Діагностика розвитку мови молодших

Сторінка 1

Для підтвердження всіх вищезгаданих теоретичних тверджень відомих психологів нами проводилося дослідження рівня розвитку мови молодших школярів. При проведенні дослідження були використані методики з наступних джерел.

Дослідження проводилося по наступних методиках.

Методика визначення понять.

У цій методиці дитині пропонувалися наступні набори слів:

1. Велосипед, цвях, газета, парасолька, хутро, герой, гойдатися, сполучати, кусати, гострий.

2. Літак, кнопка, книжка, плащ, пір'я, друг, рухатися, об'єднуватися, бити, тупий.

3. Автомобіль, шуруп, журнал, чоботи, луска, боягуз, бігти, зв'язувати, щипати, колючий.

4. Автобус, скріпка, лист, капелюх, пух, ябеда, крутитися, складати, штовхати, ріжучий.

5. Мотоцикл, прищіпка, афіша, черевики, шкура, ворог, спотикатися, збирати, ударяти, шорсткий.

Перед початком діагностики дитині пропонувалася наступна інструкція:

«Перед тобою декілька різних наборів слів. Уяви собі, що ти зустрівся з людиною, яка не знає значення жодного з цих слів. Ти винен постаратися пояснити цій людині, що означає кожне слово, наприклад слово «велосипед». Як би ти пояснив це?»

Далі дитині пропонується дати визначення послідовності слів вибраних навмання з п'яти запропонованих наборів. За кожне правильно дане визначення слова дитина одержує по 1 балу. Якщо запропоноване дитиною визначення слова виявилося не цілком точним, то за дане визначення дитина одержує проміжну оцінку – 0,5 балу. При абсолютно неточному визначенні – 0 балів. На те, щоб дати визначення кожного слова відводиться 30 сек. Якщо в перебігу цього часу дитина не змогла дати визначення запропонованого слова, то ми залишали його і зачитували наступне по порядку слово.

Методика з'ясування пасивного словарного запасу.

У цій методиці як стимулюючий матеріал дитині пропонувалися ті же самі п'ять наборів слів по десять слів в кожному, які були використані у тільки що описаній методиці. Процедура проведення даної методики полягала в наступному. Дитині зачитувалося перше слово з першого ряду – «велосипед» і пропонувалося з наступних лав вибрати слова відповідні до нього по сенсу, складові з даним словом єдину групу, визначувану єдиним поняттям. Кожен подальший набір слів поволі зачитувався дитині з інтервалом між кожним вимовним словом в 1 сек. Під час прослуховування ряду дитина повинна була вказати те слово з ряду, яке по сенсу підходить до вже почутому.

Наприклад: Якщо він раніше почув слово «велосипед», то з другого ряду повинен був вибрати слово «літак», що становить з першим поняття «Види транспорту» або «засобу пересування». Далі послідовно він повинен був вибрати слова «автомобіль», «автобус» і «мотоцикл».

Якщо з першого разу, тобто після першого прочитання чергового ряду дитина не зумів відшукати потрібне слово, то цей ряд прочитувався другий раз, але в більш швидкому темпі. Якщо ж після першого прослуховування дитина зробила свій вибір, але цей вибір виявився неправильним, то ми фіксували помилку і читали наступний ряд.

Як тільки для пошуку потрібних слів дитині було прочитано всі чотири ряди переходили до другого слова першого ряду і повторювали цю процедуру до тих пір, поки дитина не прийме спроб відшукати всі слова з подальших лав відповідні до всіх слів з першого ряду.

Методика визначення активного словарного запасу.

Випробовуваним пропонувалися малюнки, на яких зображені люди і різні предмети. У перебігу деякого часу приблизно 3 – 4 хвилин, діти якомога докладніше розповідали, що зображено і що відбувається на даній йому картинці.

Мова дитини фіксувалася в спеціальному протоколі, форма якого приводиться у таблиці №1, і потім аналізувалася.

Таблиця №1. Форма протоколу до методики оцінки активного словарного запасу молодшого школяра

Ознаки мови, що фіксуються, випробовуваних

Частота вживання цих ознак різними випробовуваними

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Іменник

Дієслово

Дієприкметники

Дієприслівники

Прикметники в початковій формі

Прикметники в порівняльному ступені

Прикметники в чудовому ступені

Говір

Займенники

Союзи

Приводи

Складні пропозиції і конструкції

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Нове про педагогіку:

Психофізіологічні механізми аудіювання
В реальних умовах комунікації на аудіювання припадає від 40 до 50% часу. Є дані, які свідчать про те, що аудіювання в класі займає 57% навчального часу. У навчальному процесі – це основне джерело мов ...

Аналіз професійної діяльності фахівця: «Слюсар по контрольно-вимірювальним приладам і автоматиці»
Прилади вимірювань знаходять широке застосування в науці і техніці, дозволяючи вимірювати різноманітні величини, вивчати різні фізичні явища, визначати режими роботи машин, контролювати і управляти в ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.ipedahohika.com