Сучасний педагог та його професійний імідж

Педагогіка і освіта » Сучасний педагог » Сучасний педагог та його професійний імідж

Сторінка 1

Кожна людина має свій статусний образ. Інакше його можна назвати іміджем. Імідж (від англ. image - образ) - це сукупність представлення суспільства про те, яким має бути індивід відповідно до свого статусу чи професії.

"Педагогічний словник" дає нам визначення іміджу викладача як "емоційно забарвлений стереотип сприйняття образу учителя у свідомості вихованців, колег, соціального оточення, в масовій свідомості. При формуванні іміджу учителя реальні якості тісно переплітаються з тими, які приписуються йому такими, що оточують".

У сучасному, такому, що втратив багато минулих орієнтирів українському суспільстві, професія учителя втратила минулі висоти, і необхідність її реабілітації не викликає сумніву. Звичайно, потрібна державна підтримка педагога. Але чи завжди тільки економічний чинник визначає імідж учителя і відношення до нього з боку учнів і батьків? Що можуть зробити самі учителі, щоб підняти престиж професії?

Відповідь на це питання багато в чому пов'язана з індивідуальним іміджем кожного педагога, адже загальне уявлення про будь-яку професію формується в результаті виділення в суспільній свідомості типових особливостей її представників.

Відношення до іміджу у самих педагогів різне. Негативно відносяться до нього ті представники старшого покоління учителів, які його розуміють як " маску". Вони переконані в пріоритеті внутрішнього змісту над зовнішнім і вважають, що головне "бути, а не здаватися". Всякі розмови про імідж учителя сприймаються ним насторожено, як заклик бути нещирим.

Проте прибічники такої позиції забувають про те, що одним з результатів сприйняття учителя учнем є формування образу учителя. Імідж є у кожного педагога незалежно від його особистих поглядів на цю тему. Процес побудови іміджу залежить як від самого учителя, так і від індивідуальних особливостей учня, його статі, віку, а також від досвіду, знань, національності і інших чинників.

Є і інша сторона проблеми - педагог, який займається створенням власного іміджу, не лише краще виглядає, але і краще себе почуває, впевненіше, а у результаті і успішніше працює!

Сучасними вітчизняними дослідниками виявлено протиріччя в значущості особистого іміджу педагога для учнів і учителів. За даними О. Русскої, в списку десяти професійно значимих якостей учителя у кінці XX століття імідж займає друге місце з точки зору дітей, і лише восьме - з точки зору самих учителів.

Дослідження Е.А. Петрової показує, що імідж " хорошого" учителя в сприйнятті усіх категорій учнів, що вивчаються, і батьків чітко пов'язаний з такими універсальними якостями, як миролюбний, веселий, тактовний, відвертий, активний, щедрий, упевнений, співпрацюючий, організований, працелюбний, розумний і приємний.

Вплив учителя тим сильніше, чим яскравіше його особистість. Це стосується кругозору вчителя, його загальної культури. Адже неможливо дати іншому того, чого не маєш сам. Тому, щоб учити і виховувати інших, потрібно передусім бути вихованим самому. Треба, щоб кругозір педагога не обмежувався шкільною програмою. Індивідуальність учителя - головне джерело мотивації до вчення. Своїм відношенням до роботи, своєю турботою і зацікавленістю, вигадкою і творчістю він мотивує учнів на таке ж відношення до справи.

Складові іміджу сучасного педагога –

Страницы: 1 2

Нове про педагогіку:

Принцип зв'язку теорії з практикою
Цей принцип, як і всі інші ди­дактичні принципи, визначає цілу низку вимог до змісту, методів, за­собів, організаційних форм навчання і до самого процесу навчання. Розкриємо їхню суть. Метою пізнання ...

Прилади, в яких використовується лазер
Філігранно точний лазер; шпіндель, що скажено обертається; здатність зчитувати десять фільмів з одного носія – все це властиво оптичному приводу. Жорсткий диск примушує захопитися генієм інженерної д ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com