Характер та об'єм навчальних матеріалів, присвячених мистецтву України ХVII – XVIII ст

Педагогіка і освіта » Методичні особливості вивчення мистецтва України ХVII-XVIII століть на уроках художньої культури » Характер та об'єм навчальних матеріалів, присвячених мистецтву України ХVII – XVIII ст

Сторінка 2

Перша група, ви відкриваєте підручник на сторінці 100 і опрацюйте стор. 100–101, підпункт «Шкільна драма». Ознайомтесь з поняттям «шкільна драма», та через 15 хвилин будьте готові відповісти на питання шосте в кінці параграфу, а також визначте, що таке «інтермедія», «риторика», «поетика»?

Друга група, ви відкрийте підручник, та опрацюйте сторінку 101–103, підпункт «Вертеп». Визначте, що таке «вертеп», «драма-містерія», ознайомтесь з ілюстрацією на стор. 102, де зображена вертепна скринька. Як би ви запропонували оформити скриньку для вертепної вистави?

(Через 15 хвилин перевірити роботу з підручником, отримавши відповіді на поставлені питання.)

Учитель: Зараз ми познайомимося з театральним мистецтвом Запорізької Січі. В результаті цієї роботи вам необхідно скласти короткий конспект за такими пунктами плану:

1) Запорізька Січ – головний осередок козацької культури;

2) тематика театрального мистецтва Запорізької Січі;

3) головний герой козацької драми.

Театральне мистецтво Запорозької Січі увібрало в себе традиції шкільної драми й народного вертепу. Це пояснюється тим, що демократичне козацьке середовище складалося із представників різних верств суспільства: від простих селян і ремісників до випускників колегіумів, Києво-Могилянської академії та шляхетного панства. Чимало заможних козаків посилали своїх синів учитися, щоб потім, здобувши освіту, вони могли зробити гарну військову кар'єру. Тож козацька культура поєднала в собі риси народної та елітарної, а Запорозька Січ була її головним осередком.

Важливою особливістю театрального мистецтва Запорозької Січі була його тематика, присвячена вшануванню подвигів славетних українських гетьманів та кошових, героїзації козацького життя, оспівуванню історичних подій, учасниками яких були козаки. Творчість запорозьких митців створювала образ українського воїна – сильного, мужнього, кмітливого й мудрого козака-запорожця. У театральному мистецтві Січі цей образ краще за все представлений у вертепі.

Вертеп був досить популярним серед козацтва. Але козацькі вистави в ньому дещо відрізнялися від тих, що розігрувалися на ярмарках.

Головним героєм козацької драми став Запорожець (Козак Мамай). Ляльку, яка грала цю роль, зазвичай робили значно більшою за інші, що свідчить про значущість цього героя в культурі козацько-гетьманської доби. Запорожець був центральним позитивним персонажем вистав і улюбленцем глядачів. У п'єсах він жартував, бився з ворогами, співав героїчні пісні, залицявся до Молодиці, висміював церковників і панів та навіть перемагав самого Сатану.

Українське театральне мистецтво XVII–XVIII ст. не лише відіграло важливу роль у становленні власної національної культури, але й стало визначальним у розвитку російської та білоруської культур.

4.

Етап отримання зворотної інформації.

Учитель:

1) як, на вашу думку, впливала на розвиток учнів їхня участь у виставах шкільного театру?

2) розкрийте суть поняття «вертеп»?

3) чим відрізнявся театр на Запорізькій Січі від шкільної драми та лялькового театру – вертепу?

5.

Етап підведення підсумків та узагальнення отриманих знань.

Учитель: Сьогодні ми з вами ознайомилися з театральним мистецтвом України ХVII – XVIII століть. Розкрили зміст понять «шкільна драма», «вертеп», «театр Запорізької Січі». А тепер, підводячи підсумок, з’ясуємо який вплив здійснював стиль бароко на театральне мистецтво України в ХVII – XVIII століттях?

6.

Етап завдавання домашнього завдання

Учитель: вашим домашнім завданням буде:

1) Опрацювати текст статті підручника.

2) У групах, як на уроці, складіть за будь-якою українською народною оповідкою невеличку інтермедію, головним героєм якої є Козак. Розіграйте її за допомогою паперових ляльок, виконаних власноруч.

Художня культура України за часів козацько-гетьманської доби відіграла важливу роль у становленні українського мистецтва. Саме в той час національна ідея набула особливої актуальності і знайшла відображення в різних видах мистецтва – архітектурі, живописі, скульптурі, літературі, музиці, театрі.

Цей період позначений бурхливим розвитком містобудування, відродженням Києва як духовного і культурного центру українських земель, посиленням ролі козацтва в суспільному й культурному житті українського народу та яскравим виявленням національних рис у мистецтві.

Українське бароко – не просто відлуння європейського мистецтва, запозичення та пристосування його художніх принципів до культури нашого народу. Це – створення унікального за своєю виразністю та національним колоритом художнього стилю, який затвердив самобутність української культури і визначив її подальший розвиток. Особливістю барокового мистецтва в Україні є поєднання європейського стилю з народними мистецькими традиціями.

Страницы: 1 2 3

Нове про педагогіку:

Сутність та особливості педагогічного співробітництва
Сучасне суспільство представляє складні вимоги до підвищення якості освітнього процесу. Управління різними учбовими процесами стає все більш необхідним з урахуванням досягнень психологічної науки. За ...

Роль рухливих ігор в розвитку основних рухів
У дошкільному віці закладаються основи всебічного гармонійного розвитку особистості дитини. Важливу роль при цьому відіграє своєчасне і правильно організоване фізичне виховання, однією з основних зад ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com