Тема: Особливості розвитку рослинного світу. Значення рослин в житті людини.
Мета: Ознайомити учнів із особливостями розвитку рослинного світу, різними факторами впливу на рослинність;
навчити учнів самостійно працювати на уроці, висловлювати свої думки;
розвинути увагу, уяву, мислення;
виховувати бережливе ставлення до природи, впевненість в собі і власних знаннях.
Обладнання: Зошити, ручки, лінійки, визначник рослин.
Тип уроку: Екскурсії.
Хід уроку.
І. Організація класу (1 хв)
Сьогодні ми продовжимо наше знайомство із Царством рослин і підемо на екскурсію в ботанічний сад.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (2 хв)
Перш за все ви маєте розписатися по техниці безпеки в журналі та пригадати правила поведінки в природі.
У ботанічному саду зростає велика кількість рослин. Ми маємо вивчити особливості розвитку рослинного світу на прикладі рослин-реліктів, а також їх значення у житті людини
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку-екскурсії (1 хв)
IV. Проведення екскурсії (35 хв)
1. Розповідь учителя по досліджувальних об’єктах природи. Ознайомлення з маршрутом.
Це рослини, що є свідками природи минулого, тобто дійшли до нас з минулих епох і не втратили свого розвитку. Вони є єдиними і неповторними видами на нашій планеті.
Кількість реліктів обмежена, тому їх треба оберігати і розмножувати.
До реліктових рослин належать гінкго дволопатеве, магнолія тубос, метасеквойя, тюльпанове дерево, тис ягідний та інші.
Будь яка рослина, її не живе і живе оточення нерозривно пов’язане одне з одним і знаходиться в постійні взаємодії.
На кожну рослину діють фактори неживої природи – абіотичні фактори (світло, тепло, вода, повітря, мінеральні речовини).
У свою чергу рослини змінюють навколишнє середовище: повітря, грунт, водний баланс, клімат.
Уся різноманітна діяльність людини, що може призводити до змін природи, середовища, життя рослин, впливає на них як позитивно, так і негативно (антропогенний фактор).
2. Завдання екскурсії:
Найти і визначити кількість особин тюльпанового дерева та виділити з них молоді і дорослі особини. Виявити їх пристосування до навколишнього середовища та абіотичних факторів.
Знайти на досліджувальній ділянці популяції реліктових видів рослин.
Вияснити місце зростання та поширення древніх видів рослин, що наявні в саду.
Заповнити таблицю
Види рослин (назва) |
Число особин кожного виду |
Ярусність |
Фаза розвитку |
Морфологічні особливості (листя, стебла, квітів. .) |
Розповсюдження плодові насіння |
V. Узагальнення і систематизація знань (4 хв).
Поміркуйте, яке значення мають вивчені вами сьогодні рослини в житті людини?
Яка особливість розвитку цих рослин?
VІ. Підведення підсумків уроку (1 хв)
Чи взнали ви сьогодні щось нове, цікаве? Які форми роботи сподобались? Що хотіли б ви дізнатися на наступний раз?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання (1 хв)
Фрагмент уроку з біології за 6 клас
Тема: Листок та його будова. Різноманітність листків.
Мета: Розкрити будову листка, закріпити вміння розрізняти листки за формою листкової пластинки тощо;
розвинути вміння аналізувати, узагальнювати;
виховати пізнавальну активність, культуру спілкування
Обладнання: Підручники, гербарні зразки, малюнки.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організація класу (1 хв)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (1 хв)
Нове про педагогіку:
Дидактичне обґрунтування підвищення ефективності застосування
методів самостійного набуття знань
Процес організації пізнавальної діяльності учнів має досить сталу модель. Вона полягає у створенні для школяра проблемної ситуації, формулюванні необхідних для її розв'язання питань, у знаходженні ві ...
Кооперативне навчання
Кооперативна (групова) навчальна діяльність—це форма (модель) організації навчання в малих групах учнів, об'єднаних спільною навчальною метою. Така модель легко й ефективно поєднується з традиційними ...