Використання знань про реліктові види рослин на уроках біології

Педагогіка і освіта » Червона книга та Реліктові рослини Кам’янець-Подільського ботанічного саду » Використання знань про реліктові види рослин на уроках біології

Сторінка 4

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв)

IV. Вивчення нового матеріалу (30 хв)

Мікроструктура уроку:

Листок як орган рослин, основні його процеси.

Типи листорозміщення.

Будова листка.

Типи листків та їх форма.

1. Листок – це бічний орган пагона. Листки на пагоні розташовуються таким чином, щоб якнайкраще уловлювати світло.

Основні процеси, що відбуваються у листку – це фотосинтез і випаровування. У листку, як і в усіх інших частинах рослин, здійснюється також дихання. Дихання у рослин є зворотнім процесом фотосинтезу. Будова листка зумовлюється його функціями.

2. Розрізняють кілька основних типів листкорозміщення: спіральне, або чергове, супротивне і кільчасте, або мутовчасте. При спіральному листкорозміщуванні у вузлах є лише по одному листку, при супротивному – у кожному вузлі сидять один проти одного два листки (бузок, клен), а при кільчастому – три або більше (елодея, гінкго, вороняче око) (див. гербарні зразки).

3. Листок складається з пластинки, черешка, основи, якою він з’єднується зі стеблом – віссю пагона. Черешок якнайкраще орієнтує розташування пластинки щодо світла, яке основною умовою фотосинтезу. Пластинка, яка звичайно плоска, безумовно найкраще забезпечує необхідну площу для вловлювання променів світла. На пластинці, в її покривній тканині, розміщуються продихі, через які у рослин здійснюється газообмін і випаровування. Продихі складаються з двох замикаючих клітин і щілини між ними, яка може час від часу відкриватися або закриватися. Листкові пластинки бувають гладенькі або вкриті волосками й восковим нальотом.

4. Розрізняють листки прості й складні. Прості листки мають тільки одну листкову пластинку, яка може бути щілиною або розчленованою. Цілісні листки мають дуже різноманітні форми, різні типи жилкування і так далі (див мал.)

За способом розчленування листки поділяють на лопатеві, роздільні і розсічені трійчасті, пальчасті і перисті.

Прості листки опадають разом із черешком. Якщо черешок не розвивається, листок називається сидячим.

Складні листки мають спільний черешок, до якого прикріплюються прості листки. У складному листку кожен простий листок опадає окремо. Серед складних листків бувають трійчасті, пальчасті і перисті.

Є такі листки: пальчасто-лопатеві, голчасті (у хвойних), перисто-лопатеві, округлі, серцеподібні, ниркоподібні, лінійні, овальні, ланцетоподібні та інші.

V. Узагальнення і систематизація знань (8 хв).

Робота із гербарієм.

За гербарними зразками визначить назви листків за формою і краєм листкової пластинки. Для визначення використовуємо гербарій таких рослин: гінкго дволопатеве, тис ягідний, магнолія тубос, тюльпанове дерево.

VІ. Підведення підсумків уроку (3 хв).

VІІ. Повідомлення домашнього завдання (2 хв)

Фрагмент уроку з біології за 6 клас

Тема: Значення плодів і насіння, пристосування їх до поширення в природі.

Мета: Ознайомити учнів із поширенням плодів і насіння, навчити основних понять і термінів;

розвинути уяву, пам’ять, творче мислення, пізнавальну активність;

виховати інтерес до живої природи.

Обладнання: Колекція сухих плодів та насіння, малюнки.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку.

І. Організація класу (1 хв)

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (1 хв)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5 хв)

Самостійна робота.

Варіант І.

Що таке насіння?

З чого складається насіння?

Варіант ІІ.

Що таке плід?

З чого складається плід?

IV. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв)

V. Вивчення нового матеріалу (20 хв)

Мікроструктура уроку:

Значення плодів і насіння.

Способи поширення плодів і насіння.

1. Поширення плодів і насіння сприяє розселенню рослин, а розселення рослин – збереженню і процвітанню видів. Плоди і насіння можуть поширюватися самостійно, або за допомогою вітру, води, птахів, звірів, людини тощо.

2. Здатність рослин самостійно поширювати плоди і насіння називається автохорією. До автохорних рослин належать жовта акація, люпин, герань і багато інших. У них після достигання плоди розтріскуються і з силою викидають насіння на значні відстані від рослин.

Страницы: 1 2 3 4 5

Нове про педагогіку:

Народний календар як дієвий засіб виховання дітей
Невід'ємною складовою української народної виховної традиції є звичаї і обряди, пов'язані з народним календарем. Крім народного календаря, звичаї і обряди знайшли своє втілення і в церковному календа ...

Поняття інформатизації
Інформатизація - це сукупність взаємопов'язаних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, виробничих процесів, що спрямовані на створення умов для задоволення ін ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com