою

у книзі

Форми одного й того ж слова треба відрізняти від інших спільнокореневих слів, які мають іншу будову, інше значення: книжка, книгарня, книжковий.

3. Робота з текстом.

(Запис на дошці.)

Прочитайте. Виправте помилки і виділять закінчення у змінених іменниках.

У роботі не жалій (руки).

Хвала (руки), що пахнуть хлібом.

Майстер на всі (рука).

Працьовитими (руки) весь світ тримається.

Зняття у (руки) не носити.

Скажіть, змінені слова - це форма одного і того ж слова чи це спільнокореневі слова? Доведіть.

ІV. Повідомлення теми та мети та завдань уроку

Отже, ми знаємо, що іменники, пов’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють свої закінчення, тобто вживаються в різних формах. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками. Сьогодні ми розпочинаємо вивчати відмінювання іменників.

Ми будемо вчитися змінювати іменники за відмінками, які:

Наче лицарі казкові,

Вірно служать рідній мові:

Так слова єднати вміють,

Що усі їх розуміють.

У Країні Відмінків дуже суворі закони. Потрапити до кожного міста можна тільки тоді, коли правильно поставиш питання до іменника. Отже, починаємо їх вивчати.

V. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу

1. Знайомство з назвами відмінків.

На дошці дві квітки із з ємними пелюстками. Під час читання вірша про відмінки пелюстки знімаються з квіток і розміщуються на вертикальних наборних полотнах. З одного боку назви відмінків, з іншого - запитання.

До іменника в гостину

Завітала вся родина.

Мов пелюстка у барвінку,

Розмістилися відмінки.

Місця вистачило всім,

Бо було їх рівно сім.

Називний питає: хто ти? що ти? А орудний хоче знать: ким? чим?

Хоче він про наслідки роботи У труді орудуй разом з ним.

і про тебе чути лиш похвали. Хоче знать: що здатний ти утнути?

Що тебе, як приклад називали. Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?

Родовий доскіпує свого - А місцевий - де? В якому місці?

хоче знати він: кого? чого? Хоче знати - у селі чи в місті?

І про тебе знать, якого роду, Пропадає десь одвічно

що немає роду переводу. Сьомий брат - відмінок кличний.

Все давальний дасть - не жаль йому, Всі гукають: "Брате, брате!"

але хоче знать: кому? чому? Де ж це він? Всі хочуть знати.

Знать про тебе, гожого на вроду, Ось зібралися усі:

що даєш і ти своєму народу? Сім братів, відмінків сім

У знахідного свої потреби: Бережуть, любові гідну,

він - кого? і що? - питає в тебе. Нашу мову з вами рідну.

І кого всі ми за друзів маємо, Д. Білоус

І що друзі роблять нам навзаєм?

Скільки відмінків мають іменники?

Скільки відмінків відповідають на певні питання?

2. Запис відмінків до зошита.

Називний Н. хто? що?

Родовий Р. кого? чого?

Давальний Д. кому? чому?

Знахідний З. кого? що?

Орудний О. ким? чим?

Місцевий М. на кому? на чому?

Кличний К.

3. Робота з таблицею.

Впр.110, с.54-55.

4. Читання правил, наведених на с.54, 55 підручника.

VІ. Закріплення та осмислення нових знань

1. Практична робота.

Спробуйте за зразком відмінювання іменника моряк змінити за відмінками іменник мама.

2. Осмислення назв відмінків.

Повторимо разом назви відмінків. Як ви гадаєте, чому відмінки мають такі назви?

Очевидно, назви відмінків пов’язані з тим значеннями, яких набувають іменники у цих відмінках, і з роллю іменників у мовленні.

Наприклад, іменники у формі називного відмінка означають назви предметів, і тому це початкова форма іменника. Це гордий відмінок, він не потребує допомоги прийменників і виконує граматичну працю самотужки.

Родовий відмінок має найбільше прийменників і виражає найбільше значень. Проте він не завжди потребує допомоги прийменників. Щоб вам легше було запам’ятати запитання цього відмінка, я підкажу допоміжне слово - нема кого? чого? - сонця, книжки, настрою тощо.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Нове про педагогіку:

Концептуальні положення
Багато педагогів відзначають високу ефективність застосування дослідницьких прийомів і методів у навчанні для поглиблення інтересу учнів до пізнавальної та творчої діяльності, для формування в них ві ...

Українська народна педагогіка як педагогічна система
Народна педагогіка - цілісна педагогічна система. Вона будувалася на емпіричних знаннях, реальних життєвих потребах., була зумовлена соціально-економічним життям народу, необхідністю підготувати гідн ...

Навігація по сайту

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com