В особистісно орієнтованому навчанні учень вважається відправним і кінцевим орієнтиром процесу навчання. Відправим, оскільки весь навчальний процес відштовхується від основних психічних характеристик учнів. ідеальні уявлення про потенційні можливості учнів правлять за кінцевий орієнтир навчання, а реальні зміни означених характеристик учнів є результатом навчання.
Такими основними характеристиками учнів як особистостей виступають основні психічні процеси: пізнавальні (відчуття, сприймання, увага, пам’ять, уявлення, мислення, уява, мовлення), вольові, психічні властивості, стани та утворення. Головними з них вважаються основні когнітивні процеси та утворення. Вони в сукупності дозволяють розв’язувати певні пізнавальні завдання відповідно до висунутих суспільством вимог (компетенції). Ступінь відповідності цих характеристик конкретного учня означеним вимогам визначає рівень його компетентності.
Зміни, які відбуваються в учневі під час набуття ним компетентностей, є індивідуальним зростанням учня. виходячи із цього, головним завданням учителя має бути забезпечення цього процесу. А для цього потрібно, щоб учитель умів визначати рівень розвитку пізнавальних процесів і новоутворень кожного учня і будував свою освітню діяльність, спираючись на наявний рівень учнів та забезпечуючи обов’язкове його підвищення.
Викладання історії в школі вимагає від учителя творчого підходу, особливо у виборі методів навчання, наочного матеріалу та використання аудіовізуальних засобів. При цьому одним з найбільш вагомих пріоритетів стає формування когнітивних процесів, зокрема творчого і критичного мислення учнів, орієнтування не стільки на знання, скільки на засвоєння учнями досвіду самостійної роботи. Очевидно, що одним із засобів розвитку особистості учня в цьому напрямі, а також активізації пізнавальної мотивації учня на уроках історії є використання інтерактивних, аудіовізуальних і мультимедійних технологій.
Головна мета даної методичної розробки полягає у наданні рекомендацій по створенню пізнавальних завдань у процесі застосування відеофрагментів на уроках історії.
Нове про педагогіку:
Емоційні порушення учнів із затримкою психічного розвитку
Вивчення дітей, що страждають психофізіологічними і психосоматичними порушеннями, невротичними розладами, труднощами в спілкуванні, розумовій діяльності або в навчанні, показує, що всі ці явища значн ...
Профільна загальноосвітня підготовка в системі початкової
та середньої професійної освіти
Необхідність одночасного засвоєння учнями установ початкової та середньої професійної освіти навчального матеріалу, обумовленого двома стандартами (загальної середньої та професійної освіти), призвед ...